Active Beauty
Co by muži měli vědět o prostatě?
Text: Caroline Pacholet

Zdraví

Co by muži měli vědět o prostatě?

Překvapivě málo mužů ví něco o své prostatě. Podle průzkumu Evropské urologické asociace ani muži po padesátce neznají svou prostatu. A to i přesto, že 40 % lidí starších 60 let trpí zvětšenou prostatou.

Co má Movember společného s prostatou?

Slovo „Movember“ je složeno z anglických slov „moustache“ a „November“ a odkazuje na hnutí pocházející z Austrálie. V roce 2003 chtěla skupina mužů jednoduše vrátit knír jako módní záležitost. 01.11. se oholili do hladka a v průběhu listopadu nechali vyrašit vše, co horní ret nabízel. Ale to, co z toho vzešlo, je pozoruhodné. Brzy poté byla založena nadace Movember a od roku 2004 si muži a ženy po celém světě nechávají v listopadu narůst knír nebo jiné ochlupení a vybírají příspěvky na výzkum a prevenci rakoviny prostaty a dalších (mužských) nemocí, jako je například rakovina varlat. Od roku 2003 se této iniciativy zúčastnilo více než pět milionů mužů a žen.
Do kampaně Movember se může zapojit každý. Na stránkách movember.com najdete řadu možností, jak přispět.

Jak prostata vypadá a kde leží?

Prostata se nachází hluboko v pánvi, pod močovým měchýřem a lemuje konečník. Močová trubice prochází středem prostaty a do této části močové trubice ústí semenný váček a chámovod. U mladých mužů je žláza velká asi jako kaštan. Tím to však nekončí. Prostata se s věkem zvětšuje a v průběhu života může narůst do velikosti mandarinky nebo grapefruitu.

K čemu prostata slouží?

Prostata slouží jako reprodukční orgán. Enzymy obsažené v sekretu, který produkuje, umožňují spermiím plavat a dodávají jim energii potřebnou k oplodnění. Mužský ejakulát je směs spermií z varlat a sekretu z prostaty a semenných váčků. Pravidelné prohlídky u gynekologa nejsou pro ženy ničím výjimečným. Jde o každoroční návštěvy, které se pro mnohé z nich staly rutinou již brzy po první menstruaci. Od 45 let věku by měli tyto prohlídky pravidelně absolvovat také muži. Při vyšetření sleduje urolog především dva důležité faktory:

Velikost

Na jedné straně má každý muž mírný až silný, ale nezhoubný růst žlázy. To může způsobit nepříjemné pocity při močení. Různé léčebné strategie, o kterých vám lékař může poskytnout informace, pak mohou zmírnit zvětšení, a tím i bolestivé příznaky.

Screening rakoviny prostaty

Za druhé jde o screening rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů a lze ji dobře léčit v časných stadiích. Proto je tak důležitá včasná detekce u specialisty. Informace poskytuje palpace prostaty a test PSA, který měří hodnotu prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi.

Jaké potraviny jsou pro prostatu vhodné?

Vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou pro zdraví (prostaty) prospěšné. Doporučují se všechny potraviny, které pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu, a tím i růst prostaty.

Zdravé tuky

Zvýšená konzumace tuků má negativní vliv na onemocnění prostaty. Rozhodujícím faktorem je však to, jaký druh tuku se konzumuje. Nasycené živočišné tuky zvyšují riziko vzniku rakoviny, zatímco nenasycené tuky rostlinného původu ho snižují. Nejčastějšími zdroji nenasycených tuků jsou maso, obiloviny a brambory, ale ryby, rostlinné oleje, ořechy a avokádo jsou také potraviny, které obsahují dostatek zdravých tuků.

Vláknina

Vláknina a potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné obilné výrobky, snižují riziko onemocnění prostaty.

Lykopen

Lykopen, který se nachází v rajčatech (a některých dalších červených plodech), je jedním z antioxidantů a odstraňovačem volných radikálů. Ke snížení rizika rakoviny prostaty se doporučuje dávka přibližně 10 středně zralých rajčat týdně.

Fytoestrogeny

Tyto rostlinné látky potlačují účinek tělu vlastních estrogenů. Zpomalují růst prostaty. Rozlišují se flavonoidy (např. v cizrně, sójových bobech a čaji) a lignany (např. v obilných produktech a lněném semínku).

Přírodní bylinky

Pro zmírnění potíží již zvětšené prostaty se osvědčila léčivá síla vrbovky malokvěté. Vrchovatou čajovou lžičku byliny zalijte čtvrt litrem vroucí vody. Nechte pět minut louhovat a pijte šálek ráno a večer. Dalšími užitečnými výtažky jsou výtažky z palmy pilovité nebo kořene kopřivy. Dýňová semínka údajně také podporují zdraví prostaty.

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Obecně platí, že je lepší jít k lékaři příliš brzy než jednou příliš pozdě. Pokud pociťujete celkovou nevolnost nebo je prostě čas na kontrolu, nebojte se navštívit lékaře. Existují však příznaky, které ukazují na onemocnění prostaty a které by měl rozhodně vyšetřit lékař. Patří mezi ně:
  • Zvýšené nucení na močení s menším množstvím moči.
  • Bolest při močení nebo erekci/erektivní dysfunkce.
  • Změněný ejakulát (např. krvavý).
  • Bolestivá prostata nebo bolest dolní části zad.
  • Náhlý, nedobrovolný úbytek hmotnosti.
  • Zduření a bolestivost lymfatických uzlin.

Tyto příznaky mohou mít samozřejmě různé příčiny a nemusí souviset se závažným onemocněním. V každém případě je však vhodné poradit se s lékařem.

Zdroj: prostata.de