Proč by děti neměly jíst příliš mnoho cukru?

„Chuť na sladké je u člověka ovlivněna evolučně. Již z doby kamenné si náš mozek pamatuje, že sladké není jedovaté,“ vysvětluje dietoložka. Pokud jsou děti již odmala zvyklé na nadměrný příjem sladkého, jejich chutě se formují tímto směrem a zdravé potraviny, jako jsou zelenina a hořké saláty, následně odmítají. Dále je třeba vzít v úvahu, že průmyslově zpracované potraviny obsahují nejen přebytek cukru, ale také vysoký obsah tuku. Když pak dochází k jejich konzumaci společně se slazenými nápoji, může to vést k problémům s hmotností. Kromě obezity je dalším negativním důsledkem nadměrné konzumace cukru zubní kaz. Může se také zhoršovat schopnost koncentrace.

Doporučení odbornice: Kolik cukru by děti měly denně zkonzumovat?

Podle WHO by děti měly přijímat pouze 5 % své denní energetické potřeby formou cukru. Dietoložka Sandra Laimer vyzývá k omezení konzumace sladkostí u dětí. V prvním roce života by děti neměly přijímat žádný cukr, následně platí základní pravidlo: „5 čokoládových bonbonů, 2 máslové sušenky s čokoládou nebo 150 ml limonády.“ Laimer také doporučuje rodičům „odměřovat porce podle velikosti hrsti.“ V praxi to znamená, že malé množství sladkostí (například dezert po obědě) je v pořádku. „Vzhledem k tomu, že velikost dlaně vždy odpovídá věku, je pro děti snadno pochopitelné, že maminka a tatínek dostávají více sladkostí, protože mají větší ruce.“ Co bychom také neměli podcenit, je, jaký vliv má na dítě jeho vzor. Když jdou dospělí příkladem, mohou se jimi děti pozitivně inspirovat.

Skrytý cukr: Vědomé stravování a alternativy cukru pro děti

Vzhledem k tomu, že mnoho potravin, jako jsou müsli tyčinky a ovocné jogurty, obsahuje „skrytý cukr“ nebo jeho vyšší množství, je důležité to zohlednit v denním příjmu cukru. Při výběru potravin pro děti je důležité dbát na to, aby byly „co možná nejméně zpracované a obsahovaly co nejméně umělých přísad, konzervantů a aromatických látek“. Odbornice Laimer také radí: „Při výběru produktů si dejte pozor na formulace, jako je může ovlivnit pozornost, v takovém případě raději sáhněte po alternativě.“ Je však vhodné již od raného věku kultivovat povědomí o stravě a předat dětem co nejvíce informací o alternativách cukru. Takto se děti naučí, že i ovoce a bobule, které jsou přirozeně sladké, jsou vhodné pro mlsání, a že sladit lze i medem: Nabídněte jim namísto zmrzliny raději bílý jogurt s čerstvým ovocem; místo cereálií jim ke snídani připravte kaši s lesními plody...

O denním množství cukru se nevyjednává

Zná to asi každý. U pokladny v supermarketu je vystaveno mnoho lákadel, která svádějí k pokušení a dítě brečí, že by chtělo ještě lízátko. Rodiče v takových případech potřebují nervy z oceli a chápavý výchovný styl, který jim však nedovolí polevit ze svých zásad. Přestože chtějí prarodiče dětem často dopřát kus dortu nebo čokolády, je dobré, když dítě ví, kolik cukru denně může sníst. Samozřejmě zde platí i výjimky při speciálních příležitostech (Velikonoce, Vánoce, narozeniny...), je však důležité tyto výjimky s dětmi jasně komunikovat – jinak se z nich rychle stane pravidlo. Naopak úplný zákaz sladkostí by byl ve výsledku kontraproduktivní – tím se čokoláda a další sladkosti stávají pro malé děti o to zajímavější. Sladkosti by také neměly být používány jako odměna nebo trest - to vede ke špatným stravovacím návykům.