Active Beauty
Jak v zimě pečovat o suchou pokožku

Ochrana před chladem

Jak v zimě pečovat o suchou pokožku

Pohled do zrcadla po vydatné zimní procházce nemusí být až tak osvěžující: Vysušená pokožka, jemné vrásky a začervenalá šupinatá místa na tváři jsou často důsledkem toho, že pokožka je vystavená přílišnému chladu a není dostatečně chráněná. Prozradíme vám, co dokáže nejlepší péče a na co byste si měli dávat pozor.

Za vysušováním pokožky během chladných zimních měsíců stojí její celkový stav. Při venkovních teplotách pod osm stupňů pokožka produkuje méně mazu. Výsledkem jsou suchá popraskaná místa na pokožce, která je takto ještě více namáhaná neustálým střídáním tepla a chladu. Extrémní teplotní rozdíly mezi vnitřním a venkovním vzduchem mohou dokonce způsobit malé trhlinky na povrchu pokožky. O to víc je proto nutné, abyste pokožce v tomto chladném období roku dopřáli přiměřenou ochranu a péči.

Všechno začíná správně zvolenou rutinou čištění pleti

Ideální kosmetická rutina čištění pleti v zimě? Zaměřte se zejména na co nejvíce hydratující přípravky. K čištění pleti pak sáhněte po vysoce kvalitních olejích. Komu však oleje nevyhovují, může klidně zvolit čisticí mléko. Důležité je jen to, aby takovýto produkt neobsahoval alkohol. Během chladných měsíců se raději vyhýbejte peelingům.

Hydratovat je důležité

Micelární voda nebo hydratační séra poskytují pleti extra porci vlhkosti a přesně tu naše pleť právě teď potřebuje. Stejně jako při čištění pleti je i v tomto případě důležité, aby produkty neobsahovaly alkohol.

Rozhodujícím krokem v péči o pleť je však udržení vlhkosti, kterou jí dodají vhodné produkty či přípravky. Pokud ráno spěcháte a musíte narychlo pryč z domu, riskujete, že pokud použijete produkty bez ochrany před chladem, vlhkost v pleti zamrzne. Výsledkem jsou potom praskliny, začervenalá a podrážděná pokožka.

Tip: Když ručička teploměru atakuje mínusové teploty, je ideální vyměnit hydratační krémy za bohaté krémy s ochranou proti chladu. Máme pro vás recept, jak si můžete lehko vyrobit vlastní balzám s ochranou proti chladu.

Optimální zimní péče o pleť

Nejlepším způsobem, jak v zimě podpořit ochrannou bariéru pleti, jsou hydratační oleje a vyživující krémy. Například hydratační krém (proti chladu) pokrývá vrchní vrstvu pokožky jako tenký ochranný film a chrání ji před chladem a vysušovaním. Nebo můžete využít koncentrovanou sílu přírody. Přírodní oleje jsou nejlepší volbou, zejména když je venku mráz. Na pokožce vytváří jemnou olejovou vrstvu, která působí jako tepelná izolace. Výhody: Pokožka je chráněná před chladem a vysušovaním.

Absolutním hitem péče o pleť pomocí olejů je mrkvový olej. Karoten zářící typickou „mrkvovou“ oranžovou barvou dodává pokožce přírodní retinol a obsahuje lehkou ochranu před UV zářením. Vhodné jsou však i arganový a kokosový olej a též bambucké máslo.

Ochrana před sluncem je nevyhnutelná

Ochrana před sluníčem je v zimě na horách a na sněhu, od kterého se odráží síla UV paprsků daleko více, doslova nevyhnutelnou záležitostí. Ale i když nebrázdíme sjezdovky každý den, lehká ochrana před UV zářením by měla být součástí naší každodenní péče o pleť.

Nezapomeňte na rty

Pocit napnuté pokožky a problém vysušování – to jsou nejčastější nešvary, se kterými často bojují právě rty. A bohužel to je na nich i vidět. Na těle neexistuje jiná oblast, kde by pokožka nebyla tak zranitelně tenká. Rty navíc nemají mazové žlázy, nemají tedy možnost zabezpečit si ochranný film vůči venkovním stresovým faktorům. A právě proto je péče o rty mimořádně důležitá, zejména pak v zimních měsících. Nejpřirozenějším a nejlepším SOS pomocníkem na popraskané rty je med – ideální přírodní produkt, který mohou používat i děti.

Domácí vyživující balzám na rty

Tento balzám je ideální i jako krém na ochranu před chladem při dlouhých zimních procházkách na čerstvém vzduchu.

Suroviny

  • 2 ČL bambuckého másla
  • 1 ČL kokosového oleje
  • ½ ČL medu
  • Volitelné: 1 kapka mátového nebo levandulového oleje
  • Plus: 1 malá nádobka na krém (cestovní velikost)

Příprava

Bambucké máslo opatrně rozpusťte ve vodní lázni. Přidejte k němu kokosový olej a vymíchejte dohladka. Následně odstavte a za stálého míchání nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Postupně do směsi vmíchejte med a mátový olej. Směs nalejte do malé nádobky na krém a nechte v chladničce ztuhnout (cca 2 hod).