Active Beauty
Bylinky proti letním obtížím

Bylinky proti letním obtížím

Ať už jde o nevolnost, zánět spojivek nebo močových cest, úpal či nálety dotěrného hmyzu, které nám mohou znepříjemnit léto, na každý problém se najde nějaká léčivá bylinka, která poskytne šetrnou úlevu.

Dlouhé prosluněné dny, výlety do přírody, koupání, pikniky, grilování či vlahé večery na zahrádce bývají synonymem letní pohody. Stinné stránky nejoblíbenějšího ročního období si uvědomíme až tehdy, když se objeví první nepříjemné příznaky zdravotních patálií, které mohou pokazit naši dobrou náladu.

I zdánlivé maličkosti jako svědící komáří štípance, oteklé nohy, rozbouřená střeva nebo třeštící hlava v důsledku přehřátí nás dokážou pěkně potrápit. Ale žádný strach. Většinou můžeme opět sáhnout po přírodních prostředcích a využít blahodárné účinky léčivých bylinek, které přináší úlevu i od těchto typických letních obtíží.

Zarudlé oči

K nejčastějším příčinám zánětu spojivek patří UV-záření, prašné prostředí nebo chlorovaná voda z bazénu. Zároveň ale může být vyvolán také alergiemi nebo bakteriální infekcí. Speciální chladivé masky v podobě gelových brýlí nebo studené obklady namočené do čaje ze světlíku lékařského pomohou zklidnit podrážděné oči. Oblíbený odvar z heřmánku se v tomto případě naopak příliš nedoporučuje, neboť může způsobovat alergickou reakci. Úlevu poskytnou i oční kapky s kyselinou hyaluronovou, které na oku vytvoří ochranný, zvlhčující film a zmírní podráždění. Pokud potíže po dvou dnech neodeznívají, je lepší konzultovat problém s lékařem.

Zánět močového měchýře

V létě bývají naše močové cesty obzvlášť náchylné k podráždění a zánětům. Často za to mohou mokré plavky, které si necháváme dlouho na sobě, ztráta tekutin v důsledku pocení nebo posedávání na studené zemi. Infekci způsobuje většinou bakterie Escherichia coli, která se dostane do močové trubice, kde se dále množí a způsobuje nepříjemné problémy. Pro urychlení léčby je třeba udržovat pánevní oblast v teple, třeba i v podobě termoláhve nebo horkých sedacích koupelí. Ideální podpůrný prostředek přitom představují čaje z listů medvědice lékařské, zlatobýlu a břízy, které působí močopudně a podporují tak vyplavování bakterií z močového měchýře.

Účinné látky obsažené v medvědici lékařské, bříze nebo brusinkách je možné užívat také ve formě kapslí. Rychlou pomoc nabízí i čerstvě vymačkaná šťáva z několika citronů, která okyselí moč a ztěžuje tak růst bakterií v močové trubici. Podobné antibakteriální účinky má také čerstvý nastrouhaný křen. V případě, že zánět po několika dnech neustupuje, přidá se horečka nebo se v moči objeví krev, je třeba vyhledat lékaře, který nasadí odpovídající léky.

Zánětu močových cest můžeme v létě předcházet tím, že se po koupání ihned převlékneme do suchého oblečení a budeme po celý den dbát na pravidelný přísun tekutin, zejména čisté vody, případně smíchané s brusinkovou šťávou. Sladké limonády a alkohol naopak močový měchýř ještě více dráždí.

Bodnutí hmyzem

Útoky dotěrných komárů, ovádi, vosy a další obtížný hmyz umí letní pohodu pořádně znepříjemnit. Abychom si tyto nevítané společníky udrželi od těla, můžeme opět využít poklady z přírody. Zejména vůně éterických olejů z levandule, máty a citrusových plodů většinou bzučící narušitele klidu zažene pryč. Nabízí se i elektrické odpařovače s eukalyptovým olejem odpuzující hmyz. Pokud se přesto štípancům nevyhneme, poslouží ke zmírnění nepříjemného svědění přírodní sprej s výtažky ze šalvěje a heřmánku, který zklidní a ochladí podrážděnou pokožku.

Pokud zrovna nemáte podobný přípravek po ruce, můžete štípnutí ochladit studenou vodou nebo kostkami ledu. Zároveň postižené místo potírejte octem, listy jitrocele či rozdrcenou petrželovou natí. Případně na něj přiložte rozkrojenou cibuli. Obsažené éterické oleje se postarají o příjemně chladivý efekt, sirné silice zase působí dezinfekčně a protizánětlivě. Hojivé účinky má také hřebíčkový olej.

Oteklé nohy

V horkých letních dnech nás nezřídka trápí pocit těžkých nohou a mnohdy bolestivé otoky. V tomto případě pomáhá studená voda stahovat rozšířené cévy a stimulovat prokrvování. Chladivým proudem sprchy přejíždějte po lýtkách až nad kolena. Vhodná je také tzv. Kneippova lázeň, známá jako šlapací koupel, která je založená na střídavém působení teplé a studené vody na dolní končetiny.

Do koupele nohou pak můžete přidat šalvěj nebo přesličku rolní, které zároveň zmírňují nadměrné pocení. Čaj z přesličky navíc podporuje odvodnění organismu. Také kapsle nebo masti s extrakty z listů červené vinné révy přináší úlevu nateklým nohám. V rámci prevence se doporučuje vyhýbat se ve velkých vedrech přímému slunečnímu záření, nenosit vysoké podpatky, podle možností zvedat nohy do vyšší polohy a pravidelně pohybovat prsty i celýma nohama pro zlepšení prokrvení.

Spálení sluncem

Mnohdy stačí chvilka, zapomeneme se namazat krémem na opalování s UV filtrem a pobyt na slunci si rychle vyžádá svou daň. Pokožka zčervená, pálí a stává se bolestivá na dotek. Jako balzám na ni zapůsobí vlažná sprcha. První pomoc pak poskytne chladivý gel z aloe vera nanášený pravidelně po půl hodinách. Další osvědčený přírodní prostředek při spálení kůže sluníčkem představuje měsíček, ať už jako mast, nebo tinktura. Také třezalka, která naložená do oleje získá po několika týdnech krásnou červenou barvu, působí blahodárně na spálenou pokožku. Pro ještě lepší účinek je možné k třezalkovému oleji přidat navíc pár kapek éterického levandulového oleje. Také léčivý jíl zmírňuje příznaky podráždění.

Jestliže nemáte nic podobného k dispozici, postačí vám pro začátek chladivé obklady s octovou vodou, tvarohem nebo plátky okurky. Zároveň je důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, protože při spálení sluncem ztrácí tělo více vody než běžně.

Bolesti hlavy

Výkyvy počasí, velká horka a silné UV záření v následku narušené ozonové vrstvy často vedou také k bolestem hlavy. Jako protiopatření se přirozeně nabízí pobyt ve stínu a osvěžení, například ledové obklady na krk. Z říše bylinek pak přichází na řadu máta, jejíž éterický olej působí chladivě a pomáhá zmírňovat bolest hlavy. Do čistého masážního oleje přidejte pár kapek mátového oleje a masírujte jím spánky a čelo. A jelikož bývají letní bolesti hlavy často způsobeny dehydratací, hraje i zde důležitou roli pitný režim. Především v horkých dnech byste měli vypít dva až tři litry nejlépe vlažných nápojů.

Trávicí a střevní potíže

Ochutnávání nezvyklých pokrmů exotické kuchyně patří k nejpříjemnějším zážitkům při dovolené v cizině. Zároveň ale může vyvolat nevítané žaludeční a střevní problémy. Průjem se nejdříve nedoporučuje úplně zastavovat, aby se škodlivé bakterie, se kterými se náš organismus neumí vypořádat, mohly dostat z těla ven. Aktivní uhlí na sebe váže toxické látky ze zažívacího traktu a umožňuje jejich rychlejší vyloučení. Příznivý vliv na zklidnění střevních obtíží mají i probiotika, třísloviny nebo kapsle s pivovarskými kvasnicemi. K jednoduchým domácím receptům pak patří strouhané jablko a také papája.

Kromě většího množství čisté vody se doporučuje popíjet mátový čaj. K tomu je třeba doplnit ztracené minerály prostřednictvím šumivých tablet či prášku. Případně můžete do litru vody rozmíchat půl lžičky soli a pět lžiček cukru. Pokud jste to s hodováním trochu přehnali, podpoří kapsle nebo kapky s hořkými bylinami dobré zažívání a správnou činnost jater i žlučníku. Artyčok, pampeliška, ostropestřec mariánský a kurkuma pomohou k pročištění, když nám tučná strava příliš leží v žaludku.

BUCH TIPP Přírodní prevence

Kapsle DAS gesunde PLUS s brusinkovým extraktem a vitamínem C podporují normální funkci imunitního systému a pomáhají pečovat o zdraví močových cest.

BUCH TIPP Proti hmyzím útočníkům

Emulze proti hmyzu S-quitofree s olejem citronového eukalyptu spolehlivě ochrání citlivou pokožku až po dobu 4 hodin před komáry a dalším bodavým hmyzem a 2 hodiny před klíšťaty. Je vhodná pro děti od 6 měsíců.