Active Beauty
Těhotná navzdory menstruaci?
Text:

(ne)možné

Těhotná navzdory menstruaci?

Pro mnoho žen je narození dítěte splněním celoživotního snu. Jiné (nechtěné) těhotenství uvrhne do existenciální krize – a pak potlačují to, co nemůže nebo nemá být. Jiné ženy zase uvádějí, že jsou těhotné, přestože mají menstruaci. Co je skutečně možné a co zůstává mýtem? Hovořili jsme s porodní asistentkou a objasnili situaci.

Těhotná navzdory menstruaci: Ne tak docela...

Určitě existují situace, kdy může během těhotenství dojít k lehkému krvácení. Krvácení však není totéž co menstruace. Ta je totiž rozhodně vyloučena, jakmile je žena těhotná.
Menstruace navzdory těhotenství? Ne, na začátku těhotenství se často jedná o implantační krvácení. Během tzv. nidace (implantace) může dojít k poškození cév, což může vést k lehkému krvácení. Několik kapek krve není neobvyklých ani po sexu, protože děložní čípek je v těhotenství velmi citlivý. Kromě toho se v důsledku hormonálních změn v těle může čas od času objevit špinění. To je však z hlediska barvy, struktury a zápachu jasně odlišitelné od menstruace. Těhotenství navzdory menstruaci je tedy mýtus, který přetrvává, ale v této podobě na něm není nic pravdy.

Upozornění: Pokud se během potvrzeného těhotenství objeví silné a/nebo opakované krvácení, rozhodně byste jej měla konzultovat se svým lékařem či lékařkou.

Potlačené těhotenství

Další jev, který se zdá být neuvěřitelný, a přesto je častější, než bychom předpokládali, je potlačené těhotenství. Ženy několik měsíců nevědí, že jsou těhotné, v extrémních případech dokonce až do okamžiku porodu. Důvodem bývá potlačení – zejména tehdy, když těhotenství nemůže nebo nemá být. Diagnóza potlačeného těhotenství se stanoví nejdříve ve 20. týdnu. Výskyt je zde 1:1 500. To, že je těhotenství zaznamenáno až při porodu, se vyskytuje u jednoho z 2 500 těhotenství.

Porodní asistentka Petra Schwarzmannseder se již starala o několik žen, které se o svém těhotenství dozvěděly velmi pozdě. Porodní asistentka měla také to potěšení doprovázet nečekaný porod. Zeptali jsme se jí na pár otázek.

Jak je možné, že si žena nevšimne, že je těhotná?

„Při hlubokém potlačení je citový význam a samotná existence těhotenství vytěsněna z vědomí. Není dovolena žádná změna, ani fyzická, ani emocionální. Ženy například interpretují těhotenské nevolnosti jako gastrointestinální potíže, pohyby dítěte jako plynatost nebo přibývání na váze přisuzují svému stravovacímu chování. V extrémních případech je dokonce i nástup porodu interpretován chybně a ženy přicházejí do nemocnice s podezřením na zánět slepého střeva.“

Jaké jsou možné příčiny potlačeného těhotenství?

„Potlačení má fungovat například jako ochrana před potratem nebo jako obranný mechanismus podle hesla co nesmí být, nemůže být. Některé ženy s léta nenaplněnou touhou mít děti prostě považují těhotenství za nemožné.

Copak tyhle ženy nemají bříško?

„Fyzická situace se liší: Existují ženy s nadváhou, u kterých je velmi obtížné objevit dětský hrbolek. Jsou štíhlé ženy, u kterých se bříško téměř nevyvíjí. Někdy se náhlý výskyt dětského hrbolku začne objevovat až s diagnózou. Mnoho postižených žen uvádí, že vždy měly menstruační krvácení.“