Active Beauty
Pozitivní vliv pohybu s hudbou

Tanec

Pozitivní vliv pohybu s hudbou

Díky pořadům, jako je například Stardance, když hvězdy tančí, se tanci opět dostalo větší pozornosti. Mnohé televizní diváky při pohledu na houpavé pohyby svrbí nohy a říkají si, jestli už není zase čas na taneční lekce? Ať už se jedná o standardní tanec, street dance, nebo tanec při oblíbené hudbě, tanec má pozitivní vliv na naši pohodu.

Jaké výhody má tanec?

1. Pozitivní vliv na psychiku

Kdo to nezažil? Špatná nálada, která zmizí, když si pustíte oblíbenou hudbu a zatančíte si. Náš mozek miluje, když tančíme, protože se při tom uvolňují endorfiny a dopamin. Při tanci se také snižuje stres nebo hladina stresového hormonu kortizolu a místo něj se produkuje více serotoninu. Není to však jen koktejl hormonů štěstí, díky němuž má tanec pozitivní vliv na psychiku, přispívá k němu i samotné držení těla. Ať už zkroušeně ležíme na pohovce, nebo se divoce natřásáme za rytmických zvuků, vysílá naše tělo prostřednictvím postoje do mozku zprávu o tom, jak se cítíme. Toto ztělesnění emocí se nazývá embodiment a následně ovlivňuje to, jak se cítíme. Z tohoto důvodu lze taneční terapii využít také jako doplněk v případech mírné deprese.

2. Zdravé tělo

Existuje mnoho studií o tom, jak je tanec zdravý. Jaké důkazy uvádějí? Jednou z výhod tance je, že trénujeme rovnováhu a vytrvalost. Kromě toho tento sport formuje celé tělo. Trénuje se uvědomění si vlastního těla – je to dobrý přístup k větší pozitivitě těla a velmi přirozený způsob, jak se ve vlastním těle cítit stále lépe. Zlepšuje se motorika, prostorová orientace a koordinace. Sport je vždy dobrým způsobem podpory zdraví. Například cvičení udržuje zdravé kosti a může mít preventivní účinek proti osteoporóze.

3. Radost ze života

Ať už se jedná o tanec s obručí, zumbu, nebo cvičení v barre, hlavní je, že je to zábava a vyjádření vlastní radosti ze života. Další příjemnou výhodou tance je, že se každý může zapojit, bez ohledu na věk a sportovní zdatnost. Společenský masový sport, který podporuje sounáležitost od první minuty. Mimochodem, pro ženy v menopauze je společný trénink ve skupině břišních tanců často super podpůrným společníkem, protože jim umožňuje uvolněný přístup k vlastní ženskosti.

4. Pozitivní vliv tance ve stáří

Lepší pozdě než nikdy: V mnoha domovech pro seniory se konají taneční odpoledne. Podle studie Univerzity aplikovaných věd v St. Pöltenu to má pro účastníky obrovské výhody. Stávají se méně osamělými, zůstávají sociálně angažovanější a fyzicky pružnější. Tanec v pozdějším věku se tak stává preventivním opatřením proti depresím ve stáří, problémům s rovnováhou a úbytku svalové síly. Podle studie zveřejněné v New England Journal of Medicine v roce 2003 je tanec také vhodným nástrojem v boji proti demenci. A co tanec při Parkinsonově chorobě? Zde se studie teprve provádějí, ale pohyblivost a pohodu účastníků kurzů terapeutického tance rozhodně podporuje.