Active Beauty
Jarní únava: 5 tipů, jak s ní bojovat
Text: Elisabeth Sas, Birgit Brieber

Nová energie

Jarní únava: 5 tipů, jak s ní bojovat

Ze zimního spánku rovnou do jarní únavy: Slunce svítí, teploty stoupají a jediné, co se nám chce dělat, je zachumlat se do postele a spát tak dlouho, jak to jen půjde.
Věda zatím zcela nevysvětlila, proč tomu tak je. Naštěstí existuje pár věcí, které nám pomohou zbavit se apatie a začít nové období také s novou energií. Přečtěte si našich pět jednoduchých a účinných tipů proti jarní únavě.


Jarní únava – příčiny a vysvětlení

Co z nás na jaře vysává sílu a energii? Podle odborníků jde o kombinaci různých faktorů:

Hormonální změny: V zimě produkuje tělo více spánkového hormonu melatoninu. Naopak hormon serotonin zodpovídá za aktivaci organizmu a dobrou náladu. Regulace obou hormonů závisí na množství denního světla. Takže zatímco zásoby serotoninu jsou na konci zimy vyčerpané, melatoninu máme nadbytek. S nárůstem serotoninu na jaře pak produkce melatoninu klesá. Avšak tato změna tělo zatěžuje a chvíli trvá, než si na ni organizmus zvykne.

Přemíra hodování: Svátky, cukroví, masopust – naše zažívání mělo v posledních měsících co dělat. Trávicí trakt potřebuje hodně krve, což zpomaluje celé tělo. Kromě toho se během zimy neobjevuje tolik čerstvé zeleniny a ovoce, takže nám chybí důležité minerály a vitamíny.

Změny počasí: S vyšší teplotou se cévy rozšiřují a krevní tlak klesá. Tato změna pak může tělo ještě více unavit.

Tipy proti jarní únavě: Co vám teď dodá energii

1. Střídání teploty vody


Střídání teplé a studené vody během sprchování rozproudí váš oběhový systém. V ideálním případě zakončete cyklus vodou studenou. Krevní oběh stimuluje také saunování a povzbuzující a regenerační účinky mají masáže.


2. Menší porce výživného jídla

Přes den si rozdělte jídlo do několika chodů, mělo by se jednat alespoň o tři hlavní jídla. Vždy zařaďte ovoce a zeleninu a k nim můžete přidat luštěniny, kvalitní bílkoviny či celozrnné výrobky. Půst vám může pomoci zbavit se zimní zátěže, ale rozhodně by nemělo jít o přísnou dietu nebo hladovění.


3. Dostatek tekutin

Během celého dne pijte dostatečné množství tekutin. Kromě čisté vody pomáhají proti jarní únavě také čaje z kopřivy, máty, rozmarýnu nebo zelený čaj.


4. Hurá na čerstvý vzduch

Nejlepší terapií proti jarní únavě je světlo a pohyb. Proto nastává nejvyšší čas vyrazit ven. Do svého každodenního života zařaďte sport – využijte pěkného počasí a na cestu z a do práce vyrazte na kole nebo pěšky. Skvělou vzpruhou je také ranní cvičení za doprovodu energické hudby.


5. Režim bdění a spánku

Snažte se během svého dne řídit podle slunce a využijte denní světlo na maximum. Sluneční svit posiluje imunitní systém a pomáhá tělu se rychleji adaptovat na teplé roční období. Pokud vás přepadne nepřekonatelná únava, zdřímněte si v poledne. Avšak ne déle než na 20 minut, jinak tělo začne naopak opět vyrábět melatonin. Polední útlum překonáte pomocí nápoje s kofeinem podaným krátce před siestou.