Active Beauty
Domácí zvířata pro děti

Když děti prosí o domácího mazlíčka

Domácí zvířata pro děti

Pes nebo kočka pro vaši rodinu: Ano, nebo ne? Tušíme, že vaše děti budou hlasitě křičet "Jééé". Ale co vy? Vidíte ve své rodině domácího mazlíčka? A pokud ano, jakého? Pomůžeme vám s rozhodnutím.
Domácí zvíře může vašemu dítěti přinést mnoho výhod: Ať už se jedná o psa nebo kočku, mazlení a tulení se zvířaty je relaxační, snižuje krevní tlak a zpomaluje puls. Děti s domácími mazlíčky jsou navíc emočně stabilnější. Nejlepší věc na domácích mazlíčcích je bezpodmínečná láska. Zvíře se zamiluje bez ohledu na vzhled, věk nebo jiné lidské normy. Zejména děti s nízkou sebedůvěrou mohou v domácím mazlíčkovi najít oporu a bezpečí.
 
I když se starší děti už o domácího mazlíčka dokáží dobře postarat, konečnou odpovědnost nesou vždy rodiče. Proto si rozhodnutí pro domácího mazlíčka velmi dobře promyslete a nenechte se obměkčit prosbami dětí, pokud o tom jako rodiče nejste zcela přesvědčeni. 
 
Navíc: Před pořízením se ujistěte, že nemáte doma nějakého alergika na zvířecí srst. Králíci, kočky a další zvířata často končí v útulku, protože někdo z rodiny náhle dostal alergickou reakci. 
 

Která domácí zvířata jsou vhodná pro děti?

 

„Pěstujte koťata: Kotě je solidní, nervy vám uklidní.“

Na známou dětskou píseň od textaře Suchého kladně reaguje přes 20 % českých domácností. V České republice žije více než 1,5 milionu koček. A to z dobrých důvodů: Kočky jsou nenáročné. Samy se čistí a nemusí se venčit. Navíc jsou úžasné na mazelní – dokud kočka chce... 
 

Kočky jako domácí mazlíčci: Co je dobré vědět

Kočky nejsou vždy samotáři. Pokud máte kočky pouze v bytě, vezměte prosím rovnou dvě. V opačném případě se rychle cítí osaměle a mohou se u ní projevit problémy s chováním. Mimochodem, mnoho útulků poskytuje kočky (koťata) pouze v párech, bez ohledu na to, zda se jedná o kočky venkovní nebo „gaučové“.
 
Kastrace je zásadní. Kastrované kočky mají dvakrát delší průměrnou délku života než kočky nekastrované. V neposlední řadě se kastrací vyhnete velkému utrpení zvířat: Jediný nekastrovaný pár koček spustí lavinu a během 10 let vyprodukuje více než 80 milionů nových koček, jak působivě uvádí statistika.
 
Kočky mohou trpět FIV, nevyléčitelným virovým onemocněním, kterému se také říká kočičí aids. Kupujte pouze zvířata, která byla testována na FIV, a nechte svou venku žijící kočku každoročně testovat.

Pes: Nejlepší přítel člověka

Pes patří v Česku k neoblíbenějším domácím zvířatům. Chová ho až 30 % obyvatelstva. Chov psů je poměrně náročný. Daň za psa, veterinář a jídlo stojí spoustu peněz. Denní procházky stojí zase hodně času. Psi však vnášejí do rodinné dynamiky spoustu života a radosti. V nejlepším případě si vaše dítě v novém členu rodiny najde věrného přítele. Studie ukazují, že pes může být dokonce prospěšný i pro dětský imunitní systém.
 

Psi jako domácí mazlíčci: Co je dobré vědět

Psi potřebují alespoň jednou denně dlouhou hodinovou procházku. I za větru a deště. Po dobu 12 let a déle. 
Psa můžete naučit, aby zůstal sám. Zvíře by však o samotě nemělo být ponecháno déle než čtyři hodiny. Psi jsou smečková zvířata a ke spokojenému životu potřebují kolem sebe rodinu.
Pozor: Pes nesmí v hierarchii stát nad vašimi dětmi, jinak může dojít k incidentům, zejména u menších dětí. Nejlépe uděláte, když se svým psem absolvujete kurz s odborníky.

 

Morčata a králíci: Náročná malá zvířata k pozorování  

Roztomilý a velmi huňatý - ideální mazlíček pro děti? Bohužel ne. Králíci a morčata jsou náročná malá stvoření, jejichž řádný chov stojí spoustu peněz. Jen správný výběh stojí i několik desítek tisíc. Kromě toho králíci a morčata nemají rádi, když je někdo bere do ruky a nosí. Ne všichni se také rádi nechají hladit. Králíci a morčata jsou hlavně na pozorování.
 

Králíci a morčata: Dobré vědět

Aby se zvířata cítila dobře, potřebují mít vedle sebe alespoň jednoho druha. Mimochodem, morče není vhodnou partnerskou náhradou králíka. Není tomu ani naopak - jsou to dva zcela odlišné druhy, které si spolu moc nerozumí.

Králíci a morčata potřebují prostor. Na jednoho králíka je třeba počítat s výběhem o dvou metrech čtvereční – a to nepřetržitě. Komerčně dostupné boudy jsou příliš malé a jsou vhodné pouze jako domečky. Morčata také potřebují prostor alespoň 1 metr čtvereční pro dvě zvířata a každodenní možnost výběhu.
Ať už jde o králíky nebo morčata: Samci musí být kastrováni, nejlépe před dosažením pohlavní dospělosti. Dva (nebo více) nevykastrovaných samců nebo samic si mohou navzájem způsobit život ohrožující zranění.

Krmení králíků a morčat je obzvlášť náročné: Musí být přizpůsobeno na přesný druh zvířete. Komerční suché krmivo není vhodné, protože dlouhodobě poškozuje zuby, které během života dorůstají a mohou se řádně opotřebovat pouze konzumací trávy nebo lupenů. Důsledkem nesprávného krmení mohou být vážné vady chrupu, vysoké účty za veterináře a utrpení zvířat. Králíci a morčata potřebují dvakrát denně čerstvé zelené krmivo (luční trávu, salát, listovou zeleninu, ovoce a mrkev - pouze jako pamlsek).

Mnoho králíků a morčat čeká na svou druhou šanci v útulcích pro zvířata, záchranných stanicích a různých sdruženích. Pokud si zvířátko vyberete tam, naučíte tím své děti, že nejde o to mít mermomocí nejroztomilejší zvířátko, ale nabídnout kvalitnější život opuštěným jedincům. 
 

Křečci: Pouze pro starší děti

Křečci, stejně jako morčata a králíci, nejsou vhodní pro malé děti. Přes den spí a v noci jsou aktivní. Kromě toho mají životnost pouze 2 až 3 roky. A málokdy mají rádi, když je někdo hladí. Křečci jsou také především zvířata, která se pozorují.
 

Křečci jako domácí mazlíčci: Co je dobré vědět

Křečci potřebují prostor, alespoň klec/akvárium/terárium o rozměrech 100 cm x 50 cm. Pro mnoho zvířat je to však stále příliš málo, proto je lepší počítat se základní plochou 1 metr čtvereční. Protože křečci rádi hrabou, musí být podestýlka vysoká alespoň 20 cm.

Průměr běhacího kola by měl být nejméně 25 cm. Samotné kolo však nenahradí volný výběh. Křečci potřebují každodenní volný výběh v zabezpečené místnosti nebo ohradě. Křečci mají obrovskou potřebu pohybu: Ve volné přírodě uběhnou každou noc několik kilometrů. Křečci jsou samotářská zvířata a měli by být vždy chováni o samotě.