Active Beauty
Lékaři prozradili, co pomáhá proti bolesti v krku

Sezóna nachlazení

Lékaři prozradili, co pomáhá proti bolesti v krku

S klesajícími teplotami a šířícími se viry a bakteriemi je těžké vyhnout se kašli, nachlazení a nepříjemnému škrábání v krku. S lékaři jsme si povídali o tom, jak můžete zimu přečkat ve zdraví.

Všichni to dobře známe, pokud jde o děti: Zejména ty v předškolním a školním věku se cítí neustále nemocné. Ale i u dospělých se nepříjemné svědění a škrábání v krku vyskytuje statisticky asi dvakrát až čtyřikrát ročně.

Náš imunitní systém si dokáže vytvořit imunitu vůči specifickým virovým kmenům. Viry však každý rok nově mutují. Bolest v krku nebo jen škrábání mohou být samostatným onemocněním, ale obvykle jsou včasným varovným signálem blížícího se nachlazení nebo chřipky.

Jak posílit imunitní systém

Aby se škrábání v krku nezměnilo v plnohodnotné nachlazení – s kašlem, bolestí hlavy a horečkou – doporučuje se, aby lidé věnovali zvláštní pozornost své vlastní imunitní obraně, zejména v období nachlazení. To znamená:

  • Dostatek spánku,
  • co nejméně stresu,
  • zdravá a pestrá strava (včetně posilovačů imunity),
  • dostatek tekutin,
  • pohyb na čerstvém vzduchu.

Často pomáhá jednoduše dopřát tělu trochu odpočinku, aby se mohlo plně soustředit na obranu proti patogenům. Čerstvý vzduch bohatý na kyslík také podporuje imunitní systém v jeho činnosti – stejně jako zdravá strava bohatá na vitamíny.

Teplé, nebo studené: Poslouchejte svoje tělo

Dostatečný pitný režim je důležité dodržovat při nachlazení všeho druhu. Posiluje to totiž imunitní systém. Nemusí to být vždy jen horký čaj s citronem. Teplé čaje s medem, šalvějí, jitrocelem nebo tymiánem obvykle přinášejí úlevu. Existují však různé typy nachlazení.

Měli byste proto naslouchat svému tělu a rozhodnout se, zda chcete raději něco studeného, nebo teplého. Někdy mohou být prospěšné i studené nápoje nebo studený obklad na krk s tvarohem a esenciálním levandulovým olejem. Sami nejlépe vycítíte, co vaše tělo v danou chvíli potřebuje.

Med jako zázračný lék

Žluté zlato včel je nejlepší přírodní lék. Nejenže snižuje počet patogenních bakterií a virů v ústech, ale také podporuje hojení ran.

Pokud nechcete pít nic teplého, můžete použít například oxymel (kyselý med). Tuto směs medu, octa a bylinek si velmi snadno vyrobíte sami a dobře se rozpouští ve studené vodě.

Co rychle pomůže při bolesti v krku?

Škrábání v krku může být příznakem různých zdravotních potíží a onemocnění, od neškodných podráždění až po vážnější problémy. Podle lékařů a lékařek se osvědčily zejména následující domácí prostředky:

Domácí léky na bolest v krku:

V případě potřeby lze ke zmírnění příznaků použít teplé nápoje, pastilky, kloktání slanou vodou nebo volně prodejné léky proti bolesti. Důležitý je dostatečný odpočinek a rekonvalescence, aby se tělo mohlo samo uzdravit. Vhodnými domácími prostředky jsou: Dostatečný příjem tekutin, teplé nápoje, osvědčené domácí prostředky, jako je med nebo zázvorový čaj, používání zvlhčovače vzduchu a vyhýbání se kouření.

Domácí léky na potíže s polykáním:

Při závažných polykacích obtížích je třeba urychleně vyhledat lékaře.

Ke zvlhčení sliznic se doporučují pastilky na bázi soli nebo pastilky s obsahem bylin, jako je kořen bahenní slávky nebo islandský mech. Ale pozor. Pokud jste nachlazení, ujistěte se, že hladina vitamínu D je v normě. Tu lze snadno zjistit pomocí krevního testu.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud bolest v krku přetrvává déle než 3–4 dny navzdory použití domácích prostředků, je obzvláště bolestivá nebo je doprovázená dalšími příznaky, jako je horečka, kašel, dýchací potíže nebo problémy s polykáním, je vhodné vyhledat lékaře.

Lékařskou pomoc byste měli vyhledat také v případě, že jste trvale unavení a vyčerpaní, což může znamenat závažnou virovou chřipku, nebo pokud se vaše příznaky pravidelně opakují po delší dobu.

Je důležité vědět, že škrábání v krku může mít různé příčiny a je známkou podrážděné sliznice hltanu. Kromě virů jej někdy mohou vyvolat i léky nebo některá onemocnění, jako je refluxní choroba nebo diabetes mellitus.


Produkty proti bolesti v krku najdete také na dm.cz.