Active Beauty
Opalovací krémy dokáží víc, než si myslíte

Opalovací krémy dokáží víc, než si myslíte

Od slunečních krémů vyžadujeme především ochranu před škodlivým UV zářením. Když nás však dokáže takový krém ještě ochránit před dalšími okolními vlivy, už nikdy se před vstupem na slunce nezapomeneme natřít.

Bez zádrhelu

Málokdo si během lenošení na pláži nebo u bazénu dělá těžkou hlavu z nových vrásek na čele. Avšak právě ty se mohou v důsledku působení slunce na čele usídlit. Škodlivé UV-A záření proniká až do škáry a může poškodit její strukturu. Tato schopnost z něj dělá jednu z příčin stárnutí pleti vlivem slunečního záření.

Abyste si nemuseli kvůli tomuto suvenýru dělat vrásky, měli byste během celého roku, nejen v letních měsících, používat pleťovou kosmetiku s ochranným faktorem. UV-A záření totiž proniká nejen přes zamračenou oblohu, ale dokonce i přes okna. Zařaďte proto mezi své spolubydlící denní krém s ochranným faktorem, který vždy nanášejte i pod make-up. Každodenní používání krému se sluneční ochranou dovede být někdy mnohem účinnější než některé anti aging produkty.

Ideální řešení samozřejmě představuje produkt, který má ochrannou funkci a zároveň působí proti stárnutí pokožky. S doplňujícími složkami jako kyselina hyaluronová nebo Q10 bude o pleť pečovat, zatímco vystavíte tvář slunečním paprskům.

Ochrana před nečistotami

Také jemný prach nebo zplodiny se dovedou hluboko zarýt do naší pokožky. Obzvláště necitlivé pak dovedou být k lidem, které trápí citlivá pokožka a oslabený imunitní systém. Každá pokožka reaguje na nečistoty jiným způsobem. Každopádně vždy se bude muset potýkat s akné, začervenáním nebo podrážděnými partiemi.

Vlivem dlouhodobého působení škodlivin mohou na pleti vznikat vrásky a pigmentové skvrny. Některé částečky jsou tak malé, že se nezastaví na pokožce, ale proniknou až do jejích hlubších vrstev, kde mohou například urychlit úbytek vyplňujícího kolagenu.

Pomocnou ruku nám podají tzv. anti pollution produkty. Ve formě krému by měly pokožku před těmito vnějšími vlivy ochránit, ve formě masky je z ní zase odstranit. Peeling dvakrát týdně pomůže ještě zvýšit účinek čištění pleti.

Ochranná náruč přírody

Sluneční ochrana se přátelí i s přírodní kosmetikou. Ochranné přípravky s minerálními filtry mohou používat úplně všichni a zvláště vhodná je pak pro osoby s citlivou pokožkou. Přírodní opalovací krémy neobsahují syntetické látky ani chemické ochranné filtry. Naopak v nich povětšinou najdete hodnotné přírodní oleje, které pečují o pokožku a hydratují ji. Dalším plusovým bodem, který ocení zejména ti, kteří chvátají, je, že minerální filtry působí okamžitě po nanesení.

Syntetické filtry se spojí s mazem pokožky a navážou na sebe UV záření, aby ho následně mohly zničit. Naopak přírodní filtry bez chemie působí čistě fyzikálně. Rozprostřou se po pokožce, kde vytvoří vrstvu, která působí jako jakési zrcadlo odrážející záření. Jelikož pigmenty nepronikají do pokožky, ale jen ji pokryjí, působí kůže po nanesení bílým dojmem.

Pro netrpělivce

Někdy se stává, že i když už bychom se chtěli radovat z opálené pokožky, ta na sebe nechává dlouho čekat. Netrpěliví jedinci se tak často uchýlí k použití samoopalovacích prostředků. Myslete na to, že před jejich nanesením musí být pokožka opravdu čistá, ideálně také ošetřena peelingem. Také dbejte na dostatečné usušení, abyste předešli vzniku skvrn či pruhů v opálení.

A než vklouznete do svého letního outfitu, počkejte alespoň 20 minut, aby produkt dostatečně zaschnul a nezašpinil vám oblečení.

A co večer?

Ani po setmění bychom neměli nechat svou pokožku bezprizorně. Zejména na dovolené u moře a po opalování je zapotřebí dopřát jí důkladnou hydrataci a péči po opalování. Právě následné ošetření totiž představuje stejně důležitou součást jako opalovací prostředky. Díky správně zvolené péči si navíc můžete své opálení prodloužit.

Chladivý efekt a zmírnění podráždění patří k dalším příjemným bonusům. Během opalování ztratí pokožka velké množství hydratace, kterou jí After Sun produkty skvěle vynahradí. Mnohdy přidané složky jako aloe vera, panthenol nebo vitamín E pokožku zklidní.

Nemáme jen pokožku

Pokud se rozhodnete strávit celý den u vody, aniž byste zavítali do stínu, může se vám stát, že vaše tělo se nedokáže s přílišným přísunem slunce a horka vypořádat. Nepříjemné pocení přitom může být jen kapkou v moři následků. Vystavujete se nebezpečí úpalu nebo úžehu. Zejména kolem poledne byste se měli raději přesunout do stínu, kde na vás žahavé paprsky nedosáhnou.

Pokrývka hlavy by neměla sloužit jen jako módní doplněk, ale také jako účinná ochrana. Vyvarujte se ledovým nápojům a těžkým pokrmům, které tělo opět jen zatíží. Také mějte na mysli, že  vytoužené zchlazení rozhicovaného těla rychlým skokem do vody může vést ke kolapsu oběhového systému.