Active Beauty
Aby začátek školy nebyl stresující

Škola

Aby začátek školy nebyl stresující

Je prvního září a vaše dítě jde poprvé do školy. Pro něho tím začíná jedna nová životní etapa. Dosavadní každodenní rutina celé rodiny se naprosto změní. Podívejte se na tipy, jak si takový začátek školy ulehčit.

Se začátkem školy se děti musí naučit spoutu nových pravidel a vyrovnat se s novými dojmy. Pokud váš potomek tak jako tak o svých všedních dnech ve škole radostně nevypráví, tyto triky pomohou, abyste své dítě přiměli k mluvení.

Co se pro děti změní po zápisu do školy

Učitelé, spolužáci a školní prostory: Ve škole čeká kompletně nové prostředí pro mladé prvňáky. Mimo to zde platí povětšinou dříve neznámá pravidla. Preciznost, zůstat sedět v klidu, pracovat potichu a hlásit se, když člověk něco chce říct. Nejvíce nezvyklé je pro předškoláky soustředění se na jednu dospělou osobu a v klidu sedět celých 45 minut. A to stále ve stejné místnosti.

Rituály ulehčující začátek školy

Všechno je to o řádné každodenní rutině. Díky ní se z nových věcí rychle stanou návyky. Jít včas do postele a vstávat, společně snídat a zařadit si nyní do rozvrhu přesné časy na psaní domácích úkolů. Dostatek času na hraní a dovádění je pro vyvážení samozřejmě stejně důležitý. Pohádky na dobrou noc nebo jiné rituály, které už v předškolním věku měly své pevné místo, by ho měly mít i nadále. S tolika novými dojmy a emocemi totiž něco známého poskytne pocit bezpečí.

Velký krok pro malého školáka

Prvňáčci často také dělají jeden velký krok ve svém rozvoji skrz nové výzvy. Získávají sebedůvěru a stávají se samostatnějšími. Za předpokladu, že rodiče nevezmou dětem příliš mnoho činností a vědomě je zapojí – ať už jde o nákupy svačin, balení školních tašek nebo ranní výběr oblečení. Děti přitom často chtějí více soukromí. Zvláště, když jsou na návštěvě kamarádi ze školy, nechtějí být rušeny.