Active Beauty
Být mámou navzdory Instagramu
Text: Stephanie Lindner

How to be a mum

Být mámou navzdory Instagramu

Drahé značkové oblečení, dětské oslavy dokonale naaranžované pro Instagram a bezchybný domov. Při procházení Instagramu se jako máma snadno přistihnete, že srovnáváte svůj život s tím na sítích. Být mámou je náročný úkol i bez tlaku Instagramu. Máme pro vás tři tipy, jak si co nejlépe užít krásné chvíle s vaším dítětem.

Být mámou bez tlaku Instagramu: Tři tipy

1. Zachovat autenticitu

Je nereálné zvládat každodenní život s dítětem (dětmi) ve značkovém oblečení na vysokých podpatcích. Místo toho si oblékněte pohodlné oblečení, které lze snadno vyprat a ve kterém můžete běhat za dítětem na hřišti. Vaše dítě bude také spokojené s oblečením, které se mu pohodlně nosí a neomezuje ho. Stejně se například jako novopečená maminka nemusíte hned chlubit dokonalým tělem. Být maminkou znamená také akceptovat své tělo – nenapodobujte nedosažitelné tělesné ideály. A váš domov? Zařiďte si ho tak, aby se v něm vaše rodina cítila dobře, a nesrovnávejte ho s dokonale uklizenými a mistrovsky vyzdobenými byty některých instagramových maminek. Uvědomte si, že vám vždy servírují pouze dobře zinscenovaný snímek. Kolik hodin práce (a pomocníků) si inscenace vyžádala a jak dlouho po ní zůstal „dokonalý svět“ nedotčený, se obvykle zamlčuje.

2. Vědomé vnímání okamžiku

Vyhodnocování každého okamžiku, zda by se z něj dala udělat dobrá fotografie nebo video pro sociální sítě. Nemožnost skutečně si vychutnat krásné okamžiky, protože je bezpodmínečně nutné je zdokumentovat. To může rychle přerůst ve stres a není to rozumné. V chytrém telefonu nebo počítači je obvykle uloženo příliš mnoho nepovšimnutých fotografií. Odbornice na úklid Marie Kondo například radí, abyste si vědomě vybrali několik obrázků, které pro vás opravdu něco znamenají. Při vhodné příležitosti z nich můžete vytvořit fotoknihu. Místo toho si užívejte radosti, které vám přináší mateřství. Stavte společně hrady z písku, choďte ven a objevujte přírodu nebo se večer uvelebte s nejmenšími na pohovce. Udělejte si čas na své dítě (děti) a buďte skutečně přítomní, když si s nimi hrajete. Smějte se a prožívejte krásné chvíle s lehkostí. Pokud si chcete něco zachytit na později, pořiďte dva nebo tři veselé snímky a pak chytrý telefon nebo fotoaparát odložte. Nezapomenutelné události si budete pamatovat i bez pořizování fotografií nebo videí.

3. Soukromí dítěte

Chtěli byste, aby vaši rodiče zdokumentovali celé vaše dětství a zveřejnili ho na sociálních sítích? Pravděpodobně ne. Nechte svému dítěti soukromí a neporušujte jeho osobní práva zveřejňováním velmi soukromých momentů. Být mámou někdy prostě znamená nechat dítě samotné. Mělo by mít možnost se volně a nepozorovaně rozvíjet. Děti jsou často šikanované i ve škole, pokud jsou jejich fotografie a videa zveřejněné. To pro své dítě žádná matka nechce.