Mysleli jste si, že po ranních nevolnostech (nebo jiných potížích na začátku těhotenství) už to jde jen hladce? A teď vás příšerné pálení žáhy připravuje o klidný spánek? Nejste v tom během těhotenství sama. Nepříjemnou pálivou bolestí v oblasti žaludku trpí každá druhá těhotná žena. Důvodem je hormon progesteron, který uvolňuje svaly a zabraňuje nežádoucímu stahování dělohy. Bohužel progesteron způsobuje také uvolnění dalších svalů v těle. To často ovlivňuje svěrací svalstvo mezi žaludkem a jícnem. Zejména v poslední fázi těhotenství ponechává zvětšený prostor potřebný pro dělohu méně místa pro orgány včetně žaludku. Zvýšený tlak způsobuje vzestup žaludeční kyseliny do jícnu.

Zeptali jsme se porodní asistentky Tanji Krutzler, co pomáhá ženám, které tímto problémem trpí.

Lze pálení žáhy v těhotenství předcházet?

Ano, rozhodně to lze usnadnit. Zejména se správnou stravou mohou ženy dosáhnout velkého rozdílu.

Které potraviny snižují pálení žáhy?
Banány neutralizují žaludeční kyseliny.

  • Dobře rozžvýkané mandle, lískové ořechy a kešu ořechy mohou vázat žaludeční kyselinu.
  • Podobně pomalé a důkladné žvýkání vařených brambor a syrové mrkve také váže žaludeční kyselinu.

Které nápoje pomáhají při pálení žáhy v těhotenství?

  • Neperlivá (minerální) voda a různé čaje, například fenyklový, zázvorový, šalvějový nebo kmínový, ředí žaludeční kyseliny.
  • Úlevu může přinést také léčebný jíl rozpuštěný v teplé vodě.
  • Mléko je předmětem kontroverzních diskusí – vzhledem ke své mírně kyselé hodnotě pH nemůže neutralizovat žaludeční kyseliny, ale mnoha ženám přináší úlevu.

Máte nějaké tipy na správné stravování?

Doporučuji jíst během dne čtyři až pět menších jídel namísto tří velkých. Je třeba se vyhýbat nápojům obsahujícím kofein a syceným nápojům, stejně jako tučným, sladkým a velmi kořeněným a pálivým jídlům. Nedoporučuje se také jíst něco bezprostředně před spaním. Zvednutí horní části těla při spánku také pomáhá zabránit refluxu žaludečních kyselin.

Pokud nepomůže nic jiného – lze v těhotenství užívat léky na pálení žáhy?

Při obzvláště silném pálení žáhy ano. Těhotná žena se však musí poradit se svým lékařem či lékařkou.

Co ještě kromě jídla a pití může pomoci proti pálení žáhy?

Mám dobré zkušenosti s Cranio-Sacral-Balancing a akupunkturou. Cranio-Sacral-Balancing je velmi jemná forma práce s tělem, která aktivuje samoléčebné síly člověka. Tato speciální forma jemného doteku těla uvolňuje blokády a přináší uvolnění na fyzické i emocionální úrovni. Cranio-Sacral-Balancing zaznamenává a vyrovnává zejména tok a pulzaci energie v hlavě, podél páteře, v křížové kosti a v mozkomíšním moku.