Active Beauty
Jak se nestresovat z Vánoc
Text: Eva Pohn

Méně stresu

Jak se nestresovat z Vánoc

Jsou období v životě nebo v roce, která způsobují rodině mnoho stresu – například Vánoce, které jsou už za dveřmi. Heidemarie Eder, psychoterapeutka specializující se na systemickou rodinnou terapii, ví, proč tomu tak je a jak stres účinně snížit.

Ticho, čas, mlčení, naslouchání, introspekce: To jsou pojmy, na které rodiče rozhodně nepomyslí, když se řekne slovo Vánoce. Mentální seznam úkolů je příliš dlouhý, příliš mnoho je toho ještě třeba udělat, než na Štědrý den zvoneček ohlásí dlouho očekávaný příchod Ježíška. Pro stresem zmítané rodiče jsou chvíle rozjímání a zpomalení obvykle dlouho očekávané.
Od psychoterapeutky Heidemarie Eder chceme zjistit, proč jsou Vánoce pro mnoho rodin tak stresující a jaké nástroje potřebujeme, abychom dokázali účinně snížit míru stresu.

Pomalu, ale jistě se blíží Vánoce. Proč „svátky klidu a míru“ tolik rodin stresují?

To může mít hned několik důvodů:

  • Vánoce jsou často spojované s velkými očekáváními. Okolí nám je vykresluje jako čas čisté radosti, dokonalého klidu a rodinného setkávání. To může vyvolávat nerealistická očekávání a tlak – je přeci třeba připravit propracovanou hostinu, uklidit a vyzdobit dům, najít ty správné dárky.
  • Vánoce jsou také nákladným obdobím. Mnoho lidí se cítí pod tlakem, aby vymysleli, a především nakoupili dárky pro celou rodinu a přátele.
  • Kromě toho sváteční období v sobě skrývá potenciál pro konflikty, protože svádí dohromady členy rodiny, kteří by se jinak nesetkali (mnohdy z dobrého důvodu). Pokud už v rodině napětí existuje, Vánoce jsou často dobou, kdy propukají konflikty.
  • A mnoho lidí má náročný pracovní a každodenní život. Dodatečné požadavky v období svátků mohou vést k ještě většímu nedostatku času a stresu. K tomu se přidávají další společenské závazky, jako jsou školní představení, firemní večeře a vánoční večírky, které je také třeba zorganizovat a navštívit.

Co konkrétně pomáhá redukovat stres?

Moje rada zní: Tlaku se zbavte aktivně. Přizpůsobte tradice svému životnímu stylu. Jaké jsou vaše priority, jaké jsou vaše potřeby? Důsledně rušte vše, co už nechcete. Udělejte si z Vánoc svátky, které si ve skrytu duše přejete. A dům ukliďte, až svátky skončí. To vše vám pomůže, pokud chcete cíleně snížit stres.