Active Beauty
Pokojové rostliny v zimě

Kozel zahradníkem?

Pokojové rostliny v zimě

Zelená barva představuje mnoho pozitivních věcí: Naději, spokojenost a zejména svěžest a přírodu. Není divu, že se mnozí lidé rozhodnou vysadit celou pokojovou džungli. S trochou znalostí můžete své milované pokojové rostliny v klidu provést zimou zimu. Zde se dozvíte, co je důležité.

Ideální zimní stanoviště

Jasně, tam, kde mají nejvíce světla a správnou teplotu. Až na výjimky rostliny rostou v období vegetačního klidu. Ten probíhá v zimě a je nezbytný pro to, aby mohly na jaře opět vykvést. V tomto období potřebují méně vody a hnojiva, ale vyvážený poměr tepla a světla. A toho se jim dostane jen tehdy, když myslíte na správné umístění.

Teplý vzduch v přetopeném bytě rostliny klame a stimuluje jejich metabolismus. To rostlině signalizuje, že má dostatek světla k růstu. Aby tedy nějakým způsobem získala sluneční světlo, po kterém touží, ale nemá ho dostatek, vyrazí do opravdového růstového spurtu a během velmi krátké doby vytvoří delší než průměrné, nestabilní výhony. Tento růstový spurt však nelze dlouhodobě udržet a výhony odumírají. Aby k tomu nedošlo, potřebují rostliny místo, kde se snoubí teplo a světlo – ideálně na vyvýšeném místě u okna bez průvanu, např. na pěkné dřevěné stoličce. Ideální je pokojová teplota 18 až 24 stupňů Celsia. U kvetoucích rostlin však buďte opatrní: Obecně mají rády trochu chladněji, a proto je nejlépe uchovávat je v místnostech s malým vytápěním, jako je ložnice, kde se teplota pohybuje do 20 stupňů Celsia.

Jak rozpoznat plíseň a co s ní?

Bílý povlak na substrátu rostlin nemusí nutně znamenat plíseň – může jít také o vápenaté usazeniny nebo jiné minerály. Chcete-li zjistit, s čím přesně se potýkáte a co s tím můžete dělat, odstraňte trochu zeminy z vrchní vrstvy půdy – např. párátkem nebo dřevěnou tyčinkou. Tvrdá a drobivá půda značí minerály a je zcela neškodná. Nadýchaná, měkká vrstva však ukazuje na růst plísní. To znamená, že půda potřebuje osvěžit:

  • Pokud je napadení mírné, stačí odstranit vrchní vrstvu a povrch květináče zasypat vrstvou písku, který na sebe váže vlhkost.
  • Pokud se plíseň rozšířila ve velkém rozsahu, je třeba rostlinu z květináče vyjmout, s výjimkou kořenového balu, a substrát opláchnout vlažnou vodou. Nejbezpečnější je přesadit rostlinu do nového květináče – s čerstvou, kvalitní zeminou vhodnou pro danou rostlinu. Pokud nemáte po ruce jinou nádobu, můžete použít i tu starou. Je však třeba ji důkladně vyčistit, a to jak zevnitř, tak zvenku, např. octovým roztokem. Pokud na závěr přidáte do zeminy pro rostliny trochu aktivního uhlí nebo skořice, snížíte tím pravděpodobnost nového napadení plísní.

Co znamenají skvrny na listech?

Nejenže se v zimě vytápěním ztrácí vlhkost, stoupající teplý vzduch je ale také neustále v pohybu a víří prach, který se nahromadil v obytných prostorách. V důsledku toho dopadá na listy rostlin a brání zeleným listům v přístupu k dostatku světla. To může způsobit žloutnutí listů a v nejhorším případě dokonce umožnit hnízdění škůdců – v tomto období jsou obzvláště aktivní roztoči pavouků a třásněnky. Proto se doporučuje důkladná péče o listy každých několik týdnů.

  • Rostliny s velkými listy (banánovník, monstera atd.) oprašte měkkou utěrkou – horní i spodní stranu listů.
  • Bavlněné rukavice jsou vhodnější pro rostliny s malými a tenkými listy.

Poté důkladně očistěte všechno použité náčiní, aby se při dalším oprašování nepřenesli škůdci. Alternativou k oprašování může být sprcha rostlin, při níž se listy mírně navlhčí vlažnou vodou pomocí rozprašovače. Tato metoda se však nedoporučuje u rostlin s chlupatými, voskovitými listy.

Digitální podpora v aplikaci

Kdy jsem naposledy zaléval/a? A co jsou zač ty nové skvrny na mé monsteře? Péče o rostliny může vyvolat řadu otázek. Pomoci vám s nimi mohou některé chytré aplikace:

  • Pomocí aplikace „PictureThis“, která se řídí umělou inteligencí, lze například rozlišit více než 17 000 druhů rostlin. Aplikace dokáže rozpoznat i choroby a poskytnout vhodné tipy pro péči.
  • „Blossom“ vám připomene, že je třeba zalévat, a poskytne vám měřič světla, abyste našli ideální místo pro vaši oblíbenou rostlinu.

Všechny aplikace jsou k dispozici pro systémy Android i iOS.