Active Beauty
Správná péče o pokožku hlavy

Scalp-care

Správná péče o pokožku hlavy

Většina problémů s vlasy začíná již u kořínků. Proto se teď pozornost všech obrací právě ke správné péči o pokožku hlavy. Takzvaný scalp-care trend hýbe kadeřnickými salony.

Zdravé vlasy až ke konečkům. Sen mnohých žen, kvůli kterému často sahají po speciálních šamponech, kondicionérech a vlasových maskách. Přesto se ne vždy dočkají vytouženého výsledku.

Protože všichni zapomínají na to, že se nevyplácí zanedbávat péči o pokožku hlavy. A přitom právě ona tvoří alfu a omegu pro krásné vlasy. Objem, lesk i hustota zkrátka mají svůj původ tam, kam se ne vždy zcela zaměřujeme.

Naštěstí už je k dostání stále více produktů, které věnují dostatečnou péči právě pokožce. Oleje, séra, peelingy a tonika cílí přímo proti příčinám lupů, svědění, suchých vlasů nebo mastných kořínků.

A zase ta hydratace

Krásné vlasy začínají už v pokožce. Ta se podobá pleti na tváři, jen s jedním rozdílem: je ještě náchylnější na vnější vlivy, které na ni působí především během zimního období. Avšak těžkou ránu umí naší pokožce hlavy zasadit i pravidelné fénováním horkým vzduchem, žehlení a kulmování, ale také vítr. Stres, hormonální výkyvy i nedostatek živin a vitamínů také dokáže své.

Ve chvíli, kdy dostatečně pokožku nehydratujeme, ztrácí svou schopnost ochrany před vnějšími vlivy. Následkem je suchá, svědící pokožka i mikro záněty, které trápí asi 60 procent žen a 40 procent mužů. Kromě zvláštní pozornosti pak pokožka vyžaduje také správnou péči, aby se dostala opět do kondice. Obzvláště důležité je pomoct pokožce, aby si obnovila svou ochrannou vrstvu a opět s ní dokázala regulovat potřebné ochranné procesy.

Péče dle typu pokožky

Nezáleží na tom, zda vás trápí příliš suchá, mastná nebo svědící pokožka, správně zvolená péče zatočí s každým z těchto problémů. Pokud si přesto nevíte se svými vlasy rady, navštivte specializovaný salon, kde vám provedou analýzu vlasů a doporučí správnou kosmetiku.

Suchá pokožka: U citlivé, suché pokožky se sklony ke svědění se vám rozhodně vyplatí vsadit na jemné šampony bez tenzidů. A také alkohol a jako vždy silikony ke zdravým vlasům příliš nepřispívají. Naproti tomu obsažené látky jako bisabolol, vitamín E a urea prokazatelně pokožku hlavy zklidňují. Rozhodně neuděláte chybu, když jí také dopřejete pravidelný peeling, který ji zbaví všech nečistot a zbytků stylingových produktů, a zároveň ještě zlepší prokrvení.

Zhruba půlhodinu před mytím vlasů vmasírujte do pokožky nějaký hydratační olej, ideální je mandlový, jojobový nebo arganový. Při mytí si poté dejte pozor, abyste jeho zbytky z vlasů důkladně vypláchli.

Mastná pokožka: Na tu zabírá především čisticí tonikum, ideálně z březové kůry, kopřivy nebo rozmarýnu. Kosmetika s těmito přísadami redukuje produkci kožního mazu, vyživuje vlasové kořínky a současně zabraňuje jejich opětovnému rychlému zamaštění.

Řídnutí vlasů: Pečující séra napumpují vlasy a pokožku hlavy vitamíny, rostlinnými extrakty a minerály. Tím zpomalují jejich vypadávání a vlasy zřetelně zhoustnou. Tato séra většinou stačí aplikovat dvakrát týdně a nechat je působit přes noc.

Tip: Citlivou pokožku hlavy skvěle zklidní vychlazený heřmánkový čaj. Nalijte ho na hlavu po umytí vlasů, nechte minutu působit a opláchněte.

Rozmazlujte svou hlavu

Méně je více
Trápí vás již půlhodinu po umytí vlasů lupy? Na vině jsou příliš agresivní tenzidy v šamponu. Proto sáhněte příště po jiném, jemnějším šamponu a použijte ho jen v malém množství.

Pozor na hřeben
Při pečlivém pročesání vlasů od kořínků až po konečky dochází k prokrvení pokožky hlavy. Použijte kartáč s jemnými, přírodním štětinami. Díky pročesání zbavíte vlasy nánosu lupů a uvolníte uzavřené vlasové folikuly.

Masáž hlavy
Pravidelná masáž hlavy udělá dobře nejen vám, ale také pokožce. Při této masáži začněte s krouživými pohyby od čela a pokračujte až k šíji. Nezapomeňte také na okolí spánků a velmi příjemné je obzvláště masírování temena.

Šetrná kosmetika
Obecně platí, že bychom měli zaměřovat svou pozornost především na kosmetiku bez silikonů a s nízkým obsahem tenzidů. Zpravidla postačí mýt vlasy každé dva až tři dny, přičemž byste měli dbát na důkladné vymytí všech přípravků.

Hydratace
Bez ní to zkrátka nejde. Extra dávka hydratace prospívá celému tělu, vlasům a pokožce hlavy pak dvojnásobně.

10 domácích pomocníků

1. Kypřicí prášek proti mastné, svědivé pokožce
Prášek na pečení působí jako jemný peeling, odstraní odumřelé kožní buňky a naváže přebytečný maz. Smíchejte lžíci prášku s lžící vody. Naneste vzniklou pastu na pokožku pod vlasy a jemně rozetřete. Nechte působit 5 až 10 minut a důkladně spláchněte teplou vodou. Důležité: S následným mytím vlasů šamponem počkejte alespoň několik hodin.

2. Mátový čaj proti mastné pokožce
Oplachování vlasů mátovým čajem zamezuje jejich rychlému zamaštění. Přelijte hrst sušených nebo čerstvých lístků máty převařenou vodou, nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a nechte nálev vychladnout. Po umytí vlasů nalijte nálev na celou hlavu a vmasírujte do pokožky. Po 5 minutách opět vypláchněte vlažnou vodou.

3. Heřmánkový čaj proti mastné, citlivé pokožce
Heřmánek zklidňuje pokožku a mírní produkci kožního mazu. V jednom litru převařené vody nechte vylouhovat 4 sáčky heřmánkového čaje po dobu 5-7 minut. Jakmile čaj vychladne, opět jej aplikujte na vlasy a pokožku pod nimi. Nechte působit 10 minut a poté opláchněte.

4. Olivový olej proti suché, silně svědící pokožce
Olivový olej je skvělým produktem pro hydrataci pokožky hlavy. Nakapejte a vmasírujte jej do pokožky a nechte působit přes celou noc. Pokud se bojíte, abyste si nezamastili povlečení, zabalte vlasy do ručníku. Ráno důkladně umyjte vlasy jemným šamponem.

5. Citronová šťáva proti suché, loupající se a svědící pokožce
Citronová šťáva působí antisepticky, pomáhá proti lupům i svědící pokožce. Stačí ji vmasírovat do pokožky a po 5 minutách vymýt jemným šamponem. Pokud víte, že oplýváte citlivou pokožkou, raději zkuste snášenlivost citronové šťávy nejprve na malém kousku, abyste zamezili alergické reakci.

6. Jablečný ocet proti svědící pokožce
Jablečný ocet také zklidňuje svědění, působí silně protizánětlivě a vyrovnává pH. Smíchejte polovinu šálku octa se stejným množstvím vody a touto směsí přelijte navlhčené vlasy a hlavu. Po 10 minutách umyjte vlasy šamponem.

7. Kopřivový čaj proti suché, loupající se pokožce
Kopřivy nejenže podporují prokrvení, ale zároveň podněcují tvorbu kožního mazu, čímž prospívají suché pokožce se sklonem k lupům. Přelijte plnou hrst sušených kopřiv převařenou vodou a po vychladnutí nalijte na vlasy. Po 10 minutách důkladně opláchněte teplou vodou.

8. Med proti suché, svědící pokožce
Med se využívá v kosmetice zejména díky svým pečujícím a dezinfekčním účinkům. Zaručeně ulevuje od suché a svědící pokožky. Smíchejte med s trochou olivového oleje a vmasírujte do vlhké pokožky a vlasů. Poté nechte působit 15 minut a smyjte teplou vodou nebo šamponem.

9. Bílý jogurt proti suché pokožce během zimních měsíců
Hlavně v zimě trpí pokožka hlavy kvůli střídání teplot a zároveň zvýšenému používání teplého vzduchu při stylingu vlasů. Maska z bílého jogurtu ji hydratuje a zklidní. Nanesený čistý jogurt nechte působit 10 minut a poté opět umyjte šamponem.

10. Majonéza proti suché, svědící pokožce
Majonéza obsahuje žloutek, olej a ocet. Tyto přísady obsahují pečující a dezinfekční látky, které perfektně zklidňují pokožku. Vmasírujte do pokožky a vlasů plnou hrst majonézy, nechte 15 minut působit a poté důkladně umyjte vlasy šamponem.