Active Beauty
Zázvorový čaj: Proč si hned připravíme šálek čaje
Text: Annalina Jegg

Co se skrývá v tomto zázraku

Zázvorový čaj: Proč si hned připravíme šálek čaje

Zázvorový čaj je nejen užitečný při nejrůznějších obtížích, ale také dobře chutná - díky těmto tipům.
Zvláště když je venku bouřka a vypadá to, že budou padat první sněhové vločky, rádi si dáme o šálek nebo dva čaje navíc. A to je dobře, protože každodenní pití čaje podporuje naše zdraví a existují i druhy čaje, které zklidní naši mysl. Přečtěte si, proč byste měli po šálku zázvorového čaje sáhnout častěji, a to nejen v zimě.


Složení: Co obsahuje zázvorový čaj

V kořenech zázvoru se nachází mnoho zdraví prospěšných látek: éterické oleje, vitamíny, minerální látky jako je sodík a draslík. Zázvor je však proslulý především pro ty látky, které stimulují produkci slin, žaludeční šťávy a žluči. Zázvor je proto vhodný zejména při zažívacích potížích, ale i při nejrůznějších dalších onemocněních. Navíc si snadno připravíte zázvorový čaj sami.


Příprava zázvorového čaje: Jdeme na to

Nakrájejte kořen zázvoru na malé plátky. Nejlépe asi centimetr dlouhé kousky. Bio zázvor není nutné loupat. Kousky kořene zalijte vroucí vodou a nechte přikryté 10 minut louhovat. Přikrytí je důležité, jinak se bohužel odpaří velká část éterických olejů. Poté čaj sceďte a před pitím ho nechte trochu vychladnout. Místo čerstvého zázvoru můžete použít také sušený nebo zázvor v prášku.


Správná příprava: Prosím žádný med!

I když si mnozí lidé zázvorový čaj sladí, aby nechutnal tak ostře - je lepší se slazení vyhnout. Med a cukr tlumí účinek prospěšných látek, protože ten začíná již v ústech: při žvýkaní dráždí obsažené látky nervy na jazyku. Tím je stimulována produkce slin. Enzymy ve slinách začnou potravu rozkládat - jinými slovy ji předtráví. Zejména pokud používáte zázvor při zažívacích potížích, vynechte slazení.


Lékořice zjemňuje ostrou chuť zázvoru

Ale: Zejména pro děti je pikantní chuť zázvoru mnohem intenzivnější než pro dospělé. Proto můžete k zázvoru přidat kořen lékořice. Lékořice nemění účinek, ale zjemňuje ostrou chuť - stejně jako rostliny obsahující sliz. Mezi ně patří například jitrocel, lněná semínka nebo slupky psyllia.

Mnohostranný účinek: Kdy zázvorový čaj pomáhá

1. Kašel

Zázvor má protizánětlivý a expektorační účinek. Je proto skvělým pomocníkem při kašli - nejlépe v kombinaci s rostlinami obsahujícími sliz. Například jitrocel. Látky obsažené v jitroceli navíc zmírňují podráždění.


2. Zácpa a průjem

Slizové látky mají také projímavý, vodu vázající a trávení regulující účinek. Proto mohou společně se zázvorem pomoci při zácpě nebo průjmu. Samotný zázvor také pomáhá při zažívacích potížích právě díky obsahu látek, které regulují trávení.


3. Imunitní systém

Látky obsažené v zázvoru mimo jiné podporují i náš imunitní systém. Především pak v zimě by měl být zázvorový čaj na denním pořádku: Zahřívá zevnitř a posiluje imunitní obranu.


4. Nachlazení/chřipka

V zázvoru obsažené látky gingerol a shogaol jsou účinné proti zánětům a bakteriím. Zmírňují tak bolest během nachlazení, například bolest svalů. Šálek zázvorového čaje při nachlazení tak často dělá zázraky.


5. Nevolnost

Zázvor prokazatelně pomáhá při nevolnosti, včetně cestovní a těhotenské nevolnosti. Obsažené gingeroly totiž působí na serotoninové receptory. Právě ty vyvolávají nevolnost a nacházejí se mimo jiné i v žaludku a žaludeční sliznici. Gingeroly obsazují nebo blokují serotoninové receptory a působí tak proti nevolnosti. Zázvor se také používá při léčbě pacientů s rakovinou proti nevolnosti, která často doprovází chemoterapii.


6. Hlad

Látky obsažené v zázvoru však mohou nabídnout ještě více: pomáhají snižovat chuť k jídlu, což se hodí obzvláště tehdy, když váš přepadne "vlčí hlad". Obsažené látky pomáhají uvolňovat v trávicím traktu hormon zvaný cholecystokinin. Ten potlačuje chuť k jídlu. Pokud tedy dáte při příští neodolatelné chuti na sladké nebo slané raději přednost zázvorovému čaji, rychle si všimnete, že chutě mizí.


7. Zápach z úst

Zázvor se používá také k léčbě zápachu z úst: 6-gingerol stimuluje slinný enzym, který odbourává zapáchající látky. Může tak zajistit svěží dech a lepší chuť v ústech.