Active Beauty
Novoroční předsevzetí: Tyhle se vám v roce 2022 skutečně vyplatí

Novoroční předsevzetí: Tyhle se vám v roce 2022 skutečně vyplatí

Patříte k lidem, kteří si každý rok dávají předsevzetí a nikdy je nesplní? Ukážeme vám, jak na to, abyste v roce 2022 konečně uspěli, a také, která předsevzetí dávají skutečně smysl. Možná existují lidé, jež dotáhnou své plány do zdárného konce. Ale buďme upřímní, většina z nás selže již v polovině ledna.

Pokud chcete tentokrát zdárně dojít do cíle, postupujte po malých krůčcích. Protože nepatrné změny ve formě micro habits se dají snáze začlenit a vnesou i díky malému úsilí spoustu pozitivních věcí do našeho každodenního života. Kromě toho mohou prospět životnímu prostředí.


5 předsevzetí pro rok 2022, která se skutečně vyplatí

Žít tady a teď

Kvůli pandemii koronaviru se ze dne na den změnil svět. Letní dovolená, víkendové aktivity i večerní kultura vzaly za své. Ale právě proto jsme měli šanci naučit se konečně žít tady a teď. Zkušenost spojena s touto atypickou dobou nám dala příležitost změnit své každodenní malé návyky. Uvědomili jsme si, čeho si v životě vážíme a jaké věci bychom chtěli do budoucna změnit. Naučili jsme se vnímat nejistotu jako příležitost. Tuto odvahu řešit věci okamžitě a žít přítomným okamžikem si můžeme užít i v příštím roce.


V této souvislosti bychom měli konečně mluvit také o svém digitálním chování. Digitalizace je v mnoha ohledech požehnáním, ale buďme upřímní: Po celodenním koukání do monitoru během online schůzek už večer skutečně nemáme náladu na sledování jakékoliv obrazovky. A jestli se od začátku pandemie něco změnilo, pak je to přesun více aktiv do digitálního světa. O to víc se dnes všichni těšíme, když můžeme na konci dne odložit notebook a smartphone.
A to je dobře. Naše tělo a duše potřebují v této intenzivně digitální době přestávku. Zkuste ve svém volném čase používat elektroniku vědoměji a méně. Slibujeme, že vám nic neuteče!

Změnit úhel pohledu

Je vaše novoroční sklenka se šampaňským poloprázdná nebo poloplná? Pesimistický člověk se zaměřuje na věci, které mu chybí, optimista naopak soustředí svou pozornost na to, co má – a dokáže se z toho radovat. Můžete si tak sami určit, do které skupiny patříte. Optimisté žijí zdravěji. Podle studií lidé, jež svůj osud vnímají pozitivně, méně trpí nespavostí, více cvičí, méně kouří a zdravěji se stravují. Rovněž se rychleji zotavují z operací, mají vyšší očekávání od života a celkově jsou šťastnější. Rozhodně se vám tedy vyplatí se svým pesimizmem přestat.

Žít udržitelněji a nevzdávat se při tom pohodlí

Méně jednorázových produktů, nižší spotřeba energie, méně chemie: Zní vám to náročně? Ale není. I malé změny našemu životnímu prostředí pomohou. Kupujte pouze tolik potravin, kolik jich skutečně spotřebujete. Plastový odpad snížíte tím, že budete nakupovat v bezobalových prodejnách a v dm si načepujete stáčenou ekodrogerii do opakovaně použitelných lahví. O vlasy se dokonalé postará tuhý šampon i tuhý balzám a tělo zvláční a vyživí tuhé sprchové mýdlo a tuhé tělové máslo. Podívejte se třeba na produkty neutrální k životního prostředí Pro Climate.

Luxus minimalizmu

Zbavte se zbytečné zátěže. Začněte s věcmi, které ve vás vzbuzují jen malý sentiment, jako jsou kuchyňské potřeby nebo ručníky. Minimalizmus však nutně neznamená osvobodit se materiálně úplně ode všeho. Jde spíše o myšlenkový směr, který není o tvrdohlavém vyhazování věcí, ale o vytváření prostoru pro věci, jež nás činí skutečně šťastnými. Důraz se klade zejména na krásné zážitky nebo přátelství. Užívejte si vědomě chvíle, v nichž se cítíte šťastní, a v obtížných dobách si na tento pocit vzpomeňte, abyste z něj mohli načerpat novou sílu.

Říkat ne

Ano, slovo „ne“ patří k těm nejobtížnějším, ale zároveň nejcennějším novoročním předsevzetím. Nikdo nemá povinnost být tu pro druhé nepřetržitě – ani jako rodič. Naplánujte si malé přestávky, v nichž se budete věnovat jen sami sobě, abyste předešli přetížení. Dopřejte si masáž, den v lázních, čtěte si, meditujte nebo vyzkoušejte nový sport. Pamatujte, že „ne“ vyřčené směrem k druhým znamená „ano“ pro vás samotné. Pokud chcete mít sílu pro druhé, musíte zkrátka občas doplnit také své zásoby energie.