Active Beauty
15 tipů pro zdravý životní styl v domácnosti

Healthy Living

15 tipů pro zdravý životní styl v domácnosti

Zdraví dnes hraje důležitou roli v mnoha, vlastně ve všech oblastech života – včetně domácnosti. Existuje zde mnoho aspektů, které se liší v závislosti na místnosti a způsobu použití. Oslovili jsme odborníky, abychom na jednom místě představili všechny důležité informace k tématu zdravého bydlení.

Bezpečné vaření a stravování v kuchyni

Vhodné nádobí

Obzvláště dobře snášíme keramické, skleněné a hliněné talíře, hrnky apod. Také příbory z nerezové oceli bez obsahu niklu (které jsou vhodné i pro alergiky). Keramické příbory jsou dobrou volbou pro vaření – jedná se o tepelně odolný a snadno udržovatelný přírodní materiál. Z litinového nádobí jsou nejlepší volbou hrnce, pánve a pekáče. Ačkoli mají vyšší hmotnost, jsou odolné proti poškrábání a dobře vedou teplo.

Účinný filtrační systém

Teplo, výpary, vodní pára, která obsahuje mastnotu, jemný prach a aerosoly. Tyto částice se mohou usazovat na povrchu a v nejhorším případě se zde mohou tvořit plísně. Aby se tomu zabránilo, měla by být kuchyně během vaření dobře větraná nebo by měl být aktivovaný odsávací ventilátor, který filtruje mastné výpary ze vzduchu. Výměna filtru se obvykle provádí jednou až dvakrát ročně. Před výměnou lze filtr až osmkrát umýt v myčce nádobí (do 70 stupňů).

Osvěžující zeleň

Rostliny zlepšují vlhkost a filtrují prach ze vzduchu. Do kuchyně jsou vhodné zejména ty, které se dobře vyrovnávají se směsí vlhkosti a tepla. Patří mezi ně bylinky (např. bazalka, máta, petržel), aloe vera a sukulenty. Aby zůstaly dlouho krásné a osvěžovaly vzduch, je třeba vždy dodržovat pokyny k jejich péči.

Hygiena až na prvním místě

Maso a ryby by se nikdy neměly krájet na dřevěných prkénkách, protože se na nich mohou hromadit bakterie a zárodky. Místo toho používejte prkénka ze skla nebo bioplastu, která lze mýt v myčce nádobí. Naopak neklouzavé dřevo je ideální pro krájení chleba nebo ovoce. Veškeré náčiní musí být snadno omyvatelné, protože v kuchyni se pracuje s tukem a nejrůznějšími potravinami.

Odpočinek v obývacím pokoji

Ty nejlepší materiály

Nábytek z masivního dřeva reguluje vnitřní klima tím, že absorbuje a uvolňuje vlhkost. Co se týče zdravých textilií obecně, doporučuje se dbát na to, aby polštáře, koberce a přikrývky byly pokud možno bez rozpouštědel a jiných chemických látek. Logo Der Blaue Engel je v tomto ohledu důvěryhodnou pečetí kvality.

Správné osvětlení

Jak nejlépe doplnit přirozené zdroje světla umělým osvětlením? Pro optimální osvětlení by mělo být k dispozici několik světelných zdrojů, které lze zapínat podle potřeby. Vždy byste měli používat teplou bílou barvu světla v rozmezí 2 700 až 3 000 kelvinů. Pro kancelářský koutek naopak potřebujete neutrální bílé světlo – mezi 3 300 a 5 300 kelviny.

Podlahové krytiny z přírodních materiálů

Jakmile se různé materiály o sebe třou nebo jsou od sebe odděleny, dochází k elektrostatickému nabíjení. Zvýšenou elektrostatiku často způsobují plastové výrobky. Abychom se vyhnuli těmto nepříjemným okamžikům, doporučuje se používat přírodní výrobky, zejména při použití koberců – vhodné jsou materiály, jako je například bavlna, vlna, sisal nebo juta.

Méně elektrických přístrojů

O tom, jak nebezpečné jsou jednotlivé druhy elektrosmogu, se vedou rozsáhlé diskuse. Novější televizory, tj. ploché obrazovky, nemají z hlediska elektrosmogu téměř žádný vliv, protože od nich máte obvykle dostatečný odstup. Obecně se doporučuje elektrické spotřebiče po použití vypínat, protože vytvářejí elektrosmog i v pohotovostním režimu a také spotřebovávají cennou energii.

Pohodový a útulný spánek

Barvy pro relaxaci

Tlumené odstíny od modrozelené a šedé přes skořicové a zemité až po pastelové barvy působí uklidňujícím a relaxačním dojmem. Čistě bílé stěny působí sterilně, a proto byste je měli vždy kombinovat s jiným odstínem nebo barevnými dekoracemi. Důležitá je také kvalita barvy. Nejlepší je vybírat výrobky označené ekologickými pečetěmi. Ty musí splňovat přísné minimální požadavky z hlediska ekologické a zdravotní nezávadnosti. Nový nátěr je ideální provádět každých pět let.

Redukce elektrosmogu

Nechat zmizet kabely pod postel? Podle odborníků to není dobrý nápad. Kabely a spotřebiče, stejně jako noční lampičky, mohou někdy kolem postele vytvářet značný elektrosmog. Proto byste je měli na noc odpojit ze zásuvky. Elektrická instalace okolo postele však může rovněž vytvářet emise, protože elektrické kabely pro zásuvky a vypínače jsou často položené v bezprostřední blízkosti ve stěnách. Zde je vhodné změřit pojistkové obvody. A na chytrých telefonech si na noc aktivujte letový režim.

Dostatek vzduchu

Po vstávání je třeba do ložnice vpustit hodně vzduchu. Postele a ložní prádlo by se měly nechat během dne vyvětrat. Nepřikrývejte tedy matrace hned, jakmile vstanete. Denní větrání ložního prádla na slunci nebo v chladu pomáhá bojovat s roztoči. Pokud je to možné, nechte lůžkoviny, matrace a koberce při teplotách pod nulou promrznout. Plyšové hračky lze také přes noc umístit do mrazáku.

Povlečení

Do ložnice patří prodyšné přírodní materiály, jako je bavlna, len nebo vlna. Při nákupu ložního prádla se zaměřte na následující kritéria kvality: Značky kvality, jako je GOTS nebo Responsible Wool Standard, charakterizují výrobky z ekologické produkce nebo fair trade. Pokud jde o lůžkoviny, potřebujete přikrývky, které pohlcují vlhkost, například přikrývky z přírodního vlasu nebo rostlinných vláken.

Home Spa ve vlastní koupelně

Textil v bio kvalitě

Ručníky, župany, flanely a omyvatelné rohožky z certifikované organické bavlny jsou k pokožce šetrní a představují ideální společníky do koupelny. Měly by se prát v ekologických pracích prostředcích a bez změkčovadel. Ty nejenže znečišťují životní prostředí, ale také snižují savost, protože na textiliích zanechávají tenký film.

Dostatek čerstvého vzduchu

Abyste zajistili, že koupelna zůstane bez plísní i přes všudypřítomnou vlhkost, je třeba pravidelně řádně větrat. Velmi účinné je křížové nebo nárazové větrání s oknem otevřeným dokořán. Pokud je k dispozici odsávací ventilátor, měl by běžet čtvrt hodiny po sprchování. Otřením sprchového koutu a dlaždic do sucha odstraníte další vlhkost a snížíte riziko vzniku plísní. Pokud se plíseň objeví, použijte na její odstranění alkohol nebo ocet.

Přírodní produkty pro péči

V koupelně se vše točí kolem produktů, které pečují o naši pokožku. Nejlepší volbou pro zdraví, ale i životní prostředí jsou ty s přírodními složkami. Mezi důvěryhodné značky patří certifikační značky, jako je česká CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), Cosmos nebo Natrue. Oproti běžné kosmetice tyto produkty neobsahují syntetická barviva, vonné látky ani konzervační látky. Pokud chcete i v péči o tělo ušetřit na plastech, je nejlepší kupovat tuhé produkty, tedy například staré dobré mýdlo místo sprchového gelu.

Tip: V dm si zakládáme také na zmíněných pečetích – a ještě na několika dalších. Obejvte je všechny i díky zeleným cenovkám.