Active Beauty
Jak bojovat s rozšířenými póry

Jak bojovat s rozšířenými póry

Rozšířené póry ženy často považují stejně jako vrásky za vadu na kráse. Díky správné péči je však možné jejich viditelnost minimalizovat.

V Americe, která občas mívá sklon některé věci trochu přehánět, získal už i tento kosmetický problém své poněkud dramaticky znějící pojmenování: porexia. Tedy nadměrný stres z rozšířených pórů. Také Asiatky bývají posedlé bezchybnou porcelánovou pletí, která vypadá jako dokonale vyretušovaná fotografie na instagramu. V našich končinách to většinou bereme s větším nadhledem, přesto však mnoho žen při pohledu do zrcadlu trápí viditelné póry a černé tečky, zejména na nose, bradě a čele.

Je však třeba si uvědomit, že póry tvoří přirozenou součást každé pokožky a plní celou řadu důležitých funkcí. Skrze ně naše pokožka dýchá, vylučuje maz a škodliviny a přijímá pečující látky z kosmetických produktů. Zároveň je nutné říci, že žádný zázračný přípravek vás rozšířených pórů nikdy zcela nezbaví, přesto je však cílenou péčí možné jejich nežádoucí vzhled efektivně potlačit.

Proč a jak

Velikost pórů určují v první řadě geny, ale také věk i náš životní styl. Přirozeným stárnutím ztrácí pokožka svou původní pružnost, což s sebou nese i rozšiřující se póry. Tento proces je ještě urychlen nadměrným opalováním a nedostatečnou ochranou před slunečním zářením. Také v případě zanedbávání čištění pleti se mohou zbytky make-upu usazovat v pórech a tím je i zvětšovat.

Základním kamenem úspěchu v boji proti rozšířeným pórům je udržovat je čisté a zabránit tak jejich ucpávání. Kromě každodenního čištění pleti večer i ráno se doporučuje pravidelně používat peeling a čisticí pleťové masky. Účinné jsou především přípravky s kyselinou salicylovou, vilínem nebo výtažky z vrby bílé. Navíc se dnes nabízí i speciální pleťové krémy, podkladové báze či séra, která můžeme najít pod označením „Pore-Minimizer“. Díky matujícím pigmentům a dalším aktivním látkám dokáží pleť okamžitě vyhladit, přechodně stáhnout póry a vyčarovat sjednocenou, sametově hebkou a rozjasněnou pleť.

A nejjednodušší trik na konec: Úsměv, který rozzáří vaši tvář a potlačí všechny domnělé nedokonalosti.

Péče

Klíčovou roli v boji s rozšířenými póry hraje správná péče, která má plnit dva hlavní úkoly. A to jednak zásobovat pleť dostatečnou hydratací, aby zabránila nadměrné produkci kožního mazu. Zároveň by měla obsahovat účinné látky, které cíleně působí proti rozšířeným pórům. Například kyselina salicylová, vilín a výtažky z vrby bílé vynikají adstringentními, tedy stahujícími účinky. Ani ty nejlepší pečující přípravky sice nedokáží póry dlouhodobě zmenšit, jsou však schopné pleť na několik hodin povrchově vyhladit a opticky zjemnit.

Peeling

Pravidelné použití peelingu představuje optimální základ pro čistou a jemnou pleť. Peeling stimuluje mikrocirkulaci pokožky, čímž je usnadněno odstraňování usazených nečistot. Zároveň proniká hluboko do pórů, čistí je zevnitř a dezinfikuje. Jedinou nevýhodou tohoto hloubkové čištění pleti bývá fakt, že často vede k vysušování pokožky, která pak reaguje zvýšenou produkcí kožního mazu. Proto se to ani s aplikací peelingu nemá přehánět.

Pleťové masky

Také čisticí masky, aplikované jednou až dvakrát týdně, efektivně pomáhají stahovat a zjemňovat rozšířené póry. Nejenže podporují prokrvení pokožky, ale stimulují i vylučování nadbytečného kožního mazu. Zejména pro mastnější a problematickou pleť se sklonem k ucpaným pórům jsou ideální masky s léčivým jílem nebo aktivním uhlím, které působí detoxikačně. S oblibou se využívají i tzv. peel-off, tedy slupovací masky, které nečistoty z pleti doslova vytáhnou.

Make-up

Pro optické zakrytí rozšířených pórů se optimálně hodí matující minerální make-up, který pleť jemně sjednocuje a vyhlazuje, minimalizuje viditelnost nedokonalostí pleti, absorbuje přebytečný maz a zamezuje vzniku nežádoucího lesku. Existují i speciální podkladové báze s podobným účinkem. Nedoporučuje se je však používat každý den, protože vrstvení kosmetických přípravků by mohlo vést k dalšímu ucpávání pórů.