Active Beauty
Rituály: Proč posilují děti
Text: Anita Freistetter

Ještě jednou! Ještě jednou!

Rituály: Proč posilují děti

Malé návyky přinášejí velkou úlevu: Rituály jsou pro rodinu v podstatě to nejlepší, protože děti provázejí každodenním životem jako navigační systém. Jak to rodiny dělají správně? Třeba takto:
Maminčin přátelský ranní rituál při vstávání, společný oběd se spoustou povídání a smíchu, a tatínkovy veselé pohádky na dobrou noc, které začínají vždy stejnými slovy - všechny mají jedno společné: jemně připravují děti na to, co bude následovat. Rituály tak strukturují den a dávají i těm nejmenším dětem pocit jistoty a pravidelný rytmus, podle kterého se mohou spolehlivě orientovat.


Vhodné rituály pro děti během všedního dne

Ranní rituál

Buzení ranních mrzoutů písničkou, není příliš účinné. Spíše potřebují čas, aby se pomalu probudili ze svých snů. Pokud maminka každý den roztáhne závěsy pár minut před tím, než dítě musí vstát z postele, může vkročit do nového dne uvolněné. To zaručeně pozitivně ovlivní jeho náladu.

Na druhou stranu sourozenec už od rána překypuje energií a těší se na velké objetí a lechtání v posteli. Rád se tedy proti tomu již ráno ujme drobných domácích činností, jako je krmení kočky, přičemž se navíc učí zodpovědnosti.


Tradice stolování

Společné jídlo spojuje. Protože to během týdne často není možné, jsou obědy s celou rodinou příjemné zejména o víkendu. Telefony leží stranou, nebo jsou vypnuté, a každý může vyprávět co vzrušujícího zažil během posledních dní. Pokud chcete, můžete s přípravou pomoci. Během vyprávění se rodiče dozví, který z přátel je jejich potomkovi obzvláště blízký, a nebo co ho právě teď trápí.


Večerní rituál

Usínání je zejména u miminek velké téma. A to ještě vůbec nemluvíme o nočním spánku... Proto rodiče často vymýšlejí úžasné rituály, aby pomohli dětem usnout. Jemné masáže po koupeli, tiché ukolébavky a společné mazlení se dětem obzvláště líbí a nechají se tak ukolébat ke spánku.

Děti ve školce a škole jsou často rozrušené z celého dne a je pro ně obtížné se zklidnit. Pomůže jim, pokud si po večerní koupeli ještě chvíli hrají se svým oblíbeným plyšákem nebo si s tatínkem povídají o uplynulém dni. Komplikované pak je, pokud se rituál stává stále obsáhlejším a prodlužuje tak (zbytečně) fázi usínání. Zejména v tomto případě by měl rituál zapadat do rytmu celé rodiny a nevyvolávat zbytečný stres.

Děti se starají pouze o to, aby se jim dostalo neomezené pozornosti od maminky a tatínka - a ne o to, jak dlouho tento každodenní rituál trvá. I z malých zvyků, jako je láskyplné zaplétání vlásků před spaním nebo každodenní kontrola šatní skříně (proti příšerám), poznají, že se o ně rodiče zajímají, berou je vážně, a cítí se tak milovány. A to jim pomáhá usnout.


Rituál při loučení

Málokteré dítě se rádo loučí, protože pak nemá rodiče k dispozici. Především při nástupu do školky prožívají děti loučení obzvláště intenzivně. Proto je důležité je po probuzení posilovat pozitivními myšlenkami. Když jim tatínek bude vyprávět, jak pěkný bude fotbalový zápas s kamarády, vyskočí z postele mnohem ochotněji. Pokud se navíc dozvědí, že je maminka vyzvedne hned po závěrečném hvizdu, mohou si přestavit něco konkrétního o čase. A pokud rodiče tráví jeden večer jen ve dvou a chůva nebo babička ukládá děti do postele, pomůže jim, když budou vědět, že maminka přijde domů, až usnou a dá jim velkou pusu.

S rituály po celý rok

Některé události se nekonají pravidelně, ale přesto zůstávají trvale v paměti. Také ony udržují rodinu pohromadě, pokud se slaví v rámci fixních rituálů.


Rituály pro zvláštní příležitosti

Ať už se jedná o jmeniny, Velikonoce nebo Vánoce: Některé zvyky, které se formovaly v dětství, rádi znovu prožíváme i v dospělosti. K narozeninám patří svíčky na barevně ozdobeném dortu, o Vánocích zvoní na zvoneček Ježíšek a o Velikonocích barvíme vajíčka.

Tyto zvyky jsou důležité nejen pro děti, ale také pro mnohé dospělé jsou krásnou vzpomínkou, se kterou se mohou ztotožnit i po letech. Děti z rozvedených rodin mohou v těchto tradicích také nalézt podporu, pokud jsou přizpůsobeny nové konstalaci a potřebám, které v důsledku toho vznikly.


Tradice v sociálním prostředí

Děti mohou posílit i zvyky mimo rodinu. Školní slavnosti jim ukazují, že patří do své třídy, narozeninové oslavy s kamarády jim poskytují sociální podporu. Je to něco, na co se děti těší a podle čeho se mohou dlouhodobě orientovat - stejně jako podle mnoha drobností, které strukturují jejich všední den. Koneckonců, všechny jim poskytují stabilitu a bezpečí.


Rituály je třeba přizpůsobit

Každá rodina má svůj vlastní rytmus, své vlastní preference. A každý člen rodiny je také jiný. Rituál, který má ráda dcera, může být pro syna nudný, zatímco jeho oblíbené rituály jsou pro dívky nezajímavé. Proto je důležité se ptát, zda návyk dítěti opravdu vyhovuje a případně ho upravit.

Jak děti stárnou, postupně z některých rituálů, jako je například pohádka před spaním, vyrostou. Společně můžete snadno zjistit, co si přejí. Pak lze zažité zvyky jednoduše přizpůsobit a dítě například převezme vyprávění před spaním a líčí tatínkovi zážitky z jeho dne nebo vypráví o své oblíbené komiksové postavě. Dítě si tak užije více zábavy, protože může také něčím přispět.