Co znamená pojem Orgasm Gap a kde se vzal?

Orgasm Gap označuje skutečnost, že ženy při sexu nedosahují orgasmu tak často jako muži. V oblasti vědy se tento fenomén nazývá také „Gender Orgasm Gap“, jak lze vyčíst z mnoha studií. Podle studie, kterou v roce 2017 provedla Chapman University v kalifornském Orange, vyvrcholení pravidelně dosahuje 95 % mužů, zatímco u žen je to jen 65 %. Jak je to možné?

Možné příčiny rozdílu v orgasmu a praktické tipy

1. Orgasm Gap: Uspokojení muže má přednost


Společnost stále například prostřednictvím porna vytváří dojem, že uspokojení muže při sexu má přednost. To může ovlivnit i to, co se odehrává v ložnici, kdy je pozornost soustředěná na uspokojení muže. Co můžete udělat pro to, abyste dosáhly větší rovnosti v posteli?

Vlastní uspokojení by mělo mít stejnou váhu, jako uspokojení vašeho partnera, jedině tak lze v partnerství dosáhnout respektujícího sexu. Pokud chcete lépe poznat své sexuální potřeby, dovolte si v první řadě udělat něco pro sebe a objevujte svou sexualitu – například masturbací. Při sexu s partnerem si stále více uvědomujte, zda dochází k uspokojení vašich vlastních potřeb. Pokud tomu tak není, promluvte si o tom. Možná to bude zpočátku těžké, ale jakmile uvidíte, že to funguje, půjde to snáz. Tipy, jak vést takový rozhovor, nalezne níže.

2. Orgasm Gap: Ženský stud spojený s masturbací

Další možný důvod Orgasm Gap: Zatímco u mužů je masturbace považována za normální, pro ženy dlouhou dobu představovala tabu. Ačkoliv se toto vnímání postupně mění, některé ženy masturbaci stále vnímají jako něco, za co by se měly stydět. V důsledku toho si mohou být méně vědomy svých erotogenních zón a sexuálních potřeb než muži.

Co může pomoci? Objevujte samy sebe, experimentujte se svým tělem a dopřejte si potěšení z uspokojení. Můžete dokonce trénovat svou vlastní schopnost dosáhnout orgasmu. Masturbace buduje v mozku nervová spojení, která umožňují požitek, což může vést k orgasmu. Používání sexuálních hraček, ať už s partnerem, nebo bez něj, vám může pomoci v objevování vlastního těla.

3. Zaměření se na vaginální uspokojení může vést k Orgasm Gap

Během sexu často dochází k vaginální stimulaci ženy, což může být pro mnohé poměrně uspokojivé. Cesta k ženskému orgasmu však vede spíše přes klitoris – ačkoli toto téma již desítky let vyvolává kontroverzní debaty. U žen však často chybí povědomí o klitoridálním orgasmu, a to může být důvodem Orgasm Gap. Proč tomu tak je? U chlapců a mladých mužů je penis velmi přítomný a často je vnímán jako „chlouba“. Dívky a mladé ženy naopak často vyrůstají s tím, že jejich genitálie jsou zesměšňované. Nemají si sahat „tam dolů“ a ukazovat své genitálie. To brání tomu, aby se klitoris vyvinul v centrum ženské rozkoše, kterým z biologického hlediska je.

Co dělat? Uvědomte si tuto disbalanci, zaměřte se jako žena bez studu na svůj vlastní klitoris a zapojte do sexu klitoridální uspokojení.

4. Orgasm Gap: Každodenní stres jako možný spouštěč

Pro muže je sex často nástrojem ke zmírnění stresu. Ženy ale potřebují spíše absenci stresu, aby se dostaly do nálady. Často jsou také pod velkým tlakem kvůli práci, rodině nebo péči o příbuzné. Když jste napjatí, je neuvěřitelně těžké vychutnávat si dotyky druhé osoby. Stres může tedy u obou partnerů přispívat k rozdílu v orgasmu.

Zkuste se na intimnosti naladit jako pár. Dejte si horkou koupel, pusťte si relaxační hudbu nebo se jděte v klidu projít.

5. Strach ze sexuálních rozhovorů může přispět k Orgasm Gap

O sexualitě se příliš často nemluví. Co vám přináší potěšení? Co se líbí tomu druhému? Co chcete oba? Zejména pro ženy je často obtížné říci, co při sexu potřebují.

I to je možné změnit: Zvykněte si si spolu během tulení po sexu povídat. Tato intimní chvíle je bezpečným prostorem pro společné sdílení. Řekněte si navzájem, co se vám líbilo, co bylo méně příjemné a co si přejete. Zvláště zpočátku to může být obtížné. Odvažte se začít rozhovor. Můžete tím jen získat. Komunikujte své vlastní touhy – například: „chtěla bych“ nebo „líbí se mi“.

Je Orgasm Gap přeceňován? Můžete si i bez orgasmu sex užít?

Ať už s orgasmem, nebo bez, sex je především o pocitu rozkoše a intimity. Orgasmus by neměl být hlavním cílem, klíčovým slovem je v tomto případě pomalý sex. Čím více se při sexu soustředíte na orgasmus, tím větší tlak na sebe vyvíjíte. Stejně tak je důležité podotknout, že u žen se pocit rozkoše odvíjí také od cyklu. Hormony určují chuť na sex v jednotlivé dny. To se může odrazit i při menopauze.

Existují také ženy, které orgasmus příliš neprožívají. Mnoho žen říká, že ačkoli je orgasmus příjemný, dokáží si přinejmenším stejně užít vše to, co mu předchází. Sexualita je více než jen dosažení orgasmu. Jsou to doteky, pocity a intenzita. Sex může být velmi naplňující a uspokojující, ať už dojde k vyvrcholení, nebo ne.