Ne každý se chce spoléhat na antikoncepční pilulky a v mnoha dlouhodobých vztazích už kondomy nejsou pro každého šálkem čaje. A právě tady se hodí staré i nové technologie. Přinášíme přehled toho, jak lze optimalizovat antikoncepci bez hormonů s podporou počítače nebo aplikace.

Je bezhormonální antikoncepce s počítačem bezpečná?

Antikoncepční počítač je vhodný pro dlouhodobější, pevné partnerské vztahy, kde nečekané dítě není problém. Pearlův index u prezentovaných antikoncepčních počítačů (v závislosti na metodě) je přibližně 2–5. To znamená, že dvě až pět žen ze sta otěhotní. Nejedná se tedy o 100% bezpečnou a spolehlivou antikoncepční metodu. Počítačová podpora funguje relativně dobře, pokud je cyklus co nejpravidelnější. Jestliže ale dochází k nepravidelnostem, stává se aplikace nespolehlivou.

Upozornění: Antikoncepční počítač nechrání před pohlavně přenosnými infekcemi; abyste se jim vyhnuli, doporučuje se bezpečnější sex s kondomem.

Pro koho je tato metoda vhodná?

Svědomité a trpělivé ženy s co nejpravidelnějším cyklem mohou používat počítač pro bezhormonální antikoncepci. Nesmí se přitom zapomínat na to, že ženy zde musí vyvinout určité úsilí, protože měření musí provádět v určitou dobu (obvykle pravidelně ráno). Spontánní ranní sex bohužel není možný.

Bezhormonální antikoncepce: Měření dechu

Nová technologie: Zařízení vyvinuté rakouskou společností na sledování cyklu, breathe ilo, pomáhá rozpoznat plodné dny. Zařízení analyzuje dech a dokáže z něj odvodit fáze cyklu. Měření se provádí prostřednictvím obsaženého obsahu CO2, který se mění v závislosti na stavu hormonů. V kombinaci s aplikací může sledování cyklu podpořit ty, kteří si přejí mít děti, protože se zjišťují plodné dny, a také trénink na základě cyklu.
Při měření hormonů se Pearlův index pohybuje kolem 5, tj. otěhotní pět ze sta žen, které se uchýlí k této metodě antikoncepce.