Active Beauty
Kolagen: Proč je důležitý pro pleť, vlasy a nehty
Text: , Margit Hiebl

Beauty-Boost

Kolagen: Proč je důležitý pro pleť, vlasy a nehty

O kolagenu a hyaluronu se hodně mluví. Říká se, že neexistuje snadnější způsob, jak posílit kůži, tkáně a klouby. Nestačí však jen zdravá strava? Mluvili jsme s odborníkem na výživu.

Kolagen – Co dokáže?

Pokud jde o zpevnění pleti, kolagen je již dlouho považovaný za kouzelnou formuli, kterou lze nyní aplikovat nejen na pleť ve formě krému, ale lze ji užívat i vnitřně ve formě zkrášlujících nápojů, tablet nebo „Glow Coffee“. Strukturní bílkoviny zajišťují stabilitu a pevnost těla a tvoří odhadem třetinu celkové hmotnosti bílkovin v lidském těle: Nachází se ve šlachách, vazech, kostech, chrupavkách a především v kůži.

Jaké jsou druhy kolagenu?

Tkáňové buňky produkují různé, přesně padnoucí formy kolagenu. Například kůže se skládá převážně z kolagenu typu I, chrupavka obsahuje kolagen typu II. S přibývajícím věkem se však schopnost těla produkovat kolagen snižuje. V důsledku toho tkáň dokáže vázat méně vody a kůže je ochablejší a vrásčitější

Jaké jsou přínosy užívání kolagenu?

Nejdůležitější otázka u všech doplňků stravy vyvstává také u kolagenových výrobků: Dostane se tam, kam má? Doplňky stravy s kolagenem mají údajně zastavit, nebo dokonce zvrátit stárnutí pleti. Pro tento účinek však neexistují žádné smysluplné vědecké důkazy.

Kombinovat doplňky stravy?

Kolagenové přípravky často nejsou čisté, ale jsou kombinované s dalšími látkami, jako je kyselina hyaluronová, elastin nebo vitamín C, které údajně zpevňují a vyhlazují pokožku. Zde je odborník na výživu skeptický. Pro kombinace neexistují žádné smysluplné důkazy. Proto podle nařízení o zdravotních tvrzeních výrobci nesmějí inzerovat tvrzení týkající se zdraví.

Toto jsou přírodní zdroje kolagenu

Potraviny obsahují dostatek kolagenu nebo jeho složek v přírodní formě. Proto není nutné přijímat kolagen prostřednictvím doplňků stravy. Nabídka chutných přírodních zdrojů kolagenu je obrovská – pro každou chuť a každý jídelníček by se mělo něco najít.

Vyvážená strava s následujícími potravinami poskytuje přirozenou podporu kolagenu:

  • Maso a živočišné produkty: Hovězí maso, losos, vývar z kostí, želatina, sýr
  • Zelenina: Sója (a tofu), hrášek, paprika, petržel, brokolice a houby
  • Obiloviny a ořechy: Ovesné vločky, dýňová semínka, rýže, arašídy, pšeničné klíčky, čočka a rýže