Active Beauty
Ženská intimní péče

V-zóna

Ženská intimní péče

Některé ženy nazývají ženskou intimní oblast Female Wonderland (ženská říše divů) – a to s odůvodněním, které se objevuje při zjišťování více informací o složité poševní mikroflóře. Osídlena příznivými bakteriemi (100 milionů na mililiter vaginálního sekretu) vytváří silná sliznice jedinečnou ochrannou bariéru proti škodlivým bakteriím, plísním a virům. Zatímco všechny ostatní části těla mají pH hodnotu 5,5, vaginální prostředí udržuje kyselé hodnoty pod 4,5, což znemožňuje množení mikroorganismů. V normálním případě citlivá mikroflóra vyžaduje pouze denní péči vlažnou vodou. Pokud však dojde k porušení rovnováhy, mohou se objevit některé potíže. Vysvětlíme, co pomáhá.

Intimní hygiena: Co přináší úlevu od zánětu a svědění?

Nemusíte se bát, zarudnutí nebo svědění se občas může objevit i bez zjevného důvodu a obvykle rychle samo odezní. Pokud přetrvávají příznaky, často je možné je zmírnit domácími prostředky. Mezi ně patří koupel ve vlažné vodě s přídavkem 100 ml jablečného octa nebo sáčkem ovsa – kyselina v octě pomáhá obnovit pH hodnotu, zatímco oves obsahuje posilující vitamíny a stopové prvky. Také volně prodejné krémy s látkami, jako je kyselina mléčná, mohou pomoci obnovit rovnováhu vaginálního prostředí. Důležité je také nosit prodyšné spodní prádlo z bavlny, protože pálení a svědění může být způsobené těsným oblečením (vždy prát při 60 °C, aby se zneškodnily bakterie). Pokud příznaky přesto přetrvávají, je vhodné navštívit gynekoložku nebo gynekologa.

Nápadný zápach – co za ním stojí?

Zápach je zcela normální a mění se v průběhu menstruačního cyklu. Může se to stát i po pohlavním styku, protože kontakt se spermatem dočasně zvyšuje pH hodnotu vaginální mikroflóry. Přebytečný zápach se obvykle jednoduše redukuje použitím kondomu, návštěvou toalety ihned po sexu, denním čištěním V-zóny vlažnou vodou nebo jemnými přípravky na intimní hygienu, výměnou oděvu po sportu a používáním prodyšného bavlněného spodního prádla. Pokud je vaginální mikroflóra narušená, mohou krémy s kyselinou mléčnou pomoci obnovit normální pH hodnotu. Pokud nadměrný zápach přetrvává déle než týden a kombinuje se s pálením nebo svěděním, je čas jít k lékaři či lékařce. Může se jednat o bakteriální vaginózu.

Co pomáhá při suchosti v oblasti genitálií?

Vaginální suchost postihuje v průběhu života většinu žen. Obzvláště často se vyskytuje v obdobích hormonálních výkyvů, například během těhotenství a kojení nebo v období menopauzy. Spouštěčem však může být i nadměrná intimní hygiena nebo stres. Metody léčby jsou stejně rozmanité jako příčiny. Existují například speciální zvlhčující krémy bez hormonů, které jsou přizpůsobené hodnotě pH vaginálního prostředí, které udržují sliznici pružnou. Úlevu mohou přinést i domácí prostředky. Olivový olej a desetiminutové sedací koupele ve vlažné jablečno-octové vodě často pomáhají obnovit poševní prostředí. Během menstruace je také vhodné používat menstruační kalíšek místo tamponů, které absorbují poševní sekret i krev. U starších žen je častou příčinou vaginální suchosti nedostatek estrogenu.To lze léčit hormonálně pomocí estrogenových krémů a vaginálních čípků a také bylinnou léčbou pomocí mastí, krémů a čípků s obsahem sóji, levandule nebo kanabidiolu.

Šetrná intimní hygiena: Jak se vyhnout pupínkům a zarudnutí po holení?

Při intimním holení by se měly vždy použít produkty speciálně vyvinuté pro tuto oblast, protože běžný sprchový gel může podráždit pokožku a způsobit zarudnutí a drobné pupínky. Tip pro velmi citlivý typ pokožky: Jednoduše změňte směr holení. Místo běžného holení proti směru růstu chloupků pomáhá jemně a s malým tlakem vést břitvu ve směru růstu. Tato technika snižuje riziko podráždění, protože chloupky jsou snadno vyholené, nezapichují se a nepálí. Důležité je pravidelně měnit břitvu/holítko. Tupé břitvy tahají chloupky a odstraňují je neefektivně. Navíc je velmi šetrné provádět holení pod sprchou. Chloupky důkladně namočte. Tím se rozšíří krevní cévy a břitva může snadněji sklouznout po kůži. Fanoušci suchého holení dosahují stejného efektu tím, že na oblast několik minut přiloží vlhký teplý ručník. Po holení jemně osušte intimní zónu, protože ve vlhkém prostředí se mohou bakterie nebo plísně rychle množit. Poté použijte jemný, bezparfémový aftershave balzám.

Jak můžete podpořit vaginální mikroflóru?

Při infekcích v intimní oblasti se doporučuje vyhýbat se nikotinu, alkoholu a cukru, protože podporují množení škodlivých bakterií a plísní. Pro zdravou vaginální mikroflóru doporučujeme lněné semínko a sójové potraviny, jako jsou edamame nebo tofu. Obsahují fytoestrogeny, které mohou doplňovat nedostatečné množství estrogenu. Probiotické potraviny, jako je česnek, cibule, pórek, jogurt, kimchi, zakysaná zelenina, ořechy, olivový olej a avokádo, které obsahují zdravé tuky, přispívají ke stabilizaci hladiny estrogenu. A samozřejmě se také doporučuje pravidelně konzumovat jablka, která jsou bohatá na sekundární rostlinné látky, jež podporují prokrvení a také zmírňují problémy intimní oblasti.