Active Beauty
Co jste vždy chtěli vědět o vlasech

Co jste vždy chtěli vědět o vlasech

Všichni chceme mít krásné vlasy, jen často nevíme, jak na to. Rozhodli jsme se proto zodpovědět nejčastější otázky z této oblasti.

Kolik vlasů má člověk?

Každý člověk má na těle asi 5 milionů chlupů. Vlasy přitom tvoří jen velmi malou část našeho „porostu“, bývá jich přibližně 90.000 – 150.000. Jejich počet závisí na mnoha různých faktorech, obecně však platí, že hnědovlasí lidé mají průměrně 100.000 vlasů, světlovlasí pak o něco víc – cca 140.000. Nejméně vlasů mají rusovlasí, a to asi 85.000. Tento počet však může výrazně kolísat. Děti, starší lidé a osoby s nevyváženou stravou mají na hlavě podstatně méně vlasů.

Co dělat při nadměrně se mastících vlasech?

Lidé trpící mastnými vlasy se často potýkají s nepříjemným pocitem, kdy vlasy i přes veškerou snahu působí neupraveně. Na vině je zvýšená produkce mazových žláz, ke které dochází například pod vlivem hormonálních změn. Kožní maz sám o sobě není na škodu, pomáhá totiž chránit pokožku hlavy před vnějšími vlivy. Většinou však bohužel nezůstává pouze na pokožce, ale dostává se i do vlasů.

Čím častěji si přitom vlasy myjeme, tím více se pokožka hlavy vysušuje. A aby se pak dostala zase zpátky do rovnováhy, stimuluje následně produkci mazu. A právě tento bludný kruh je nutné nejprve prolomit. Odborníci doporučují šampony s neutrálním pH a nízkým obsahem tenzidů. Vhodné jsou také přírodní bylinné šampony, které vlasy přirozeně odmašťují.

Jak rychle vlasy rostou?

Rychlost růstu vlasů závisí na mnoha faktorech, jako je věk, hladina hormonů nebo psychická a fyzická zátěž. Roli však hraje i etnická příslušnost. Vlasy Asiatů rostou nejrychleji, Afričanů nejpomaleji. Evropané jsou s růstem vlasů o 0,3 milimetru za den přibližně uprostřed pomyslné škály. Za měsíc tak vlasy vyrostou v průměru o 1 – 1,5 centimetru. Růst přitom probíhá ve specifických cyklech se třemi fázemi.

První fáze nazývaná anagen představuje samotný aktivní růst. Trvá dva až sedm let a v této fázi se nachází přibližně 80 % našeho aktuálního vlasového porostu. Poté následuje přechodná fáze, tzv. katagén. Vlas již neroste a není vyživován. V tomto stádiu se nachází 1 – 3 % vlasů. Telogen představuje poslední, klidovou fázi, kdy dochází k uvolňování vlasového kořínku. Asi po třech až čtyřech měsících vlas vypadává a je vytěsněn novým vlasem. Pro vypadnutí stačí i jemná manipulace, jako mytí vlasů či kartáčování.

Je možné urychlit růst vlasů?

Tato otázka trápí lidstvo odjakživa. Existuje celá řada bylinek, tinktur a mastí, které údajně podporují růst vlasů. Nikdy se však nepodařilo žádnou metodu vědecky potvrdit. Důležitou roli přesto zaručeně hraje správná péče o vlasovou pokožku. Jen zdravá a dobře vyživená vlasová cibulka může vytvořit dlouhý a zdravý vlas. Substance s obsahem kofeinu stimulují cirkulaci krve. Zdravý životní styl pak účinkuje lépe než veškeré vlasové prostředky.

Strava bohatá na vitamin H (biotin) a A, křemík, kyselinu listovou a železo vykoná v péči o vlasy nejvíce práce. Prokrvení vlasové pokožky podporují také každodenní masáže hlavy a kartáčování. Vlasy však rychleji neporostou.

Ani oblíbené tvrzení, že vlasy rostou rychleji, pokud se každý měsíc pravidelně zastřihávají, případně ošetřují podle tipů lunárního kalendáře, nebyly nikdy potvrzeny. Ale zároveň se říká, že víra hory přenáší – a může tedy možná pomoci i vlasům, aby poporostly.

Jak často bychom si měli mýt vlasy?

Četnost mytí vlasů je ryze individuální záležitost. Pravidelné mytí vlasů je však předpokladem pro jejich hezký vzhled. Zbavuje je totiž prachu, potu a mazu. Pokud si je však myjeme příliš často, moc jim tím neprospíváme. Profesionálové proto doporučují optimálně dvě mytí za týden. Přednost bychom měli dávat šamponům bez obsahu silikonů.

Problém totiž nepředstavuje ani tak mytí vlasů samo sobě, ale právě umělé látky, které běžné šampony obsahují, jako jsou tenzidy, konzervační látky a silikony, které mohou vlasovou pokožku podráždit. Silikony ulpívají na povrchu vlasů a vytváří zdánlivě lesklý a hedvábný vzhled. Nicméně znemožňují živinám a pečujícím látkám, aby pronikaly dovnitř vlasových vláken. Na vlasech pak zůstávají pouze umělé látky, aniž by se do nich dostaly ty prospěšné. Časem se tak vlasy vysušují, častěji se lámou a není snadné je kvalitně umýt.

Proč vlasy šediví?

Nejprve musíme objasnit mýtus, že vlasy šediví. Ve skutečnosti svou barvou nemění, ale ztrácí, až v podstatě zbělají. Zdánlivě šedý odstín je tvořen odlesky vlasů s pigmenty ve vlasech, které ho již ztratili. Kdy začnou vlasy šedivět, je dáno především geneticky. Barvu vlasů určuje pigment melanin, který produkují buňky sídlící ve vlasových koříncích. V průběhu procesu stárnutí tvorba melaninu klesá, až se zcela zastaví.

Každý vlasový kořínek má tedy svůj daný život v barvě a je předem určeno, jak dlouho bude trvat produkce melaninu. Místo šedého vlasu pak tedy vyroste vždy šedivý vlas. Vytržení šedivého vlasu tak nijak nepomůže. Jakmile se šediny objeví, nelze tento proces nijak zvrátit. Jedinou možností jsou barvy na vlasy.