Active Beauty
Vhled do budoucnosti

Vhled do budoucnosti

Věštění z kávové sedliny patří minulosti. V dnešní době nám předpovídají, co nás čeká, výzkumy trendů. Většinou se prognózy odborníků barví do černa.

Krásný výhled nám vždy udělá radost, mytí oken už méně. Z výzkumů vyplývá, že právě čištění oken patří k nejméně oblíbeným domácím pracím, následuje ho žehlení. Jaké štěstí, že v budoucnu už nás mytí oken nebude muset trápit. Nudnou úklidovou rutinu včetně čištění oken by prý měly v budoucnosti plně převzít chytré domácí systémy. Roboty, které vysají podlahy a posekají trávník, se již v dnešní době nastěhovaly do mnoha domácností.

Během pár let je proto mohou následovat inteligentní stroje na mytí oken, které samy rozpoznají, zda je sklo špinavé a potřebuje vyčistit, stejně jako lednice, které zanalyzují zásoby a na základě toho vám navrhnou recepty na oběd, nebo šatní skříně, které prádlo rovnou vyperou i vyžehlí. Taková zařízení pak budou vzájemně komunikovat nejen mezi sebou pomocí domácí sítě, ale zároveň dokáží rovnou odesílat objednávky do online shopů a doručovacích služeb. Například když dojde prací prostředek nebo se přesáhne předem nastavený limit pro zásobu kávy.

Vítejte v kyberprostoru

Digitalizace v budoucnosti silně zasáhne nejen domácí spotřebiče, ale také mnoho dalších aspektů běžného života. Pracovní pohovory, meetingy, hledání partnera i kontakt se známými a přáteli se již nyní výrazně přesouvá do online prostoru. Osobní účast a pravý fyzický kontakt se z nezbytnosti přehoupnou do jakési přidané hodnoty.

Pro některé lidi se bude život v budoucnu odehrávat jen v jakési virtuální realitě, ale většina z nás začne vývoj využívat ve svůj prospěch a ulehčení života. Nabídka služeb, od pomoci při úklidu až po dodávku potravin, se bude odehrávat pouze přes online portály, které dalším lidem okamžitě poskytnou informaci o vaší spokojenosti. Koneckonců, něco takového tu již vlastně máme, ne? A platformy na sousedské sdílení či výměnu domácností a pronájem předmětů denní potřeby také už nepředstavují žádné sci-fi. Díky mobilním aplikacím si některé rodiny již dnes sdílejí úkoly jednotlivých členů rodiny nebo nákupní seznamy. K motivaci slouží dokonce už i online hry, kdy některé nabízejí svým hráčům odměny zásluhou za vykonané úkoly v domácnosti apod.

Protipól jménem hygge

Kromě bohatého zástupu možností automatizace nás v budoucnu však čeká i protichůdný trend, kdy budou lidé do svých domovů před online světem utíkat. Především ti, kteří tráví většinu dne v práci u počítače, prahnou po změně, kterou jim poskytují činnosti jako práce na zahradě, zdokonalování domácnosti, pletení, šití nebo zavařování. Domov se stává útočištěm, kde se chceme zastavit a věnovat svůj čas rodině, a představuje tak protipól k neustálé dostupnosti a přítomnosti na sociálních sítích.

Tento nastupující trend se nazývá hygge. Toto dánské slovo popisuje novou sociální formu bezpečí. Skandinávský životní styl hygge se vyznačuje typickou koncentrací na to, co je pro člověka opravdu důležité, ať už je to čas strávený s přáteli a rodinou nebo s šálkem kávy a knihou. Cílem je navození útulné atmosféry v kruhu nejbližších. A právě práce kolem domácnosti k tomu patří, protože u někoho také přispívá k blahu a pohodě. Stejně jako vaření a zahradničení se zabydlelo na seznamu našich přání, přibyde k nim v budoucnosti také úklid, který bude představovat příjemnou změnu od přemýšlení v online frekvencích a poskytne našemu tělu možnost se fyzicky vybít a tím vrátit vyváženost do každodenního života. Přístroje a produkty k těmto činnostem používané budou muset splňovat stále přísnější kritéria a vyšší standardy, co se trvalé udržitelnosti a ekologických norem týká, protože vzroste obecné povědomí o životním prostředí a jeho problémech.

Stane se úklid doménou mužů?

Kdo se rozhodne účast robotů ve své domácnosti omezit, tomu budou přinášet činnosti jako úklid a podobně především radost. Což samozřejmě platí i pro muže, kteří v následujících letech převezmou otěže, co se péče o domácnost týká. Nejen proto, že významně vzroste počet singl domácností, ve kterých budou hospodařit sami muži, ale také proto, že pohlaví obecně ztratí na svém společenském významu. Vždyť již dneska se setkáváme s rozličnými koncepty rodin, ať už jde o patchwork rodiny, kde žijí rodiče s dětmi z různých manželství, rodinu, kde žijí osoby stejného pohlaví, záměrně bezdětné rodiny, spolubydlení s přáteli, i když už všichni dávno překročili studentská léta, nebo rovněž klasické vztahy, v nichž všech se domácnost postupně stává mužskou záležitostí.

Kromě nároků na kvalitu, trvalou udržitelnost a funkčnost budou neustále narůstat také aspekty jako inovativní design, reprezentativnost a technické vychytávky. Nezáleží na tom, zda se bude jednat o zahradní gril, kávovar, pračku, myčku nebo úklidovou techniku, protože všechny vědomě zvolené práce v domácnosti budou mít za úkol dovést nás k blaženému pocitu a k nim přidružené přístroje se stanou symbolem společenského postavení a statusu.

Už nebudeme spoléhat na krásu shůry

Ale nejen v domácnosti, i v oblasti péče a krásy se začnou rozdíly mezi pohlavími stírat. Již během pěti až sedmi let očekávají experti vznik speciálních oddělení například dekorativní kosmetiky jen pro muže, koneckonců v zemích jako Japonsko nebo Jižní Korea je to naprostou samozřejmostí. Vzhled získal na důležitosti tak jako nikdy předtím. Generace selfies vytvořila jakousi normu inscenované krásy a instagramové prezentace jakožto velmi relevantní měřítko vlastního já a zároveň vzhledu ostatních. S cílem vytvořit fotografii s co možná největším počtem kladných hodnocení se tak nejen muž neváhá vrhnout na mytí nádobí nebo vytírání podlahy a zapózovat při tom.

Vše začíná u make-upu a péče a končí až u plastických operací a zákroků. Tento trend nás dovede k tomu, že krása už nebude jakýmsi štěstím darovaným vybraným jedincům shůry, ale zcela flexibilně formovatelnou komoditou. A to zcela logicky povede k dalšímu tlaku a zvýšení požadavků na to, vydat ze sebe to nejlepší. Během pár let se tak podle vědců zcela setře mezi ženami a muži rozdíl ve vynaloženém úsilí o krásu.

Nové ideály

Předvádění se na sociálních sítích, používání filtrů a programy na úpravu fotek v budoucnosti posunou představu o dokonalosti ještě dál a pomyslná špička ledovce se nám mnohonásobně vzdálí. V důsledku toho se setkáme také se zcela opačným trendem, který bude cílit na autenticitu, přirozenost a rozmanitost. Namísto neustálého běhu za nedosažitelnou dokonalostí tak budou někteří hledat nové ideály. A ty budou existovat online pro každou konfekční velikost i věk. Na módních molech i všude kolem sebe se stále více budeme setkávat s lidmi s albinismem, modely s protézami, poruchami pigmentace, tetováním po celém těle a také s transgenderem, zkrátka se vším, co se odlišuje od dosud zažité normy. Tyto znaky však budeme nově vnímat jako autentické a zajímavé, nikoliv zvláštní.

Tak rozmanité jako budou požadavky na krásu, budou rozmanité také pečující rituály. Péče a kosmetika však bude tvořena zcela individuálně každému na míru. Za padesát let se z genetických testů také snadno dozvíme, jaké pigmenty, alergie, citlivosti na látky a podobně specifikují náš typ pokožky a jak se o ni starat. Právě na základě těchto poznatků pak bude mít každý vytvořené produkty vhodné právě přímo pro sebe.

Vítejte v penzi

Ze statistik vyplývá, že každým dnem se zvyšuje také délka našeho života, a to dokonce o ohromné čtyři až pět hodin denně. Tím pádem za každých deset let získáme asi dva roky života navíc. A také máme docela dobrou šanci, že tyto roky strávíme v celkem dobré zdravotní kondici. Již dnes je vidět, že generace starší 65 let žije mnohem aktivnějším a vitálnějším stylem života než jejich prarodiče. A tento trend má ještě stoupat. Ve chvíli, kdy dnešní mileniálové nastoupí do důchodu, bude se jednat spíše o předčasné a vynucené ukončení aktivního života, protože budou stále ve skvělé kondici a klid a pozice kdesi v pozadí pro ně nebude nijak atraktivní.

Děti vyrůstající mezi lety 1980 až 2000 byly vychovávané jako požitkáři, kteří si užívají života plnými doušky, a věci jako společenský statut nebo prestiž pro ně ztratily na významu. Mnohem výrazněji se soustředí na seberealizaci, kvalitu života, vědomé užívání si a sbírání zkušeností. A tento styl života je bude doprovázet až do vysokého věku, takže odchod do důchodu pro ně bude vlastně představovat nový začátek, kdy si budou plnit všechny osobní i pracovní sny, které do té doby ještě nestihli.

Cennou komoditou se stane čas

Jak tedy vypadá život v budoucnosti, nahlédneme-li do něj skleněnou koulí? V budoucnu nás obklopí senzory, které budou měřit a hlídat náš spánkový a stravovací režim, stejně jako náladu. Nikdo se nebude muset starat o to, co si ráno obleče, protože stanice za nás zanalyzuje venkovní teplotu a předpovědi a včas nám navrhne vhodné oblečení, ještě než před vchodovými dveřmi samočinně zastaví vůz. A ve chvíli, kdy dosedneme na kadeřnické křeslo, umělá inteligence zanalyzuje, který střih a barva se nejvíce hodí k rysům našeho obličeje a připraví nám návrh účesu, který má největší šanci vygenerovat nám na sociálních sítích nejvyšší počet kladných hodnocení.

K tomu se přidají také perfektně naprogramované algoritmy, které nám naplánují výživový a pohybový plán, vyberou doplňky stravy, stejně jako kosmetiku, aby vytěžily maximum z našeho potenciálu a pomohly nám vypadat co možná nejdokonaleji, udržet si zdraví a pohodu. A zatímco roboty převezmou veškerou denní rutinu, nám zbyde více času, abychom se soustředili na pro nás opravdu důležité věci, věnovali se rodině a přemýšleli nad filozofickými aspekty života.

Přehled toho, co nás čeká

Již od roku 1998 se tým odborníků a vědců, aktuálně působící ve Vídni a Frankfurtu nad Mohanem, zabývá otázkami budoucnosti. Jaké vlivy na nás začnou působit a k jakým změnám nás dovedou? Přesně na takové a podobné otázky hledají odpovědi.

Individualizace

Zatímco klasické rodinné svazky, stát a náboženská příslušnost budou stále více ztrácet na významu, poroste individuální svoboda. Spolu s tím vzroste také tlak na rozhodování, který s sebou ponese mnoho zlomů, objížděk a novinek během života.

Genderový posun

Svět, v němž vládnou muži, prochází neustálým vývojem a aktuálně s sebou přináší masivní zlomy jak v profesní, tak v osobní sféře. Do budoucna ztratí příslušnost k určitému pohlaví na významu a každý bude mít možnost se svobodně rozhodnout, kým se cítí být, a toto rozhodnutí také plynule měnit.

Propojení

Každý z nás bude propojen s dalšími lidmi skrz nejrůznější sítě na internetu. Služby si budeme objednávat jen přes internet, v rámci rodiny si online nasdílíme úkoly a program jednotlivých členů a zapojíme také roboty, kteří se nám budou starat o úklid, nákupní seznamy a ostatní rutinní činnosti.

Ekologie

Povědomí o životním prostředí a problémech s jeho znečištěním stále poroste, ať už se jedná o transport, výživu, oblečení, kosmetiku nebo jiný aspekt našeho života. Ještě mnohem více budeme u bioproduktů dbát na vysokou kvalitu. Vzhledem k velkému množství informací budeme prahnout po usnadnění a urychlení přehlednosti, zejména během nakupování, které nám přinesou dostupné aplikace.

Nové pracovní příležitosti

Změna z průmyslově orientované společnosti na vědeckou sféru vývoje silně ovlivnila pracovní trh, poptávku po informacích i kreativitě. Tento trend bude i nadále pokračovat a vytvářet nové pracovní pozice. Hranice mezi profesním a osobním životem bude ještě tenčí, takže work-life-balance bude důležitější více než kdy předtím.

Aktivní společnost

Skutečný věk naší populace se zvýší, avšak lidé budou mnohem žít aktivním životem bez větších omezení. Tradiční odpočinek v penzi vezme za své a místo života v ústraní se budou senioři zcela samozřejmě zapojovat do společenského života, dopřejí si studium, na které dříve neměli prostředky nebo čas, a budou pracovat, dokud budou mít možnost.

Celoživotní vzdělávání

Nevzrostou pouze naše znalosti, ale také způsob, jakým budeme všechny informace zpracovávat. Vědění se stane veřejným majetkem náš všech a význam vzdělání výrazně vzroste. To promění nejen pracovní trh, ale bude vyžadovat také celoživotní vzdělávání.

Urbanizace

Urbanizací se nerozumí pouze růst měst a posun všech (životních) prostor, ale také nové způsoby života a myšlení, které bude silně ovlivňovat digitalizace, online propojení a mobilita.

Globalizace

Vzájemné mezinárodní propojení v mnoha oborech vzroste na významu, ať už mezi státy, společnostmi, institucemi nebo i jednotlivci. Narůstající komplexnost s sebou přinese výzvy, ale také nové šance a pozitivní efekty.

Zdraví

Zdraví se stane hlavním cílem a hluboko se zaryje do povědomí náš všech, protože půjde ruku v ruce se spokojeností a kvalitou života. Zdravé tělo bude klíčovým předpokladem pro dlouhý aktivní život a sféra zdraví se tak dostane do popředí zájmu na mnoha úrovních.

Mobilita

Ve 21. neustále poroste nejen mobilita, ale také její nové formy. Technický vývoj a osobní potřeby každého z nás určují pohyb jak v online, tak v reálném světě a tento trend bude stále zřetelnější.

Bezpečnost

Pokud byste se blíže zaměřili na zprávy, mohl by vás přepadnout pocit, že svět stojí na pokraji zničení a jedna krize následuje další. Přitom naše bezpečnost neustále stoupá. Nicméně společnost se cítí neustále v ohrožení a nároky na bezpečnost ještě porostou.