Active Beauty
Silvestr s dětmi: 5 her na večer
Text: Annalina Jegg

Párty s potomky

Silvestr s dětmi: 5 her na večer

Poslední den v roce chtějí slavit i děti - ale obvykle nemohou zůstat dlouho vzhůru. S těmito nápady bude silvestr pro děti skutečným hitem.
Párty až do rána: Pro mnoho mladých rodičů jen hezká vzpomínka na minulost. Alespoň prozatím. Oslavy nejen silvestra se pro dospělé zkrátka rapidně změní, jakmile se na scéně objeví potomci.

Ale to nevadí, protože silvestra si můžeme užít i s dětmi. Díky několika tipům a trikům bude silvestrovská oslava skutečným zážitkem - pro vás i vaše ratolesti. Děti milují oslavy nejen svých narozenin. Proto můžete k silvestru přistoupit slavnostně. Oblékněte se do něčeho obzvlášť elegantního nebo se celá rodina obleče podle určitého tématu. A pak? Pak je čas na hostinu.

Silvestr s dětmi a jídlo

Podávejte něco speciálního a hravého – něco, co se normálně na stole neobjevuje. Raclette a fondue jsou na silvestra oblíbené i u dětí. Dobré jsou také tortillové wrapy, které si každý může naplnit podle své chuti – vegetariáni například kukuřicí, paprikou, rajčaty nebo okurkou, dochucené jogurtem a smetanovým sýrem nebo fetou. Pro ty, kteří jedí maso, je možné vše od kuřecího masa až po mleté maso.

Pokud do vaření rádi zapojujete děti: Domácí pizza je k tomu ideální. Můžete si připravit těsto a pak ho společně s dětmi rozválet, připravit domácí rajčatovou omáčku, „napatlat“ ji na těsto a vymyslet originální suroviny, které silvestrovskou pizzu ozvláštní. Mňam, to určitě potěší každého.

Silvestr s miminkem nebo batoletem: Na co si dát pozor?

Především s malými dětmi a kojenci je lepší strávit silvestra uvnitř. Koneckonců hluk raket a jemné prachové znečištění z ohňostrojů mohou být pro zdraví dětí škodlivé. V podstatě platí, že čím menší je vaše dítě, tím méně se musíte starat o to, jak strávit večer.

Možná můžete vy nebo váš partner v podvečer na zahradě nebo před domem odpálit malý ohňostroj nebo jen několik prskavek a vaše dítě se může pohodlně dívat z okna. O něco starší děti by si na silvestra mohli užít trochu akce. Proto jsme shromáždili několik nápadů a návrhů pro nezapomenutelný silvestr s dětmi:

5 silvestrovských her pro děti

1. Countdown sáčky

Count-Down, nebo-li odpočítávací sáčky jsou stejně napínavé jako vajíčka s překvapením - jen bez čokolády. Připravte si čtyři papírové sáčky a napište na ně různé časy, počínaje 20:00. Na další napište 21:00, pak 22:00 a nakonec 23:00. Každou tašku naplňte malou aktivitou na večer, která dětem pomůže ukrátit čas do půlnoci. Vždy o celé si mohou děti otevřít další sáček. Tašky můžete naplnit karetními hrami, CD s písničkami pro děti nebo instantním fotoaparátem – pro nejlepší snímky večera.


2. Lití vosku

„Tak co tam vidíš, táto?“ Na tuto odpověď si můžete odpovědět i bez lití olova, které kvůli určitému zdravotnímu riziku není na silvestra příliš vhodné. Odlévání vosku je bezpečnou alternativou. Vezměte dlouhou svíčku (nebo čajovou svíčku) a nakrájejte ji na malé kousky. Poté položte kousky vosku na lžíci a zahřejte je na otevřeném ohni. Při bleskovém vlévání tekutého vosku do studené vody vznikají divoké tvary. Nyní může fantazie pracovat na plné obrátky.

3. Schránka času

Kdo se odváží dívat se nikoli do budoucnosti, ale do minulosti? Ideální jsou k tomu schránky času. Každý na malý papírek napíše to, co se mu vybaví, když zavzpomíná na uplynulý rok. Na druhý papírek se pak napíše nebo nakreslí přání nebo předsevzetí do příštího roku. Kdo ještě neumí psát, může vše nadiktovat rodičům nebo nakreslit obrázek. Všechny poznámky a obrázky se pak uloží do schránky času – krabice od bot, zavařovací sklenice, šuplíku. Příští rok na silvestra se můžete společně podívat na to, co si vaše rodina přála v loňském roce a co se splnilo.


4. Stop dance

Tanec k silvestru prostě patří. Obzvláště oblíbený je u dětí tzv. stop dance. Pusťte dětem jejich oblíbenou hudbu. Když stiskněte tlačítko stop, musí všechny rozdováděné děti „zmrznout“v pohybu a nehýbat se. Prostě štronzo. Kdo se zapotácí nebo upadne, vypadává. Čím více hráčů, tím je hra zábavnější. Smát se samozřejmě můžete.


5. Noční procházka

Pokud máte s dětmi rádi dobrodružství, je malý noční silvestrovský výlet skvělou volbou. Vyzbrojeni podomácku vyrobenými lucernami, loučemi nebo pochodněmi (a samozřejmě pořádně nabaleni) můžete vyrazit. Záleží jen na vás, zda to bude kolem bloku, lesem nebo vesnicí. Procházka za tmy je pro děti vždycky zážitkem. Pokud je sníh: Nezapomeňte doma sáňky.