Active Beauty
Moderní rytíř David Svoboda

Moderní rytíř David Svoboda

Olympijský vítěz v pětiboji David Svoboda zvládá bravurně pět královských sportovních disciplín a zároveň je považovaný za idola mnoha žen. I proto mu média přezdívají „moderní rytíř“. Poté, co ukončil aktivní kariéru, si například úspěšně zatančil v pořadu Stardance. Co nového chystá a proč si užil útlum během korony?

 

Už tři roky nezávodíte v pětiboji. Nestýská se Vám po něm?
Vůbec ne. Když jsem skončil, měl jsem toho už lidově řečeno plné zuby. Od té doby se mi ani jednou nezastesklo, závodění jsem zastavil včas. Možná jsem dokonce mohl skončit hned po olympiádě v Rio de Janeiru v roce 2016, nemusel jsem to rozhodování protahovat. Ale zase jsem si díky tomu ověřil, že už je opravdu čas z toho koloběhu odejít.

Sportujete i nadále?
Po skončení kariéry jsem měl asi čtyři měsíce pauzu. Záhy jsem však zjistil, že bez sportu už žít nedokážu. Od té doby pravidelně běhám a chodím do posilovny, abych byl v kondici. Dokonce i střelbu stíhám. Během léta chodím hodně plavat a občas si s mými svěřenci zašermuji.

Jak Vás trenérská práce vlastně baví?
Mám svou tréninkovou skupinu osmi lidí, kterou jsem si sestavil tak, aby nás to všechny bavilo. Nalákal jsem si k sobě do týmu šikovné sportovce, kteří mají i skvělé sportovní úspěchy. Je to pro mě jednoduše radost.

Myslíte, že se Vám podařilo tento sport zpopularizovat díky svým úspěchům?
Měřit se to nedá, ale je pravda, že kolem olympiády v Londýně vzrostla poptávka u dětí po pětiboji. Zájem o tento sport rok od roku roste i nadále. Ale nikdy to nebude masová záležitost, vzhledem k tomu, že se skládá z pěti náročných disciplín. Není to pro každého.

Vy kromě sportu zvládáte i tanec, což jste ukázal během Stardance. Tančíte i dál?
Kupodivu ano. S mojí taneční partnerkou Veronikou Lálovou máme během plesové sezóny každý měsíc tak jedno, dvě vystoupení. Moc mě to baví a je to pro mě takový další sport. I když je to samozřejmě spíš umění. A doufám, že se tomu budu věnovat i dál. Minulou taneční sezónu nám narušila korona, tak se těším na letošek.

Jak jste vůbec trávil tohle období útlumu?
Psal jsem své skupině tréninky na dálku, což nebylo ideální, ale něco jsme zvládli. Pak jsem také třeba vytvářel videa se cvičením pro děti. Ale hlavně jsem se ve volném čase, který mi vznikl, trochu zastavil a doháněl mnoho restů, které se mi nahromadily. Bylo to pro mě spíš pozitivní období, i když jsem přišel o mnoho obchodních zakázek a příležitostí.

Co všechno jste doháněl?
Mám celý život pocit, že toho mám víc, než se dá stihnout. V tomhle období ty úkoly alespoň na chvíli přestaly přetékat. Takže to bylo moc příjemné. Stejně jsem měl od ráda do večera stále co dělat, ale zároveň jsem měl pocit, že mi život neprotéká mezi prsty.

Jste hodně aktivní, chystáte ještě něco nového?
Máme velký projekt s mými bratry, se kterými pracujeme na založení sportovní základní školy. Získali jsme dlouhodobé zkušenosti se vzděláváním v oblasti sportu a uvědomujeme si všechna místa, kde by se dalo něco dělat lépe. Díky své nové škole chceme trochu přispět k tomu, aby se děti víc hýbaly. Pokud vše půjde dobře, škola by se měla otevřít příští rok v září.

U čeho si tak činorodý člověk jako Vy odpočine?
Nejvíc si odpočinu nicneděláním a hlavně spánkem. To mě nejvíc nabije. Moc rád si také jen tak lehnu a dívám se na filmy. V neposlední řadě hodně rád chodím do přírody, kde čerpám energii.

 

David Svoboda (35 let):

Je český moderní pětibojař, olympijský vítěz z Londýna 2012 a mistr Evropy za rok 2010. Je držitelem dvou světových rekordů v moderním pětiboji z roku 2010. Má dvojče Tomáše, který je úspěšným triatlonistou.

Přinášíme vám #dmpodcast!

Osobnosti z našich rozhovorů se vám pravidelně nově představí ve video i audio variantě také online. Nový #dmpodcast bude po vydání tištěného magazínu dostupný také v aplikacích YouTube, Spotify či Apple Podcast.