Active Beauty
Sebepřijetí – není jednoduché, ale vyplatí se

Sebeláska

Sebepřijetí – není jednoduché, ale vyplatí se

Všichni se denně zabýváme našimi těly. Nasloucháme jeho potřebám, mrzí nás jeho nedostatky a někteří z nás ho dokonce nenávidí či naopak milují. Často však přijetí svého těla a s tím spojená sebeláska vede k opravdové spokojenosti jedince, protože nás připraví o velké množství tlaku. Tím získáme mnohem více energie, kterou můžeme využít produktivněji.

Co se rozumí pod pojmem přijetí svého vlastního těla

Přijetí svého vlastního těla tak, jak je, je určitá forma sebepřijetí. Cílem není namyšlenost, ani válka sám se sebou, protože své tělo nesnáším. Místo toho bychom měli přijmout své tělo takové, jaké je. Pocit sebepřijetí by měl vést k uvolněnému, přirozenému zacházení s vlastním tělem. To samozřejmě neznamená, že nemůžeme své tělo milovat. Trend sebelásky v poslední době však způsobuje mnohým velký tlak. Navíc, sebeláska znamená, že musíme své tělo milovat takové, jaké je. Sebepřijetí vždy nechává prostor pro změnu.

Proč je sebepřijetí důležité?

Žijeme ve společnosti, kde je body shaming, transfobie, ale i rasismus nebo misogynie na denním pořádku. Po boji s diskriminací je poté téměř nemožné najít pravou sebelásku. Ale i když to není vždy procházka růžovým sadem, alespoň sebepřijetí je mnohdy dosažitelné. Sebepřijetí je totiž mnohdy prvním krokem k pozitivní změně našeho těla. Ti, kteří své tělo přijali takové, jaké je, mají mnohem větší motivaci, aby se o něj dobře starali a udržovali ho zdravé.

Jak vlastně funguje sebepřijetí?

To, co zní velmi složitě, může být maličkými krůčky v každodenním životě stále zlepšováno. Nejdůležitější je uvědomit si, že sebepřijetí je proces, který je vždy spojen s vzestupy a pády. Jednou nahoře a jednou dole. Výsledek ale stojí za to.

Triky, jak napomoci sebepřijetí:

1. Dělat pro své tělo něco dobrého
Tento bod lze individuálně přizpůsobit. Péče o tělo totiž může zahrnovat spoustu bodů: Zda svému tělu nabízíte vyváženou stravu a všechny důležité živiny, poskytujete mu dostatek tekutin v podobě vody, chodíte na pravidelné prohlídky k lékaři nebo své tělo hýčkáte pečujícími oleji. Je zcela na vás, jak tento bod pochopíte. Důležité ale je, jestli se svému tělu vědomě věnujete a děláte pro něj něco dobrého. Jistě se poté budete cítit ve své kůži lépe a přiblížíte se aspoň o malý krůček sebepřijetí.

2. Reality Check
Na celém světě existuje tolik různých tvarů těla, kolik existuje lidí – a tak to má být. Představte si, jak nudné by to bylo, kdybychom všichni vypadali úplně stejně. Díky každé naší „vadě“ jsme jedineční a krásní. Bohužel, sociální sítě nám často ukazují něco úplně jiného. Úprava fotografií, správné světlo a podobné pózy způsobují, že těla mnoha influencerek vypadají podobně, někdy až stejně. S realitou to ale mnohdy nemá moc společného. Proto často pomůže jednoduše odložit mobilní telefon a více se zaměřit na „opravdové“ lidi v našem okolí.

3. Hodnota našeho těla
Fráze jako: „Každý z nás by měl být svému tělu vděčný, že je naší celodenní oporou“ nebo „Je v pořádku, že tělo po porodu nevypadá perfektně, přeci jste přivedli na svět nový život“ mají vysoký potenciál frustrace, protože nezahrnují mnoho lidí. Ne všem je tělo jejich celodenní oporou – mnoho lidí nemá zdravé tělo. Proč by měli být společensky akceptováni lidé při těle pouze tehdy, když přivedli na svět nový život? Pravdou je, že všichni máme tělo, které nás v tuto chvíli udržuje naživu. Toho bychom si všichni měli vážit. Zda s tímto tělem můžeme dělat vše, co bychom si přáli, je již jiná kapitola. Bez těla bychom však nežili.

4. Postavení proti body shamingu
Body shaming se bohužel často odehrává nevědomě. Příkladem může být to, když před někým řekneme, že se zrovna dnes cítíme při těle. U některých lidí toto prohlášení vyvolá myšlenky typu: „Pokud je tlustá ona, co jsem potom já?“ I když toto prohlášení není myšleno se zlým úmyslem, mnohdy může sebepřijetí vlastního těla oddálit. Pojďme všichni společně přestat komentovat jak naše, tak hlavně těla ostatních. Zde se můžeme držet následujícího pravidla: Reagujte pouze na věci, které lze během pěti minut změnit.

5. Začněte místo fňukání dělat něco pro své sebepřijetí
Rozčilování se nad dalším pupínkem, splihlými vlasy, striemi nebo nedostatkem kondice. Mnohdy je snazší si na daný problém neustále stěžovat, než s ním konečně něco udělat. Pokud bychom přijali naše tělo snáze bez pupínků, měli bychom se o něj tak starat – například správnou péčí o pleť. Na splihlé vlasy existuje nespočet šamponů a se sportem můžeme začít kdykoliv a kdekoliv. Striím se lze také do jisté míry vyhnout. Leckdy už jenom samotná myšlenka, že něco uděláme, vede k sebepřijetí a sebevědomí.