Active Beauty
Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka může probíhat bez symptomů a diagnostikuje se pouze předepsaným glukózovým tolerančním testem. Jedná se o onemocnění, které postihuje více žen, než si mnozí myslí, jde zhruba o čtyři těhotné z deseti. Zatímco mnoho těhotných žen si stěžuje na problémy se spánkem, nevolnost, pálení žáhy a další obtíže, těhotenská cukrovka probíhá často asymptomaticky. Proto se těhotné posílají mezi 25. až 28. týdnem těhotenství na glukózový toleranční test. Tato nemoc může postihnout každou nastávající matku, a pokud se neléčí, může mít následky pro ni i dítě.

Těhotenská cukrovka: Co to vlastně je?

Jedná se o metabolickou poruchu cukrů, která se poprvé objeví až během těhotenství. Hladina cukru v krvi se během těhotenství zvyšuje u každé ženy, to je zcela normální a jde o důsledek hormonálních a metabolických změn.

Tato změna vytváří zvyšující se rezistenci vůči inzulínu. To znamená, že buňky na něj hůře reagují, transportuje se do nich méně cukru a o to více ho zůstává v krvi.

Přibližně od 20. týdne těhotenství pak produkuje slinivka břišní více inzulínu, aby inzulínovou rezistenci vyrovnala. Pokud ani to nestačí k dostatečnému zpracování cukru v těle, stoupá hladina krevního cukru a mluvíme o těhotenské cukrovce.

Příčiny těhotenské cukrovky:

Přesné příčiny těhotenské cukrovky dosud nebyly přesně prozkoumané, ale vychází se z toho, že se podobají cukrovce II. typu. K těm kromě jiného patří nadváha, nedostatek pohybu, kouření, vysoká konzumace tučných a sladkých pokrmů nebo užívání léků, které ovlivňují zpracování cukrů v těle.

Symptomy: Mohu poznat, zda mám těhotenskou cukrovku?

Zda trpíte těhotenskou cukrovkou, může váš gynekolog poznat ještě před tím, než podstoupíte test, podle následujících příznaků:

  • vysoký krevní tlak
  • opakující se infekce močových cest nebo vaginální záněty 
  • nápadný váhový a velikostní přírůstek nenarozeného dítěte
  • zvýšené množství plodové vody
  • Kromě toho mohou na toto onemocnění poukazovat únava, velká žízeň, pocit slabosti, časté močení a závratě.

Jaká rizika ohrožují matku a dítě?

1. Možné následky pro matku

Těhotenská cukrovka často probíhá bez dalších komplikací, ale v jednotlivých případech s sebou může nést těžké následky. Kromě infekcí močových cest může cukr zvýšit krevní tlak, u žen také stoupne riziko, že později onemocnění cukrovkou II. typu nebo že při dalším těhotenství dostanou s 50% pravděpodobností opět tu těhotenskou.

2. Možné následky pro dítě

Jelikož krev matky proudí přes placentu k dítěti, může i samotné miminko zvýšit produkci inzulínu. Inzulín nejenže reguluje hladinu cukru v krvi, ale působí také jako růstový hormon. Dítě je kvůli němu znatelně větší a těžší. K tomu se přidává riziko předčasného narození. Novorozenci pak často trpí hypoglykémií a zvýšenou potřebou kyslíku. Kromě toho bývají náchylnější k pozdějšímu rozvoji poruch látkové výměny a vzniku nadváhy.

Těhotenská cukrovka: Co dělat?

1. Léčba

Ve většině případů se dá těhotenská cukrovka vyřešit úpravou jídelníčku a dostatkem pohybu, například formou procházek, jízdy na kole nebo plavání. Když kombinace těchto dvou opatření nepomůže, předepíše lékař inzulínové injekce.

2. Správný jídelníček

Kolik toho sníst? Těhotné postižené těhotenskou cukrovkou by měly za den přijmout mezi 1.800 až 2.400 kcal. Ideálně v pěti až sedmi malých porcích. Pomocí malých jídel zamezí kolísání hladiny cukru.

Co jíst? Již při samotném těhotenství bez komplikací čekají na ženu některá omezení a doporučení ohledně stravy. S těhotenskou cukrovkou přicházejí bohužel další pravidla: Správné složení jídel sestává ze 40 až 50 % ze sacharidů, 30 % by měly tvořit tuky a 20 až 30 % bílkoviny. Upřednostňovat by ženy měly celozrnné produkty. Tabu jsou ovocné šťávy a sladkosti, rostlinné tuky jsou naopak vhodnější než ty živočišné.

To nejlepší na závěr: Ve většině případů zmizí těhotenská cukrovka sama od sebe po porodu a látková výměna se vrátí zase do normálu.