Active Beauty
Náš cíl: Rychle se zbavit nachlazení

Boj s nachlazením

Náš cíl: Rychle se zbavit nachlazení

„Neléčená rýma trvá sedm dní, léčená týden.“ To říká staré lidové rčení. Poměrně dlouhá doba pro všechny netrpělivce. S těmito osmi tipy se můžete nachlazení zbavit přece jen o něco dříve.

Co to vlastně je nachlazení?

V průběhu nachlazení často dochází k zánětu nosní sliznice. Nejčastějšími příznaky jsou kýchání a rýma nebo ucpaný nos. K tomu se obvykle přidávají příznaky způsobené viry nachlazení – kašel a bolest v krku.

Osm tipů proti nachlazení

Teprve když jsme nemocní, si často uvědomíme, jak je naše zdraví důležité. Náhle sníme o volném dýchání a přejeme si cítit se zase dobře. Naše tipy samozřejmě nenahrazují klid na lůžku a v případě závažnějších příznaků návštěvu lékaře. Nechat tělo odpočívat je v každém případě nejdůležitější rada, kterou byste se měli řídit. Nicméně můžete zvážit i několik dalších tipů.

1. Na vzduchu záleží

Zejména v zimě je vzduch v našich domovech často vydýchaný a suchý kvůli topení. Řasinky v nose vysychají a nemohou se již účinně bránit cizím tělesům a patogenům. Kromě toho jsou viry nachlazení v suchém vzduchu odolnější. Chladnější vnitřní klima naopak podporuje klidný spánek, který umožňuje lepší regeneraci organismu a pomáhá nám rychle se zbavit nachlazení. Doporučená vlhkost v obytném prostoru je 40 až 60 %. Této hodnoty lze dosáhnout například vlhkými ručníky nad topením, hydrofilními pokojovými rostlinami, prádlem, které se nechá uschnout v obytném prostoru nebo zvlhčovači vduchu (pozor na jejich pravidelné čištění). Zkuste také ztlumit topení o pár stupňů. Nižší teploty automaticky zvyšují vlhkost vzduchu a vy navíc ušetříte.

2. Inhalujte

Inhalace horké vodní páry je považována za skutečný zázračný lék na nachlazení. Usnadňuje vyčištění sliznic a horních cest dýchacích od houževnatého hlenu. Kromě toho potřebujete k inhalaci jen několik věcí. Stačí vám hrnec s horkou slanou vodou a ručník. Pokud se checte rychle zbavit nachlazení, můžete přidat léčivé byliny ve formě esenciálních olejů nebo sušené (například tymián a šalvěj). Inhalace je obzvláště snadná, pokud směs nalijete do parního inhalátoru. Před použitím nechte vodu dostatečně vychladnout. Inhalace se zcela vyhněte, pokud trpíte očními nebo oběhovými problémy.

3. Dostatečně pijte

Dostatečně hydratovaný by měl být nejen vzduch v místnosti, ale i vaše tělo. Dostatek tekutin je pravděpodobně jedním z nejjednodušších triků, jak urychlit zotavení. Opět platí, že nejlepší je pít preventivně, aby sliznice nevysychaly a mohly lépe pracovat. Pokud jste již nachlazení, ujistěte se, že denně vypijete alespoň dva litry tekutin – podpoříte tak svůj imunitní systém. Pokud během nachlazení dostanete horečku, je důležité více pít, protože pocením ztrácíte více tekutin. Pijte něco, co máte rádi, abyste si udrželi motivaci. Vyhněte se však velmi sladkým nápojům a dejte přednost ovocným nebo bylinkovým čajům. Můžete je zjemnit lžící medu. Med má antibakteriální účinky a udělá vám dobře při bolestech v krku. Doporučuje se také šťáva z černého bezu, která obsahuje mnoho důležitých stopových prvků a vitamín C. Pokud si však chcete šťávu vychutnat teplou, neměli byste ji vařit, protože teplo by zničilo její přínosné složky.

4. Péče o nos

Protože klasická rýma vzniká především v nose, má smysl věnovat mu zvláštní pozornost, pokud se chcete rýmy rychleji zbavit. Na trhu je mnoho výrobků: Nosní spreje, nosní výplachy, nosní masti... Nosní výplachy pomáhají odstranit z nosu cizí tělesa, hlen a pyl. Může být také užitečný po operaci nosu nebo dutin, protože může snížit množství smrkání. V tomto případě byste však léčbu měli rozhodně předem zkonzultovat s lékařem. Při používání nosních výplachů byste měli mít na paměti také následující skutečnosti: Množství soli rozpuštěné ve vlažné vodě je třeba měřit velmi přesně. Optimální by bylo devět gramů soli na litr vody. Příliš mnoho nebo příliš málo soli může způsobit nepříjemné pálení a podráždění nosu.


5. Studené koupele

Někdy může večerní koupel ve vaně udělat zázraky a ukončit nachlazení. Ale i když už jste nemocní, můžete se někdy nachlazení zbavit rychleji. Pára opět hydratuje suchou a podrážděnou nosní sliznici. Kromě toho je teplo často vnímáno jako uklidňující a pomáhá zlepšovat krevní oběh v těle. Při koupání během nachlazení je důležité poslouchat své tělo. Pokud máte problémy s krevním oběhem nebo vysokou horečku, raději se nekoupejte. Aby se účinek studené koupele plně rozvinul, měli byste se koupat 20–25 minut ve vodě o teplotě do 39 stupňů Celsia. Abyste ochránili svůj krevní oběh, můžete si nejprve sednout do vlažné vody a pak do ní pouštět stále teplejší vodu, aby si tělo mohlo pomalu zvyknout. Věnujte zde pozornost svému tělu a po koupeli pomalu vstávejte z vany, abyste předešli závratím.

6. Pastilky

Bolest v krku je často nepříjemným vedlejším účinkem nachlazení. Pastilky mohou poskytnout rychlou úlevu. Mají totiž zvlhčující a v závislosti na složení i dezinfekční účinek. Existují však i domácí prostředky, na které se můžete spolehnout. Vyzkoušet můžete lžičku medu, který má antibakteriální účinky, jak už bylo řečeno. Velmi prospěšné může být také kloktání solným roztokem nebo šalvějovým čajem.

7. Správné smrkání

Zdá se vám, že máte plný nos, ale smrkáním ho neuvolníte? Agresivní smrkání bohužel nepomáhá, ale má spíše opačný účinek. Nos se podráždí a sliznice ještě více oteče. Při rýmě nemůžeme dýchat kvůli nosnímu sekretu, ale kvůli oteklým sliznicím. Pokud se při smrkání vytvoří příliš velký tlak, může se sekret dostat do vedlejších nosních dutin a dokonce i do středního ucha. Proto se vždy pečlivě a s citem vysmrkejte. Abyste předešli odřenému nosu, měli byste smrkat pouze do papírových kapesníků a nikdy ne do kuchyňského nebo toaletního papíru, protože tyto materiály jsou příliš hrubé.

8. Zpomalte

Samozřejmě se chceme nachlazení rychle zbavit, ale nesmíme zapomínat, že naše tělo nám prostřednictvím nemoci říká, že potřebuje odpočinek. Možná jsme byli v posledních týdnech ve stresu a nedopřáli jsme si dostatek přestávek? To může oslabit imunitní systém a jsme náchylnější k infekcím. Když přijde zima, chceme se přirozeně co nejrychleji dostat zpět do kondice. Abyste však zůstali dlouhodobě zdraví, je nutné se řádně vyléčit. Pokud se z nachlazení plně nevyléčíte, riskujete, že brzy chytíte další virus. Proto byste měli při silném nachlazení zůstat několik dní v posteli, hodně spát a zdravě se stravovat. Nemusí to být vždy jen stará dobrá kuřecí polévka. Lehký zeleninový vývar nebo vařená zelenina jsou pro oslabené tělo stravitelnější než tučná a sladká jídla a dodají mu energii potřebnou k rychlému zotavení.