Active Beauty
Zahradničení s dětmi: 5 hravých nápadů
Text: Claudia Wallner, Nina Horcher

Příroda zblízka

Zahradničení s dětmi: 5 hravých nápadů

Při společném sázení, zalévání a konečně i sklízení vypěstované zeleniny se toho mohou děti i rodiče spoustu naučit o přírodě. Přečtěte si našich pět nápadů ohledně zahradničení s dětmi, ať už se do něj pustíte na balkoně, nebo zahradě.
Zahradničení s dětmi nabízí spoustu příležitostí k trávení volného času, které je kreativní a zároveň poučné. Co k němu potřebujete? Kromě trochy vybavení především fantazii a špetku trpělivosti. Protože dítko chce po své první zkušenosti s rolí zahradníka ideálně hned něco sklízet. Pomocí našich pěti nápadů můžete své děti zabavit a zároveň inspirovat k ohleduplnému chování k přírodě.


1. Udělejte ze zahradničení dobrodružství

Děti se díky své vrozené zvídavosti nejlépe učí prostřednictvím hry. Rostliny potřebují pravidelnou péči a zálivku. Přesto by děti neměly zahradničení považovat za práci, ale za dobrodružství v přírodě. Navíc se rády starají o věci, k nimž mají vztah. Nejprve spolu zjistěte, jaké rostliny a květiny rostou ve vašem okolí. Jaká zvířata se plazí a lezou po jejich listech? A jak nazýváme bobulky na tomhle keři?

Práce na zahradě bude děti bavit ještě více, pokud ji budou moci sdílet se svými kamarády nebo dětmi ze sousedství. Přemýšlejte společně, koho byste mohli ke svému pěstitelskému projektu přizvat.

2. Založte s dětmi jejich vlastní záhonek

Děti chtějí být samy aktivní. Proto byste jim měli poskytnout jejich individuální prostor. Společně můžete založit jejich vlastní záhon na zahradě nebo jim koupit truhlík na balkon. Nechte je, ať se samy vyjádří a vyberou si.

Dovolte jim být kreativní: Kdo říká, že záhonek musí mít vždy obdélníkový tvar? Skvěle může sloužit i ten ve tvaru srdce, hvězdy nebo kruhu. O krásné dekorace a zkrášlující prvky se pak postarají barevné kamínky, pohádkové postavičky nebo malé kousky dřeva.

3. Zasaďte si svačinku

Tato aktivita bude děti bavit ještě víc, pokud společně zasadíte něco, na čem si později budou moci pochutnat. Kterou zeleninu a bylinky má vaše dítko obzvláště rádo? Fascinuje ho nějaká květina? S výběrem bylinek, zeleniny a květin, které navíc nejsou náročné na údržbu, budou děti k tomuto projektu přistupovat s velkou motivací.

Ředkvičky jednoduše vypěstujete na „mlsacím“ záhonku a sklízet je můžete už po 30 dnech. Představují také ideálního souseda pro kedlubny. Rychle roste i řeřicha, kterou si pak můžete dozdobit salát k obědu. Klasiku pro zahradničení s dětmi pak tvoří rajčátka a jahody.


4. Úkoly si rozdělte podle věku a zájmů

Činnosti, jimiž se budete na zahradě s dětmi zabývat, rozdělte dle jejich věku a zájmů. Ty menší se ujmou úkolů, jako je zalévání, sbírání plodů nebo sypání semínek do připravených důlků. Starší děti zvládnou zasadit sazeničky, připravit záhon nebo shrabat listí. Tak jako tak si užijete zábavu i pohyb na čerstvém vzduchu.

Za tuto aktivitu navíc nemusíte ani utratit moc peněz. Malé děti si alespoň pro začátek vystačí s hračkami na písek. S malým kropáčkem zvládnou zalévání, aniž by musely tahat těžkou konev. Starším dětem můžete pořídit vlastní zahradnické nářadí. Péči o rostlinky pak můžete pojmout také hravou formou: Uspořádejte soutěž, kdo jako první vypleje svůj úsek nebo sesbírá listí.

5. Vyrobte barevné zahradní dekorace

Květiny, zelenina i bylinky už jsou vysázené? A co dál? Čas zbývající do sklizně si zkraťte ručními pracemi na zahradě. Namalujte kamínky, jimiž obložíte záhonek, nebo vyrobte větrný mlýn. Cestu k záhonku vyložte nášlapnými kameny, které společně vyrobíte: Smíchejte beton s vodou, nalijte ho do plastové misky, přimíchejte mozaikové kamínky, mušle nebo skleněné korálky a nechte alespoň 24 hodin zaschnout.

Zahrada, která doslova vybízí k objevování, zaujme děti víc než dokonale upravená výstavka. A to se týká i dalších obyvatel zahrady: Vyrobte hmyzí hotel, pítko s krmítkem pro ptáky nebo úkryt pro ježka.