Active Beauty
Správná péče o zuby
Text: Margit Hiebl, Paula Rausch

Úsměv, prosím!

Správná péče o zuby

Správná péče o zuby nespočívá jen v pravidelném čištění zubů. Pokud se i vy cítíte zahlcení obrovským množstvím různých produktů pro péči o zuby, jste na správném místě. Máme pro vás odpovědi na nejčastější otázky týkající se zubní hygieny. Udržet si zářivý úsměv je snadné.

Správná péče o zuby - tohle byste měli vědět

Máme pro vás 10 faktů a tipů v péči o zuby, které stojí za to znát.

1. Co potřebujete ke správné péči o zuby?


Ujasněte si předem nejdůležitější otázku: Co vlastně potřebujete k dokonalé péči o zuby?

  • Zubní kartáček: Pro ochranu zubů používejte kartáček s měkkými nebo středně tvrdými štětinami.
  • Fluoridovaná zubní pasta: Fluoridy v zubní pastě zpevňují zubní sklovinu, a mohou dokonce opravit počínající zubní kaz.
  • Zubní nit nebo mezizubní kartáčky: I když si zuby čistíte důkladně, zubním kartáčkem vyčistíte pouze 70 % povrchu zubů, zbývajících 30 % je v mezizubních prostorech. Do nich se můžete dostat pomocí dentální nitě nebo mezizubních kartáčků.
  • Super Floss: Vhodný zejména pro čištění implantátů nebo rovnátek.
  • Jednosvazkový kartáček: S tímto malým kartáčkem, který se skládá z jednoho chomáčku štětin, můžete dokonale vyčistit mezery v řadě zubů.
  • Ústní voda: Navíc užitečné v případě náchylnosti ke vzniku zubního kazu, zánětů nebo manuálních omezení.

2. Správné čištění zubů

Čištění zubů je základem péče o zuby. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně – ráno a večer – ale můžete si je čistit i častěji. Nejlepší je věnovat rutinní péči o zuby o něco více času večer a používat pomůcky pro mezizubní prostory, jako jsou zubní nitě, mezizubní kartáčky, Super Floss nebo jednosvazkové kartáčky. Pokud si nejste jistí, které produkty jsou pro vaše zuby nejlepší, požádejte o radu svého zubního lékaře či lékařku.
Měli byste si však čistit zuby před nebo po snídani? Jednoznačné doporučení zní: Po snídani. Zejména při snídani často jíme hodně sacharidů a konzumujeme cukr (v müsli, marmeládách & spol.). To vše zvyšuje riziko vzniku zubního kazu, a proto byste si měli zuby vyčistit co nejdříve po jídle, abyste bakteriím nedali šanci.
Důležité je také dávat pozor, abyste při čištění zubů příliš netlačili na zuby. Příliš tvrdé čištění může poškodit dásně, a dokonce způsobit nevratné poškození skloviny.

3. Fluoridové zubní pasty

Fluoridy v zubních pastách jsou často vnímané skepticky. Přesto jsou pravděpodobně nejužitečnější účinnou látkou v profylaxi zubního kazu, a mohou dokonce do jisté míry napravit již vzniklý kaz. Fluoridy pokrývají zuby a vytvářejí tak ochrannou vrstvu, která chrání před zubním kazem a poškozením zubní skloviny.
Nemusíte se obávat, že by zubní pasty s fluoridy poškozovaly vaše zdraví. Fluoridy totiž mohou ve vysokých dávkách (nejdříve od 350 miligramů) působit toxicky, ale při čištění zubů nehrozí otrava, protože jde o malé množství.

4. Dětské zubní pasty

Abyste položili co nejlepší základy pro zdraví zubů vašeho dítěte, je důležité, abyste byli v péči o zuby důslední od samého začátku. Od okamžiku, kdy se prořeže první mléčný zub, je třeba jej také již čistit, aby se předešlo ranému dětskému zubnímu kazu. Dětské zubní pasty by také měly obsahovat fluorid:

  • do dvou let věku dítěte – čistěte zuby dvakrát denně dětskou zubní pastou o velikosti hrášku (500 ppm fluoridu).
  • od dvou do šesti let – čistěte zuby dvakrát denně dětskou zubní pastou o velikosti hrášku (1000 ppm fluoridu).
  • šest až devět let – čistěte zuby dvakrát denně juniorskou zubní pastou (1000–1500 ppm fluoridu).
  • od devíti let – čistěte zuby dvakrát denně juniorskou zubní pastou nebo pastou pro dospělé.

Dětské a juniorské zubní pasty mají tu výhodu, že nejsou tak tvrdé jako většina produktů pro dospělé. To dětem usnadňuje čištění zubů. Ale pozor, zubní pasta by také neměla chutnat příliš sladce, aby děti nepodněcovala k polykání.
Malé nezbedníky lze k čištění zubů často motivovat pomůckami, jako jsou přesýpací hodiny, pohádky a písničky o čištění zubů a také speciální aplikace na čištění zubů.

5. Nejlepší zubní kartáčky

Výběr různých zubních kartáčků se zdá být nekonečný, proto je snadné ztratit přehled. Dobrou zprávou je, že se můžete sami rozhodnout, zda dáte přednost čištění zubů manuálním, nebo elektrickým kartáčkem. Důležité je, aby vás používání zubního kartáčku bavilo a abyste ho používali efektivně. Jedině to vám zajistí správnou zubní hygienu.
Pokud máte pohybové potíže nebo si zuby čistíte obzvlášť neradi, může vám život usnadnit rotační nebo sonický zubní kartáček. Dbejte však na to, aby se způsob čištění zubů měnil v závislosti na použitém kartáčku. Proto je nejlepší požádat zubního lékaře či zubní lékařku, aby vám vysvětlili správnou techniku čištění zubů.
Další otázkou, která se vždy objeví, je, jak často byste měli zubní kartáček měnit. Odpověď zní: Zhruba každé tři měsíce. Připomínáme, že nový zubní kartáček si kupujte vždy při změně sezóny.

6. Vliv stravy na péči o zuby

Péče o zuby je stále více spojená se stravou. Nejde jen o vyhýbání se průmyslovému cukru, je třeba omezit také sacharidy a vyhýbat se průmyslově zpracované pšenici. Smysluplná je také strava co nejbohatší na vitamíny a dostatek ovoce, zeleniny, ryb a luštěnin. Pokud se chcete pojistit, nechte si pravidelně kontrolovat hladinu vitamínu D a C svou lékařkou či lékařem.

7. Péče o zuby ve stáří

Riziko vzniku zubního kazu se bohužel často zvyšuje s věkem. Je to způsobené především tím, že užívání léků a hormonální změny mohou vést ke zvýšené suchosti v ústech, která podporuje vznik zubního kazu. Proto byste měli péči o zuby ve stáří věnovat zvláštní pozornost. Proti suchosti může pomoci dostatečný pitný režim, žvýkačky a cukr obsahující xylitol, ústní výplachy a spreje s kyselinou hyaluronovou. Kromě toho si nechte dvakrát ročně odborně vyčistit zuby a pravidelně navštěvujte svého zubního lékaře či lékařku.

8. Zbarvení zubů navzdory svědomité péči o zuby

Samotná důkladná péče o zuby bohužel neochrání před nevzhledným zabarvením zubů. Ty způsobují například barvicí nápoje, jako je káva, čaj, džus z červeného rybízu nebo červené víno. Pokud se jich nechcete vzdát, může vám pomoci pít ledovou kávu nebo nealkoholický nápoj pokud možno brčkem. Tím výrazně zkrátíte dobu, po kterou nápoj přichází do kontaktu s vašimi zuby.
Pokud jste si již všimli mírného zabarvení zubů, je nejlepší objednat se na profesionální čištění zubů.
Vyhněte se agresivním bělicím zubním pastám. Ty sice mohou odstranit zabarvení, ale zdrsňují povrch zubů, což způsobuje jejich rychlejší opětovné zabarvení. Domácí bělicí soupravy by se nikdy neměly používat bez lékařské konzultace, protože nesprávné použití může podráždit dásně nebo způsobit nepravidelnosti v barvě.
Naproti tomu při oil pullingu nejde o vizuální čištění zubů, ale o detoxikaci ústní dutiny. Za tímto účelem si po určitou dobu vyplachujete ústa sezamovým, kokosovým nebo černým kmínovým olejem. Pokud chcete péči o zuby ještě více optimalizovat, můžete si také čistit jazyk zubním kartáčkem nebo škrabkou na jazyk.

9. Péče o zuby při zánětu dásní

Velmi důležité: Odolejte nutkání čistit si zuby v okolí zánětu kvůli bolesti a krvácení dásní. Příčinou je téměř vždy zubní plak, který nelze opláchnout, ale musí se mechanicky odstranit. Tímto způsobem se dásně obvykle do deseti dnů samy zregenerují. Můžete také použít dezinfekční roztoky.

10. Pravidelné návštěvy zubařky či zubaře

Důležitá je nejen důsledná péče o zuby v každodenním životě, ale také pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Doporučuje se, aby děti absolvovaly první návštěvu u zubaře či zubařky, jakmile se jim prořeže první zub. Tímto způsobem si malé děti rychle zvyknou na návštěvy u zubaře a zubařky. Do šesti let věku a od 18 let věku by si děti i dospělí měli nechat zkontrolovat chrup každý rok. Ve věku od šesti do 18 let dokonce dvakrát ročně.
Ale i u dospělých lze za určitých okolností doporučit častější prohlídky – například pokud trpíte chronickým onemocněním, jste těhotná nebo kouříte. O nejvhodnějších intervalech pro vás se nejlépe poraďte se svým zubním lékařem nebo lékařkou.