Active Beauty
Jak sdělit prarodičům, že chcete trávit Vánoce sami

Rodina

Jak sdělit prarodičům, že chcete trávit Vánoce sami

Pro mnohé jsou Vánoce nejdůležitější rodinnou oslavou v roce. Rodina se sejde a stráví spolu nádherný, harmonický čas. Co když ale sváteční dny představují pro nejbližší okolí spíš zatěžkávací zkoušku, protože každý má o průběhu Vánoc jinou představu a někdo by například rád Vánoce slavil bez prarodičů? Naše odbornice radí, jak pomocí správné komunikace zachovat vánoční pohodu.

Odbornice na rodinné záležitosti:

Sandra Teml-Wall je pedagožka, psychologická poradkyně, koučka pro jednotlivce i páry a také rodinná a rodičovská poradkyně. Její nejnovější kniha, ve které se věnuje otázce, jak překonat citovou závislost na rodičích a začít žít sám, vyšla v září 2023. Odbornice v rodinných záležitostech odpovídá, jak si počínat, když chceme slavit Vánoce bez prarodičů.

Prarodiče očekávají, že Štědrý večer strávíme společně. My s manželem bychom však raději slavili Vánoce sami s dětmi. Jak máme prarodičům ohleduplně sdělit, že bychom rádi slavili bez nich?

1. Vyjádřete své přání slavit Vánoce bez prarodičů

Pokud si nepřejete nic jiného než strávit Vánoce se svým partnerem a dětmi, pak byste měli mít i možnost toto přání vyjádřit. Vysvětlete prarodičům, že byste Štědrý večer rádi oslavili doma.

2. Nechte emocím volný průběh

Pro prarodiče jsou jejich vlastní vnoučata často největším štěstím. Je proto logické, že s nimi chtějí slavit velké události a jsou zklamaní, když nejsou přizvaní. Takové pocity můžete zohlednit, ale neměli byste se jimi nechat zahnat do kouta. Návštěvu si můžete vynahradit o několik dní později.

3. Držte se svého rozhodnutí

Jakmile vyjádříte své přání, měli byste se tohoto rozhodnutí držet. Jasná komunikace takové rozhodnutí může oběma stranám usnadnit.

4. Oslava Vánoc bez prarodičů: Nabídněte alternativu

To, že neoslavíte Vánoce s prarodiči 24. prosince, neznamená, že babička a dědeček během vánočních svátků vůbec neuvidí svá milovaná vnoučata. Domluvte se s nimi na milé návštěvě v některý z dalších dnů vánočních svátků, kterou pak pojměte zcela výjimečným způsobem. Můžete například s babičkou upéct pár sušenek nebo se vypravit s dědečkem na procházku do lesa.

Odbornice radí:

Zklamání jsou nedílnou součástí emočně významných vztahů. Berte své rodiče vážně a vnímejte je jako dospělé lidi, kteří se dokáží vypořádat se zklamáním. Počítejte s tím, že vám vaši rodiče zrovna nezatleskají a budou si všemi možnými způsoby, jako jsou citové vydírání, výhružky, přemlouvání a pokoušení, chtít prosadit svou. Nyní je na vás, abyste zůstali neoblomní ve svém láskyplném „ne“.