Active Beauty
Sluneční alergie: Jak jí předcházet a jak ji zmírnit?
Text: Nina Horcher, Eva Pohn

Speciální péče

Sluneční alergie: Jak jí předcházet a jak ji zmírnit?

Nejlepší ochrana by samozřejmě vypadala tak, že bychom se úplně vyhýbali slunci. Jenže koho by to bavilo? Jak se tedy vyvarovat (náhlé) sluneční alergii? Určitě toho lze udělat víc než jen používat opalovací krém.
Přestože se poctivě mažete opalovacím krémem, objevují se na vaší pokožce malé červené pupínky a puchýřky? Zřejmě se jedná o náhlou alergickou reakci na sluneční paprsky. Dá se jí vlastně nějak vyhnout, když ani opalovací přípravek nepomůže? Nejprve je potřeba pochopit definici této (domnělé) alergie a proč k ní vůbec dochází.

Všechno, co potřebujete vědět o sluneční alergii

Jak alergii na slunce rozpoznat?

Pokožka začne nejprve svědit, poté ji pokryjí červené skvrny, které přejdou ve vyrážku. Někdy se také objeví puchýřky. Tyto obranné reakce těla dokáží znepříjemnit život, zejména pak dovolenou. Alergie na slunce se nazývá také polymorfní světelná dermatóza a její příznaky lze obvykle pozorovat na exponovaných místech kůže, která byla přímo vystavena slunci. Jedná se tedy především o krk, dekolt, (horní) část paží, nohy nebo obličej.

Sluneční alergie vizuálně připomíná alergickou kožní reakci. Avšak z lékařského hlediska není jasné, zda se skutečně jedná o alergii. U každého mohou příznaky vypadat jinak, někdy převládají puchýřky, jindy se vůbec neobjeví. A navíc se světelná dermatóza může objevovat každoročně.


Jak vzniká vyrážka způsobená sluncem?

Sluneční alergie už na jaře? Ani to není vůbec nic neobvyklého. Během zimních měsíců, kdy jsme své tělo halili do teplých tkanin, si pokožka na příliv slunečních paprsků odvykla. Na jaře zároveň zesiluje UV záření. Koncem dubna může při nízké oblačnosti dosahovat stejné hodnoty jako v polovině srpna. Pokožku vystavenou slunci pak nedokáže v některých případech před alergickou reakcí na slunce ochránit ani opalovací krém, a to zejména při jejím dlouhém vystavení prudkému slunci.

Co se mezitím děje v kožních buňkách? Z lékařského hlediska to zatím není úplně jasné. Ale co víme, je, že UV-A záření způsobuje chemické sloučení volných radikálů, které kůži zatěžují a mohou poškodit buňky. V případě alergie na slunce se pak buňky nedokáží bránit, což se projeví také podrážděním na kůži.

Jiná teorie říká, že UV-A paprsky v kombinaci s jinými látkami způsobují v těle tvorbu alergenu. Může se jednat o tělu vlastní látky nebo také kosmetické přísady jako emulgátory či konzervační a vonné látky.


Alergie na slunce u dětí

Dětská pokožka je obzvláště citlivá a na UV záření není dostatečně zvyklá. Ti nejmenší proto potřebují zvláštní porci péče a ochrany před slunečními paprsky. A to nejen kvůli případné alergické reakci.

Co dělat, pokud se u dítěte přesto příznaky alergie na slunce objeví? Nejprve se pokuste zmírnit svědění, aby dítě pokožku neškrábalo. S tím vám mohou pomoci chladné, mokré obklady, které zároveň sníží otoky. Poté naneste tenkou vrstvu hydratačního krému. Pokud příznaky nezmizí, neváhejte navštívit lékaře.

Dá se alergii na slunce předcházet?

Sluneční alergie vzniká při dlouhém působení UV záření na nepřipravenou pokožku. Proto tu neopálenou nechte slunečním paprskům přivyknout postupně. I v květnu se vyhněte dlouhému opalování na prudkém slunci.

Pokud vás alergická reakce nepříjemně překvapí v prvních dnech dovolené, přestože se zdá, že se chráníte dostatečně, možná používáte nevhodný opalovací krém nebo příliš nízký ochranný faktor. Vyzkoušejte opalovací krémy pro alergiky nebo citlivou pokožku, jež poskytují dostatečnou ochranu proti UV-A záření, ale neobsahují dráždivé parfemace ani konzervanty. Alternativou mohou být také opalovací krémy s minerálním filtrem.

V poledních hodinách zhruba od 11 do 15 hodin se tak jako tak slunci raději vyhněte. Pro děti i dospělé zároveň platí, že opalovací přípravky byste měli používat i při pobytu ve stínu, optimální je potom i lehké oblečení.


Jak zmírnit příznaky?

  1. Vyhněte se slunci, dokud příznaky neustoupí. Puchýřky na pokožce nijak nepropichujte ani jinak neotvírejte, mohlo by to vést k zánětu.
  2. Používejte opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, který neobsahuje vonné a konzervační látky a ideálně není mastný.
  3. Pokožku ošetřete zklidňující emulzí, která zmírní svědění. V určitých případech může lékař předepsat antihistaminika nebo protizánětlivé krémy obsahující kortizon.
  4. Postižená místa chlaďte vlhkými obklady nebo zábaly s tvarohem či jogurtem. Mléčné výrobky pak vždy důkladně smyjte, aby se pokožka nezanítila.
  5. Svědění mohou zmírnit také obklady se zředěným octem. Aloe vera zase hydratuje a měsíček lékařský působí protizánětlivě.
  6. Ti, kteří trpí těžkou formou světelné dermatózy, by se rozhodně měli poradit s lékařem.

Náš tip

Výběr opalovacích přípravků také s minerálním filtrem najdete na dm.cz.