Active Beauty
4 překvapivá fakta o pobytu v lese
Text: Nina Horcher

Síla přírody

4 překvapivá fakta o pobytu v lese

Pozitivní vliv stromů na lidský organizmus je vědecky dokázaný. Na některých místech dokonce považují takzvanou koupel v lese za formu terapie. Ale jaké procesy procházky lesem v těle přesně spouští?
Zhluboka se nadechněte a nechte na sebe působit okolí: To k hluboké relaxaci stačí. Alespoň při pobytu v lese. Vědecké studie prokázaly, že uvolňující účinek se dostaví již po několika minutách. Takzvanou lesní koupel (shinrin yoku) proto v Japonsku považují za formu terapie.


Čtyři pozitivní efekty, které na nás má pobyt v lese

1. Les nám pomáhá regenerovat

Svěží zeleň smrků, dubů, kapradin a mechů potěší nejen děti, ale také nám zlepší náladu. Na naši mysl mají relaxační účinek rovněž vjemy jako krásné tvary stromů nebo zemité vůně. Chůzí po nepravidelné, poddajné lesní půdě dokonce můžete trénovat svou rovnováhu.
Takže příroda skutečně funguje jako lepší hřiště. Pobyt v lese celkově pomáhá organizmu regenerovat stejně jako spánek. Když se sjednotíte s přírodou, můžete lépe přijmout koloběh života a naučit se nechat věci plynout. Tělo i duše nacházejí v lese klid.

2. Směs vůní, která uklidňuje a posiluje

Hlavní roli v pozitivním účinku lesa hrají terpeny: Jedná se o látky v éterických olejích stromů, pomocí nichž mezi sebou stromy komunikují. Při procházce lesem vstřebáváte tuto směs vůní prostřednictvím své pokožky. V důsledku toho bije srdce pomaleji, vegetativní nervový systém a imunitní systém se zklidňují a posiluje se obranyschopnost. Zároveň klesá krevní tlak i stresový hormon kortizol. Možná proto, že v lese neútočí ze všech stran takové množství různorodých podnětů jako v běžném životě. Díky tomu můžete lépe vnímat sami sebe.

3. Lesní orchestr proti stresu

Ticho lesa přerušuje uklidňující praskání větví, zpěv ptáků nebo šustění listí. Zejména jehličnany působí na lidský organizmus. Právě u nich se studovaly jejich léčivé účinky. To však neznamená, že listnaté stromy by žádný vliv neměly. Les zkrátka působí jako orchestr hrající krásný koncert. A k tomu, aby se naplno projevil jeho účinek, je zapotřebí rozmanitost.

4. Příroda jako místo útočiště a rovnováhy

Lidská bytost se vyvinula z přírody: Doslova pocházíme z lesa. Hluboko v buňkách máme uloženou informaci, že stromy nás chrání. V dnešní době však žije spousta lidí daleko od přírody, ve větších i menších městech. To nám z dlouhodobého hlediska neprospívá. Zároveň se však lidé dokáží vyrovnat s krátkodobým stresem, ale pouze tehdy, když zažívají rytmus stresu a uvolnění. Proto je důležité pouštět přírodu do svého života co nejčastěji.