Pět důvodů, proč je právě kari pro nás to nejlepší

1. Budeme fit ve dne, v noci

Z teplé postele rovnou do studeného rána. Každý, kdo se při pomyšlení na to chvěje, by možná měl přehodnotit svůj ranní režim a zejména své snídaňové návyky. Co byste řekli na ovesnou či jáhlovou kaši okořeněnou kurkumou a skořicí, ozvláštněnou ořechy a medem? To naše tělo podle tradiční čínské medicíny a ájurvedy na pár hodin zahřeje. Večer si dopřejte skvělé jídlo nejen pro svou duši v podobě lahodného kari se zimními přísadami. Pak je klidný a hluboký spánek téměř jistý.
 

2. Jsme o něco šťastnější

Díky potravinám, jako je barevné kari, přežijeme zimu v dobré náladě. Správná, na duši zahřívající potrava nám mimo jiné poskytuje aminokyselinu tryptofan. Ten je důležitým stavebním kameneme pro produkci hormonu štěstí serotoninu. Masožravci ho najdou ve zvěřině, hovězím a kuřecím mase, vegané pak v kakau, ovesných vločkách a oříšcích. Aby se tryptofan správně dostal tam, kam potřebuje, je třeba jíst také potraviny bohaté na sacharidy, jako jsou sladké brambory nebo dýně. 
 

3. Posiluje naše nervy

Máte už zase nervy na hraně? Zachovejte klid a jezte kari. Mnoho zahřívajících potravin tradiční čínské medicíny překypuje živinami šetrnými k nervům, jako jsou vitamíny B, hořčík a draslík. Patří mezi ně ořechy, ovesné vločky, luštěniny a vařená zelená zelenina. Důležité živiny obsahují také zelí a brokolice, stejně jako hovězí a vepřové maso. 
 

4. Posiluje naši obranyschopnost

Schovat se pod deku s termoforem? Horký čaj, dušené polévky a talíř pikantního jídla jsou cennými spojenci našeho imunitního systému. Hlavní je dát vale studeným jogurtům či syrové stravě. Místo toho si pochutnejte na vařených, pečených nebo dušených pokrmech. Naše tělo zahřejí také kaštany, ořechy nebo sušené ovoce. 
 

5. Likviduje patogeny

Ingredience jako zázvor, česnek, křen, wasabi nebo koření jako chilli nám dávají pocit tepla. Mohou za to silice a různé druhotné rostlinné látky. Ty mohou potlačit některé infekce v zárodku. Proto nám pomáhají, často nepozorovaně, prožít chladné období ve zdraví.