Active Beauty
Módní návrhářka: Lenka Mulabegovič
Text: active beauty tým, Veronika Jonášová

Rozhovor

Módní návrhářka: Lenka Mulabegovič

Jako návrhářka sbírala zkušenosti v Paříži, poté dlouho pracovala pro velké oděvní firmy. Nakonec se však Lenka Mulabegovič vydala jiným směrem a soustředí se na udržitelnou módu pod vlastní značkou. Kde se ráda inspiruje a proč fandí udržitelnosti?
Proč jste se rozhodla odejít z velkého oděvního byznysu?
Jsem za zkušenosti z velkých společností vděčná, ale vyhledávám už jinou přidanou hodnotu v práci. Chtěla jsem tvořit víc svobodně a kreativně. Chci nadále růst a vytvářet kvalitní a udržitelné věci, které vydrží. Ráda tvořím kolekce, které budou mít i za několik desítek let svou hodnotu.

Jaké byly začátky vaší značky?
Značku Mi fashion label jsem založila v roce 2014 společně se dvěma přáteli s původní vizí, že co nejdříve pořídíme obchod na Praze 1. To se nám povedlo, ale začátky byly složité. Sice bylo na první pohled vše dokonalé, ale značka byla velmi mladá a nikdo nás neznal. Do toho jsme měli vysoké náklady a já měla doma malé děti. Vydrželi jsme to takto asi dva roky. Poté jsme obchod zavřeli a přestěhovali se do ateliéru na Vinohradech, kde jsem značku převzala pod svá křídla jako samostatná podnikatelka. Každý z dalších společníků pak šel svou cestou a já po přátelské dohodě pokračuji sama. To se ukázalo jako nejlepší řešení

Jak byste popsala váš styl?
Snažím se respektovat ženské tělo a jeho proporce. Záměrně mluvím o ženách, protože pro muže navrhuji jen ojediněle. Chci, aby mé oblečení bylo nositelné a aby si ho ženy mohly brát opakovaně. Zároveň jsou mé modely rozpoznatelné a chci, aby v nich ženy zářily. Je to oděv klasického střihu s uměleckým podtextem, ráda kombinuji vzory a barvy.

Co vás nejvíc inspiruje?
Umění. Ráda spolupracuji i s českými výtvarníky. Mám ráda například suprematismus, surrealismus, fauvismus, ale i současné autory. Dalším velkým zdrojem inspirace je pro mě cestování. Měla jsem kolekci Siciliana inspirovanou našimi cestami po Sicílii, v jedné z mých kolekcí hrály roli indiánské vzory. Při cestování ráda chodím ulicemi, fotím si vzory, překresluji si je a pak je přenáším na látky.
Odkud berete materiály na vaše modely?
Podporuji české výrobce, které jsem nacházela postupně. Hodně využívám například pravé hedvábí. Největší radostí se pro mě stala spolupráce s českou značkou z Rýmařova, která vyrábí brokáty. Ve spolupráci s nimi vznikají doslova sběratelské kousky. Vytváří pro mě totiž vlastní luxusní brokáty pojaté v současném grafickém zpracování. Má předposlední kolekce SEN prezentovaná loni na Designbloku oslovila dokonce Uměleckprůmyslové museum, které kolekci zařadilo do své stálé oděvní sbírky.

Jak důležitou roli pro vás hraje udržitelnost?
Je to zásadní. Udržitelnost vnímám jako budoucnost. My, menší designéři v Čechách, vyrábíme jen limitované kusy a naše oblečení vydrží dlouho, protože je z kvalitních materiálů a navíc lokální produkce. Cílem je, aby naše oblečení dlouho lidem sloužilo. Hodně vytvářím také „seasonless“ kousky, které unosíme více sezón.

Jak si vytvořit udržitelnější šatník obecně?
Důležité je udělat si pořádek ve skříni, zainvestovat do kvalitních a nadčasových kousků, které nám vydrží a jsou univerzální. Nemusíme mít vše od návrhářů, sama kombinuji věci velkých oděvních značek, kde nakupuji základní věci. Také nikdy věci nevyhazuji. To, co se mi už nelíbí, posílám dál třeba do rodiny. A hodně toho zužitkuji, ráda třeba přešívám a motivuji k tomu i mé klientky. Je dobré, aby oblečení cirkulovalo. Právě udržitelnost a vytváření nadčasových kolekcí pro mě byla jednou z motivací, proč jsem opustila práci pro velké značky. Další výhodou mé
práce je fakt, že mám čas na děti.

Jak se vám daří sladit práci s péčí o děti?
Dětem jsem svou práci hodně podřídila, mám kvůli nim ateliér nedaleko našeho domu a jejich školy, abych měla vše po ruce. S manželem, který je pracovně hodně vytížený, jsme se dohodli, že uberu ze své práce já. Nemohli jsme oba pracovat naplno. Pracuji hodně dopoledne a naopak jsem se vždy snažila trávit odpoledne s dětmi, aby nebyly dlouho ve družině. Tenhle rok je to už lepší, mám děti ve věku 10 a 12 let a už vydrží samy doma třeba tři hodiny a nemusím řešit hlídání.

Důležité je udělat si pořádek ve skříni, zainvestovat do kvalitních a nadčasových kousků, které vydrží a jsou univerzální.

Lenka Mulabegovič
Bylo pro vás těžké ustoupit ze své práce?
Přišlo to přirozeně, péče o malé děti je náročná. Pamatuji si, že pro mě zpočátku bylo těžké dělat k tomu cokoliv jiného a do pracovního procesu jsem se vracela postupně. Ustoupit z mé pracovní dráhy byl v podstatě logický krok. A asi bych to ani jinak nezvládla. Právě to, že mám vlastní salon, mi umožňuje lépe a svobodněji nakládat s mým časem. To je obrovská přidaná hodnota.

Jaké máte plány do budoucna, jakou kolekci teď chystáte?
Aktuálně vychází má nová kolekce, která je inspirovaná vodou, takže obsahuje motivy různých kapek a podobně. Zároveň jsem si nechala poprvé vygenerovat design umělou inteligencí. Nechala jsem si vytvořit jeden tisk na materiál na téma voda a vznikla z toho nakonec zajímavá vodní kompozice vypadající trochu jak když kápnete inkoust do vody. Byla to zajímavá zkušenost, i když jsem se tomu dlouho bránila. Budu to využívat i do budoucna, asi se tomu nikdo nevyhneme.

Lenka Mulabegovič (45) vystudovala oděvní návrhářství na UMPRUM, po škole pracovala pro streetwearové módní firmy. V roce 2014 založila vlastní značku Mi fashion label, kde vytváří modely v limitovaných edicích. Prezentuje je na Designbloku i na předních českých přehlídkách a její oděvy zařadilo do stálých sbírek i Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Je vdaná a má dvě děti.

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.