Active Beauty
Instagramová gynekoložka Kamila Žižková
Text: Veronika Jonášová

Rozhovor

Instagramová gynekoložka Kamila Žižková

Pracuje jako lékařka v nemocnici a ve volném čase baví sociální sítě vtipnými obrázky z intimního života a gynekologicko-porodnické praxe. Vyvrací mýty z této oblasti, natáčí také podcast a vydala knížku. Proč se pustila do osvěty a jak by se ženy měly správně starat o intimní zdraví?
Váš profil na Instagramu má už přes sedmdesát tisíc sledujících. Proč myslíte, že je tak úspěšný?
Myslím, že to byla trochu díra na trhu. Mnoho gynekologů má své vlastní profily, ale většinou jsou informace podávané příliš složitě. Já jsem se snažila jít cestou nadsázky a humoru, psát vše jasně a jednoduše. Myslím, že kdybych na to měla víc času, bude to ještě úspěšnější. Pracuji na plný úvazek v nemocnici, takže Instagram je něco, co dělám po večerech. Přidávám na profil tak jeden příspěvek za čtrnáct dní nebo klidně za tři týdny. A navíc si všechny obrázky sama nejen vymýšlím, ale i kreslím. Je to docela pracné.

Proč myslíte, že lidi tolik baví sledovat profily lékařů na sítích?
Věřím, že to veřejnosti přibližuje medicínu. Je fajn, že se lékaři ukazují i jako obyčejní lidé, kteří mají také své problémy. Navíc sama jsem žena a u mých témat vím přesně, o čem píšu. Ženy se tak se mnou mohou víc ztotožnit, když to mám zažité na vlastní kůži. Mnoho zkušeností z oboru je nepřenosných. Například porod je jednou z nich.

Jak se změnil váš přístup poté, co jste sama rodila?
Jsem víc empatická k rodičkám. Vím, že je to bolí. Dřív jsem si myslela, že to některé ženy přehrávají, že to není možné, aby byl porod tak moc bolestivý. Teď vím, že jsem byla u porodu stejná fňukna. Ženám rozumím a vím, že mým úkolem je jim porod co nejvíc zpříjemnit. Nabízím jim různé způsoby ulehčení včetně masáží nebo aromaterapie, pokud o to stojí. Hodně tlačím na to, aby byly porody přirozenější a abychom byli my lékaři trpělivější.
Jaký máte vztah k alternativní medicíně?
Mám to ráda jako doplněk ke klasické léčbě. Hodně doporučuji i bylinky, či změnu životního stylu. Je to řešení na delší dobu, ale lidé často žádají rychlé recepty, přitom vše není jen o pilulkách. Teď je to navíc i populární trend, ženy třeba odmítají klasickou hormonální antikoncepci. Mimochodem o hormonální antikoncepci panuje mnoho mýtů. Například, že se pak ženám upraví menstruační cyklus. To není pravda. Obecně se snažím tyto mýty z oblasti gynekologie vyvracet.

Jaké jsou další největší mýty, se kterými se setkáváte?
Lidé nemají moc přehled o anatomii. Rozšířený mýtus třeba je, že si lidé myslí, že vulva je to samé, co vagína. Takhle jsem proto nazvala i svou knížku. Dále si mnoho lidí mylně myslí, že neoplodněné vajíčko odchází z těla ven společně s menstruační krví, což není pravda. Neoplodněné vajíčko umírá ve vejcovodu nebo v děloze. Hodně mýtů koluje také kolem HPV virů. Existuje předsudek, že nákaza musí nutně souviset jen s promiskuitou, což tak také není.

Má podle vás smysl očkování proti HPV viru?
Je to jedno z mála očkování, které doporučuji a sama jsem očkovaná. Pracuji mimo jiné také v onkologické poradně a setkávám se tak se ženami, které onemocní rakovinou. Když se objeví rakovina nebo přednádorové stavy, tak jsou to zpravidla neočkované ženy nebo ženy, které nechodily léta na prevence.

Chodí Češky dostatečně na gynekologickou prevenci?
Podle statistik asi polovina žen nechodí na prevence. Znám i mladé ženy do třiceti let, které mi třeba řeknou, že nebyly deset let na gynekologii. A jak jsem říkala, jsou to často právě ty ženy, které se k nám dostanou s rakovinou děložního čípku a vyhledají nás až v případě, že mají opravdu problémy. Na prevenci doporučuji chodit pravidelně, ideálně každý rok nebo aspoň jednou za dva roky, aby se vše pořádně zkontrolovalo. Ale mám pocit, že se ženy často bojí chodit na gynekologii víc než třeba k zubaři… Alespoň já se jim snažím vyšetření proto zpříjemnit, o všem je informuji, komunikuji s nimi. Myslím, že právě komunikace je v našem oboru velmi důležitá, a to nejenom u porodů, kde hraje zásadní roli.

Máte pestrou práci, mnoho aktivit mimo a malé dítě. Jak to vše zvládáte?
Nemám příliš volných chvil pro sebe. Ale baví mě to a říkala jsem si, že to ještě vše zvládnu a nebudu nic stopovat. S dcerou mi hodně pomáhá manžel, který byl i na rodičovské dovolené a stoprocentně mě doma zastane. Tohle je má velká výhoda. Jinak mám nastavený režim tak, že se po práci vždy věnuji dceři do večera. A když usne, dělám všechny další aktivity, ať už je to podcast, nebo Instagram, případně psaní. Je toho dost, je to docela pracné a v podstatě pořád něco dělám.

Plánujete ke všemu také ještě edukovat děti na školách, jak se to daří?
Je to nápad, který je zatím v plenkách. Říkala jsem si, že bych to rozjela třeba od září společně s kolegyní Klárou Sedmerovou, se kterou natáčíme podcast. Už mi psalo mnoho učitelů ze škol, že by o tento projekt stáli. Myslím, že by bylo fajn vylepšit sexuální výchovu u dětí, často nemají dost informací. Nyní však primárně žiji naším podcastem, který má velkou odezvu a chci se mu stoprocentně věnovat. V září bychom měly začít vystupovat s podcastem s kolegyní také v divadlech, na což se moc těším. Stojím o větší kontakt s lidmi a s publikem.

Kamila Žižková (31) je lékařka a úspěšná influencerka. Pracuje jako gynekoložka v Krajské Nemocnici Chomutov a jako sexuoložka v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Ve volném čase na Instagramu vyvrací mýty ze svého oboru. Vydala také úspěšnou knížku Vulva není vagína, která je výběrem toho nejlepšího z Instagramu. S kolegyní natáčí také podcast Pindy z gyndy. S manželem vychovává malou dceru.

Přinášíme vám #dmpodcast

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.