Active Beauty
Sex v těhotenství

Boříme tabu

Sex v těhotenství

Těhotenství je pro ženu vzrušujícím obdobím, během něhož je konfrontovaná s otázkami, které předtím pravděpodobně vůbec řešit nemusela. Například: Mohu mít v těhotenství sex? Co mám dělat, když mám po sexu bolesti? A co vlastně cítí dítě v mém břiše během sexu? Přinášíme odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se sexu v těhotenství.

Je v pořádku provozovat sex během těhotenství?

Během bezproblémového těhotenství, které probíhá bez komplikací, je sex povolený v zásadě kdykoliv. Dítě je dobře chráněno dělohou a plodovou vodou.

Co cítí dítě v děloze při sexu?

Nenarozené dítě je dobře chráněno děložním hrdlem a tkáňovou a svalovou vrstvou dělohy. Plodový vak a plodová voda také tlumí nárazové pohyby, takže dítě je během sexu v bezpečí. Oxytocin, který se uvolňuje během orgasmu, má relaxační účinek nejen na matku, ale i na dítě. U žen se zkráceným děložním hrdlem, historií předčasného porodu nebo také v pozdějším stádiu těhotenství může uvolňování hormonů a zvýšené kontrakce děložních svalů vyvolat porodní bolesti.

Co dělat, když máte po sexu bolesti nebo začnete krvácet?

V důsledku zlepšeného prokrvení děložního hrdla se občas může objevit neškodné lehké krvácení. Pokud krvácení přetrvává a je spojené s bolestí, je vhodné se obrátit na odborníka. Vaginální vyšetření a ultrazvuk mohou objasnit příčinu krvácení a v případě potřeby je možné navrhnout i odpovídající léčbu.


Existují fáze těhotenství, kdy by ženy i při bezproblémovém těhotenství neměly mít sex?

Pro bezrizikové a bezproblémové těhotenství neexistují žádná omezení týkající se sexu. Pokud se žena cítí dobře a má na sex chuť, je sex obecně povolen kdykoliv.

Kdy je vhodné se během těhotenství sexu opravdu vyhnout?

Během těhotenství mohou nastat situace, které si žádají, abychom se sexu zdrželi a předešli tak komplikacím, jako jsou předčasné porodní bolesti nebo předčasný porod.


Které sexuální polohy jsou pro těhotné příjemné?

Pokud bříško ještě „nepřekáží“, můžete vyzkoušet různé polohy podle toho, na co máte chuť a co se vám líbí. Se zvětšujícím se bříškem je pro mnohé příjemná poloha lžiček nebo na koníčka.

Je přirozené, že se sexuální touha během těhotenství mění?

Během těhotenství prochází žena několika fázemi, které mají vliv na její sexuální touhu.

Měli byste během těhotenství používat kondom?

Pokud je těhotná žena náchylná k vaginálním infekcím, doporučuje se během sexu používat kondom. Kondom byste měli používat zejména v případě, že u vás při předchozím těhotenství došlo k předčasnému porodu. Prostaglandiny obsažené v ejakulátu mohou změkčit děložní hrdlo a vyvolat tak porod.

Jak dlouho je vhodné vyčkat se sexem po porodu?

Ideálně během šestinedělí, které obvykle trvá šest až osm týdnů. V průběhu tohoto období se děloha vrací do své původní velikosti. „Lůžko rány“, tedy místo, kde byla připojená placenta, se zhojí. Typická je měnící se barva výtoku – od původně krvavého přes nahnědlý, následně nažloutlý a nakonec bělavý. Během procesu hojení by měla být věnována patřičná pozornost porodním poraněním, při kterých mohlo dojít i k nutnému šití. Gynekologické vyšetření několik týdnů po porodu potvrdí, zda proces zotavování probíhá normálně. Až do této závěrečné prohlídky je třeba se sexu vyvarovat.