Active Beauty
6 důvodů, proč byste měli pít více čaje

Zdravější život

6 důvodů, proč byste měli pít více čaje

Pokud si i vy spojujete pití čaje výhradně s chladnými zimními rány, zřejmě si ještě neuvědomujete všechny výhody, které nám tento horký nápoj nabízí. A to po celý rok. Jestliže vám přijde čaj v létě příliš teplý na to, abyste jím zchladili žízeň, zkuste jeho ledovou variantu. Rozhodně se neochuzujte o výhody bylinek a ovoce. Šest našich důvodů vám ukáže, proč byste měli po hrnku s čajem sáhnout každý den.

1. Pití čaje může předcházet mrtvici

Čínský výzkumník Yuan Zhang z Tianjin Medical University zkoumal souvislost mezi pitím čaje a kávy a rizikem vzniku demence nebo mrtvice. Studie ukázala, že lidé, kteří vypijí denně dva až tři šálky kávy nebo dva až čtyři šálky čaje, postihují tyto choroby méně často než ty, kteří těmto nápojům neholdují.

2. Zeleným čajem k čisté pleti

Káva může mít pozitivní vliv na vaše zdraví, ale pokud chcete zlepšit vzhled své pleti, měli byste se spolehnout spíše na čaj. Zejména ten zelený obsahuje cenné vitamíny a antioxidanty. Disponuje také antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Používat se dá i zevně, a to třeba ve formě peelingu.

3. Srdeční záležitost

Kardiovaskulární onemocnění patří k nejčastějším příčinám úmrtí. Nejnovější studie naznačují souvislost mezi střevním mikrobiomem a těmito nemocemi. Podle Aedína Cassidyho z Institutu globální potravinové bezpečnosti na Queen's University v Belfastu je střevní mikrobiom důležitý pro trávení flavonoidů. Ty mohou zabraňovat například vysokému krevnímu tlaku. Nacházejí se mimo jiné v čaji a měli bychom je konzumovat pravidelně.

4. Čaj vs. meditace

V Japonsku nepředstavuje čaj pouze nápoj, ale i životní styl, což se odráží v čajovém obřadu. Japonský rituál se dá ve zkrácené verzi aplikovat i v každodenním životě. Tak proč pití čaje na chvíli neoslavit? Pokud budete vědomě pozorovat páru stoupající z hrnku, vnímat teplo v těle a chuť čaje, zažijete podobný stav jako u meditace.

5. Kofeinová podpora pro vlasy

Jak hlásají etikety mnoha šamponů, kofein posiluje vlasy, a dokonce může bojovat proti jejich vypadávání. Černý čaj vás tedy nejen udrží vzhůru, ale k maximálnímu výkonu vyburcuje i vaše vlasy. Přelijte je vychlazeným černým čajem a následně je důkladně opláchněte vodou. Při vypadávání vlasů může pomoci také pití zeleného čaje, protože působí jako blokátor DHT (Dihydrotestosteron), tedy hormonu hrajícímu při vypadávání vlasů zásadní roli.

6. Pití čaje při diabetu II. typu

Zelený čaj může předcházet závažným onemocněním, ale také pomáhá držet stávající choroby na uzdě. Studie provedená na Japoncích trpících cukrovkou II. typu ukázala, že u diabetiků, kteří vypili denně alespoň čtyři šálky zeleného čaje, byla o 40 % nižší úmrtnost než u těch, jež čaj nepili vůbec. Pití čaje rozhodně nenahrazuje lékařskou léčbu, ale může ji podpořit.