Active Beauty
Problémy s pokožkou hlavy se dají řešit

Problémy s pokožkou hlavy se dají řešit

Umýváte si vlasy každý den, a přesto se začnou rychle zase mastit? Nebo vás trápí lupy, ačkoliv používáte speciální šampon? Péče o pokožku hlavy představuje výzvu, kterou s naší pomocí zvládnete. Svědící pokožka hlavy, lupy nebo rychle se mastící kořínky značí, že vaše péče ještě úplně neodpovídá potřebám pokožky.

Svědící pokožka hlavy

Příznaky

Je podrážděná, svědí a pne. Svědící pokožka hlavy dokáže být skutečně nepříjemná. Člověk se na postižených místech automaticky poškrabe prsty, čímž problémy ještě zhorší. Svědící pokožka se může objevit především při nošení culíku nebo drdolech a jiných účesech, kdy jsou vlasy vyčesané nahoru.

Důvody

Častou příčinou je zánět kořínků vlasů. Toto podráždění se může objevit, když kořínky vlasů namáháme mechanickým zatížením (pevně utažený culík nebo drdol, v němž v noci ještě spíme), ale příčinou může být také sucho. Často nepoužíváme dostatečně vydatnou péči. A pokud máte děti, vylučte, že se za svědící pokožkou neskrývají vši.

Řešení

Jestliže máte sklon ke svědící pokožce hlavy, dbejte na to, abyste kořínky vlasů zbytečně nedráždili. Pokud vás pokožka hlavy svědí zejména po probuzení, můžete preventivně používat saténový povlak na polštář. Ten je obzvláště hladký a umožňuje snadné klouzání vlasů sem a tam, místo aby pevně ležely na jednom místě a tlačily na kořínky. Kromě toho byste měli nosit vlasy rozpuštěné a vyhnout se pevně sepnutým účesům.

V akutním případě svědící pokožky hlavy může pomoct tinktura z heřmánku. Při její výrobě smíchejte v lahvi s rozprašovačem heřmánkový čaj s pár kapkami mandlového oleje, důkladně promíchejte a vydatně nastříkejte na pokožku hlavy. Velmi důležité je, abyste pokožku hlavy neškrábali, svědění to jen zhorší.

Mastná pokožka hlavy

Příznaky

Mastná pokožka hlavy nepůsobí ani po umytí vlasů příliš svěže. Už po pár hodinách se začnou kořínky mastit. Často lze vidět i malé lupy, které jsou na dotek mastné a shromažďují se hlavně kolem kořínků. Nejdéle po jednom dni se vlasy natolik zamastí, že potřebují znova umýt.

Důvody

Příčina rychle se mastící pokožky hlavy spočívá v nadměrné produkci mazu. Mastná vrstva, která se na pokožce vytvoří, nejenže způsobí, že účes nevypadá pěkně, ale navíc může být živnou půdou pro plísně a bakterie, které zapříčiňují svědění a lupy.

Řešení

Zní to paradoxně, ale nejčastější chybou při nadměrně mastné pokožce hlavy je časté mytí. To totiž tvorbu mazu neredukuje, a dokonce ji může podpořit. Pokud máte sklony k mastné pokožce hlavy, neměli byste vlasy umývat častěji než dvakrát týdně. Zpočátku sice budete muset žít s mastnými kořínky, ale v dlouhodobém horizontu se produkce mazu sníží.

Jestliže se na pokožce hlavy neobjevuje pouze maz, ale také lupy, pomáhají speciální šampony proti lupům. Při balzámu vždy dbejte na to, abyste ho nanášeli pouze na vlasy. Už tak mastná pokožka by totiž byla vyživujícími pečujícími látkami zbytečně zatížená.

Citlivá, suchá pokožka hlavy

Příznaky

Na změny teploty reaguje nepříjemným pnutím. A někdy také svědí. Především po fénování, ale také po procházce v chladném počasí se mohou tyto nepříjemné symptomy objevit. Citlivá pokožka hlavy má sklony k větším lupům, které bývají tak suché, že padají na ramena.

Důvody

Nedostatečná hydratace bývá nejčastější příčinou citlivé pokožky hlavy. Běžně obaluje pokožku přirozený mastný povlak, který zabraňuje tomu, aby se vyživující hydratace vypařila. Zároveň chrání buňky pokožky před vnějšími faktory, jako jsou bakterie, nečistoty nebo změny teploty. Jakmile se tento ochranný princip naruší, reaguje pokožka hlavy na jakékoliv zatížení citlivě. Podráždění mohou způsobit také nevhodné kosmetické přípravky.

Řešení

Pokud citlivá pokožka hlavy způsobuje tvorbu lupů, obyčejný šampon proti nim nepomůže. Ty totiž bývají koncipované speciálně na mastné lupy, avšak nevyživí suchou pokožku hlavy, takže nezabrání odlupování šupinek. Naopak pomohou intenzivní kúry a vyživující balzámy, které nenanášejte jen na vlasy, ale vmasírujte je také do pokožky hlavy. Citlivou pokožku hlavy také podniťte k tomu, aby produkovala víc mazu. Jemné masáže hlavy a česání kartáčem podpoří aktivitu buněk, podnítí produkci mazu a zabezpečí, že se pokožka opět dostane do rovnováhy.

Domníváte-li se, že nějaký kosmetický produkt nesnášíte dobře, a proto máte citlivou pokožku hlavy, bude nejlepší, když se uchýlíte k čistě biologické péči. Silikony a jiné chemické účinné látky vynechejte alespoň na čtyři týdny, abyste viděli, zda se pokožka hlavy zotaví.

Pro každou pokožku hlavy, ať už svědí, tvoří se na ní lupy nebo se rychle mastí, platí: Nechce, abyste se jí dotýkali prsty, pokud to není potřebné. Doteky vždy představují malé podráždění, a navíc mohou přenést nečistoty a bakterie. Takže ruce pryč!