Active Beauty
Předsevzetí pro zdravý nový rok
Text: Stephanie Lindner

Healthy New Year!

Předsevzetí pro zdravý nový rok

Zvláště pokud jde o novoroční předsevzetí týkající se zdraví a sportu, je obzvláště důležité, abyste je dodrželi. Splnění novoročních předsevzetí však není o železné disciplíně nebo tvrdohlavém následování domnělých vzorů na sociálních sítích. Pro šťastný a zdravý start do nového roku vám vysvětlíme, co je skutečně důležité, když jde o dodržování novoročních předsevzetí.

Zaměření na zdraví a sport: Jak mohu splnit svá novoroční předsevzetí?

Ať už jde o pití dostatečného množství tekutin, odvykání kouření, každodenní běhání před prací nebo jen častější jízdu na kole – většině lidí nechybí fantazie, když si dávají dlouhý seznam novoročních předsevzetí pro lepší zdraví. Bohužel pro mnohé se tento seznam opakuje každý rok, protože u předsevzetí prostě nevydrží. Výsledkem jsou výčitky a narušená sebeúcta. Srovnávání s influencery na Instagramu, kteří dokonale inscenují svá zdravotní a fitness předsevzetí, situaci jen zhoršuje. Než se vrhnete zpátky do prokrastinace a sebeobviňování, podívejte se na příčiny neúspěšných novoročních předsevzetí.

Ne každé novoroční předsevzetí je autentické

Přicházejí k vám novoroční předsevzetí zvenčí? Stanovují vám cíle jiní lidé nebo vidíte mezi přáteli či na sociálních sítích cíle, které chcete napodobit? Pokud se ukáže, že novoroční předsevzetí nelze dodržet, jednoduše si položte následující otázky: Chci to vůbec? A pokud ano, proč ho vlastně chci? Pokud vaše přání nevychází z vašeho nitra, velmi rychle vám dojde motivace. A to je v pořádku, koneckonců máte vést svůj vlastní život a soustředit se na cíle, které mají pro vás osobní význam. Novoroční předsevzetí pro vlastní zdraví je smysluplné a motivující, pokud vychází z vašeho nitra. Pokud vám však bude zdravotní předsevzetí vnuceno a vy si budete říkat: „Musím“, nevznikne ve vás žádná motivace. I dobře vypracované tělo jako cíl je pak spíše přáním, které se vám zrcadlí zvenčí. Pokud si například myslíte, že byste pak byli populárnější a úspěšnější, měli byste zacvičit spíše s vlastní hodnotou.

Příliš ambiciózní: Novoroční předsevzetí je tak neproveditelné

Příliš velká, příliš rychlá, příliš vzdálená... Některá novoroční předsevzetí jsou prostě obrovská a je třeba si to nejprve přiznat. Pokud jsou vaše cíle příliš vysoké, opravdu se vám novoroční předsevzetí nepodaří splnit už v lednu. Existuje však lék, pokud máte velký cíl, například účast na maratonu, zamyslete se nad tím, nakolik je „bezbolestný“ a snadno dosažitelný. To vám pomůže získat dynamiku a pokračovat v práci. Nejlepší je postupovat strategicky a předem si promyslet, jaké překážky vám stojí v cestě a jak je nejlépe odstranit. V opačném případě začnete, odradí vás první překážka a své novoroční předsevzetí pohřbíte dříve, než stačíte říct „Šťastný nový rok“.

Pomáhají pevně stanovené časy tréninků

„Zítra budu trénovat.“ Velmi vágní předsevzetí, které se obvykle nepodaří uvést do praxe. Pevně stanovená schůzka v kalendáři (nejlépe opakovaná jako série schůzek ve stejnou dobu) s předem určeným místem tréninku má mnohem větší šanci, že ji uvedete do praxe. Pokud musí být cvičení zrušeno, protože není jiná možnost, je nejlepší mít připravený plán B. Může se jednat o další schůzku v týdnu nebo o alternativní trénink.

Společný trénink je snazší

„Nikdo přece neví, jestli jsem trénoval.“ Nejlepší je trénovat ve skupině nebo s kamarádem. Pak je hledání výmluv mnohem obtížnější, protože se nemusíte ospravedlňovat jen sami před sebou, ale také před svým tréninkovým partnerem. Můžete také použít aplikaci pro sledování, která vám připomene, že vám ještě chybí pár kroků.

Čím blíž, tím líp

Posilovna by měla být na cestě domů nebo v blízkosti vašeho domova. Den předem si připravte oblečení do posilovny, abyste při hledání neztratili motivaci.

Chybějí nástroje na změnu

Mozek nemá zájem o změnu. Chce, abyste byli „v bezpečí“, a proto se vás bude vždy snažit udržet ve stávajícím stavu. Stejně jako pes, který se s vámi rád uvelebí na gauči. To samozřejmě ztěžuje plnění novoročních předsevzetí. Abyste mohli změnit svůj život, potřebujete mimo jiné pozitivní myšlení a vytrvalost.
S optimismem se vám určitě bude mnohem lépe začínat při dosahování vašich cílů. Sebepřijetí a empatie vám pomohou přijmout situaci takovou, jaká je. Pak si nemusíte vyčítat, že jste dnes nebyli v posilovně. Jednoduše si uvědomíte, že jste jenom člověk a že jste na to po stresujícím dni prostě neměli energii. Vaše sebevědomí zůstane nedotčeno a mnohem rychleji se postavíte na nohy, abyste mohli podniknout další pokus.

Plnění novoročních předsevzetí s budoucím já

Zkoušeli jste si někdy představit, jak bude vypadat vaše budoucí zdravé já? Jak se chová? Jaké to je? Pokud si o sobě vytvoříte představu, že máte nadváhu, jste nepohybliví a kouříte, pravděpodobně budete v těchto návycích pokračovat navždy. Uvědomte si, že jste zdravě smýšlející člověk, který své chování orientuje na budoucnost. Samozřejmě by teď bylo pohodlnější sedět na gauči. Vaše budoucí já vám však poděkuje, pokud se budete pohybovat.

Další inspiraci pro sportovní a zdravotní cíle najdete zde: 7 nejlepších zdravých návyků a tipy na běhání v zimě.