Active Beauty
Healthy Habits - 7 nejlepších zdravých návyků
Text: Eva Pohn

Zdravější život

Healthy Habits - 7 nejlepších zdravých návyků

Téměř polovina každodenních činností jsou návyky pevně zakotvené v našem mozku. Strukturují každodenní život a poskytují nám bezpečí. Přeměna zautomatizovaných negativních návyků v pozitivní vyžaduje tvrdou disciplínu. Ta se však vyplatí. Healthy-Habits-Lifestyle, který je v souladu s vlastními hodnotami a sebepojetím, činí lidi dlouhodobě šťastnými.

Vytváření správných návyků: Jak na to, aby po slovech skutečně následovaly činy

Známe to všichni: Sotva začne nový rok, připíšeme si na svůj osobní seznam něco, co bychom chtěli s okamžitou platností změnit k lepšímu. Konečně se zvedneme z gauče a budeme trávit více času na čerstvém vzduchu, přestaneme kouřit, budeme konzumovat méně pizzy, zato více salátu. Myslíme to s naším tělem dobře, a přesto je těžké to vše uvést do praxe. Proč tomu tak je?

Podstata (špatných) návyků

Až neuvěřitelných 50 procent našich každodenních činností je pouhý zvyk. Jedná se o chování, které je díky neustálému dlouhodobému opakování zcela zautomatizované. Pokud nastane známá situace, automaticky v reakci na ni provedeme určitý úkon – ať už je to čištění zubů po vstávání, sáhnutí po čokoládě ve stresových situacích nebo ranní běh v polospánku. Dodržování návyků šetří našemu mozku neurologickou a kognitivní kapacitu. Ten pracuje takříkajíc v úsporném režimu. Zvyky jsou v našem mozku tak pevně zakořeněné, že s nimi nemůžeme bojovat pouze silou vůle. Musíme svůj mozek cíleně přeprogramovat. To vyžaduje čas, trpělivost a disciplínu.

Jak trénovat Healty Habits

Dobrá předsevzetí často selhávají, protože lidé na sebe kladou příliš vysoké nároky nebo si stanovují nereálné cíle. Mnohem lepší je postupovat po malých, rovnoměrných krůčcích a zdravé návyky začlenit do svého každodenního života.

Zde je návod, jak na to:

  • Vyberte si jeden, maximálně dva návyky, které chcete rozvíjet, a tři měsíce se zaměřte pouze na ně.
  • Jasně formulujte, co chcete. Jazyk přece utváří myšlení. Od této chvíle se nesnažte pít více vody. Ode dneška prostě pijte více vody.
  • Odměňte se. Návyky vznikají, když se sejdou tři věci: Situace, akce a odměna. Pokud si tedy chcete vytvořit zdravý návyk, musíte se za činnost, která se má stát návykem, také odměnit – například svým milovaným tonikem po desáté sklenici vody.
  • Pokračujte v tom a věřte si! Trvá jen chvíli (v průměru 66 dní), než se nová činnost stane rutinou, a tím i zvykem. Jedno je jasné: Určitě se to vyplatí.

7 TOP zdravých návyků

1. Jezte zdravě
Rozlučte se s rychlým občerstvením a přivítejte vyváženou stravu bez umělých přísad a zvýrazňovačů chuti. Vsaďte na čerstvé potraviny.

2. Pijte dostatek neperlivé vody
Množství vody, které denně potřebujete, závisí na více faktorech, včetně vaší tělesné konstituce, úrovně osobní aktivity, převládající venkovní teploty atd. Orientačně je třeba vypít přibližně dva litry neperlivé vody denně.

3. Věnujte 30 minut denně pohybu
JAno, určitě víte, že WHO doporučuje alespoň 30 minut tělesné aktivity pětkrát týdně. Uklidňující je, že proto, abyste se cítili fit, zcela postačí lehké cvičení – například chůze nebo jízda na kole. Přidané hodnoty docílíte pravidelným posilováním.

4. Dostatečně spěte
Klidný spánek je základem našeho zdraví. Posiluje imunitní systém, zajišťuje duševní rovnováhu, lepší funkci orgánů a metabolismu. Dospělý člověk potřebuje v průměru sedm až devět hodin spánku.

5. Myslete pozitivně
Rozhodněte se být šťastní každý den. Začněte ráno pozitivními myšlenkami a naučte se vyjadřovat vděčnost za to, co máte.

6. Dbejte na to, abyste si denně dopřáli chvíli odpočinku
Slibte si, že si každý den vědomě vyhradíte několik minut pro sebe – ať už jde o čtení novin, 20 hlubokých nádechů nebo krátké zdřímnutí.

7. Dopřejte si čas offline
Na pár minut denně odložte mobilní telefon, zavřete notebook a vypněte televizi – naprosté ticho je balzám pro duši. Čas strávený offline vás vrací zpět do přítomnosti a vytváří prostor, který můžete nechat jednoduše plynout a vychutnat si nečinnost.