Není sporu, že pandemie náš životní styl neúprosně pozměnila. Pozitivním důsledkem však je, že jsme se začali věnovat více sami sobě. Abychom zažívali pocity štěstí, musíme hledat nové cesty, jak se těšit ze života. V tom vám pomůže nový trend - journaling, speciální typ psaní deníku.

Princip je velmi jednoduchý. Klidné chvíle můžete využít k naslouchání svému vnitřnímu pocitu a přemýšlet, jak, co a proč chcete změnit a co byste si vlastně přáli. Co vás udělá ještě šťastnějšími? Spokojenějšími? Vyrovnanějšími? Příznivci journalingu jsou přesvědčeni, že odpovědi si v sobě nosíme, jen je stačí najít mezi řádky. Ano, jedná se o jakési strategie štěstí.

Rozdíl mezi journalingem a psaním deníku

Rozlišení není tak snadné. Zjednodušeně řečeno, journaling je strukturovanější psaní deníku. Nejedná se o volnou reflexi dne, ale obvykle o konstruktivní přístup. To se pozná hned při otevření předepsaných šablon, které nabízejí od „šestiminutového deníku“ až po „deník štěstí“ téměř vše, po čem můžete toužit.

Zároveň existují i speciální metody journalingu, které se psaní deníku podobají více. Například takzvané ranní stránky, ale o tom až za chvíli. Ve své podstatě je journaling vždy o pozitivním osobním rozvoji.

Proč dělá psaní deníku radost?

Podle pozitivní psychologie může každý, kdo si udělá čas a napíše, za co je vděčný, zvýšit svůj pocit spokojenosti. Pokud vám to přijde obtížné a nevíte, jak začít, pomůžou vám právě žurnály s předpřipravenými otázkami. Hledáte sebelásku, uvolnění, vděčnost? S journalingen určitě najdete svou cestu.

Journaling podporuje pozitivní přístup k životu, což má za následek snížení stresu a životní nespokojenosti. Možná vám dnes obzvlášť chutnala káva nebo v rádiu hrála vaše oblíbená píseň? Ideální je si tyto věci zapsat, než půjdete spát. Pozitivní věci si pak lépe pamatujeme, což může zlepšit i náš spánek.

Celkový přínos pravidelného psaní je nejen zdokonalit se v psaním samotném, ale zlepšení se dočká i vaše celková schopnost vyjadřování. Ať už písemná nebo ústní. Snadněji budete svým přátelům vyprávět, co se vám přihodilo nebo budete rychleji formulovat argumenty.

4 metody psaní deníku, které můžete hned vyzkoušet

Ranní stránky

Ranní stránky jsou jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších metod journalingu. Když ráno vstanete, intuitivně si na tři stránky A4 napíšete, cokoliv, co vás napadne. Tento druh deníku má pomoci prolomit vlastní myšlenkové vzorce a uvolnit blokády. Tím pustíte z podvědomí ven to, co přispěje k osobnostnímu rozvoji.

Deník vděčnosti

Toto hojně využívané cvičení pochází z pozitivní psychologie. Do deníku vděčnosti si každý den - nejlépe před spaním - zapište tři věci, za které jste vděční. Může se jednat i jen o příjemné maličkosti a pomíjivé okamžiky.