Active Beauty
Jak zabavit děti: 11 veselých nápadů

Hry

Jak zabavit děti: 11 veselých nápadů

Připravili jsme pro vás nápady na zábavné aktivity pro děti, kterým se můžete věnovat, i když venku zrovna prší. Ať už máte jedináčka, nebo více potomků, každý si tu něco najde.

1. Vyrobte mapu pokladů

Děti milují jakékoliv tvoření a vyrábění. Dejte jim papír o velikosti A4, na který můžou kreslit. Pokud chcete, aby byla mapa opravdu autentická, je nejlepší nechat děti malovat tužkou. Okraje papíru můžete nakonec opatrně ožehnout zapalovačem. Mapa bude ještě krásnější, když ji děti potřou hlínou, sazemi nebo černým čajem. Pro dokonalý pirátský vzhled dejte dětem ještě provázek, kterým mohou hotovou, srolovanou mapu převázat. A pak už se můžete vydat jako piráti na širé moře a hledat společně poklad.


2. Vybijte přebytečnou energii hrou „oheň-voda-bouře“

Když děti roupama už neví coby, přichází na řadu tato hra. Ne nadarmo patří k odvěkým klasikám mezi aktivitami pro děti. Skvěle funguje venku i doma. Stačí pustit CB nebo playlist s oblíbenými písničkami a nechat děti divoce tančit. Pak zakřičte oheň, voda nebo bouře. U ohně si děti musí lehnout na břicho s rukama před sebou a oheň uhasit. Pokud zakřičíte voda, nesmí se děti dotýkat země, takže si mohou stoupnout na židli nebo na nejbližší schody, aby se vyhnuly záplavám. A když se strhne bouře, musí se děti vzájemně pevně držet, aby je divoký vítr nesmetl. Pokud je dětí hodně, můžete v každém kolem vyřadit jedno nejpomalejší. V opačném případě hrajte, dokud dětem nedojde dech.


3. Kreativně se převlékejte

Když venku prší jako z konve, neexistuje lepší hra než převlékání. Vyhrabejte staré boty a šperky po babičce i dědečkovi. Zároveň vytáhněte oblečení, které jste už vyřadili a jen čeká, až ho odnesete. Nechte děti, ať si z veškerých kousků vytvoří kreativní modely (klidně i v určitém duchu) a ať vám na závěr předvedou módní přehlídku.


4. Vyrobte náramky přátelství

Dětská přátelství jsou někdy skutečně roztomilá a děti si rády vzájemně něco vyrábějí. Stačí vám barevné nitky a korálky. Starší děti můžete naučit zaplétat náramky i složitější technikou.


5. Vyzdobte dětský pokojíček

Vypadá to v pokojíčku vašich dětí opět jako po výbuchu bomby? S příslibem, že po úklidu ho společně vyzdobíte, se vrhnou na likvidaci bitevního pole raz dva. Potom vyndejte barevné papíry, několikrát je přeložte a následně do nich vystřihejte různé vzory. Vzniklé dekorace můžete nalepit na okna nebo navléknout na nit a udělat z nich závěsné ozdoby.

6. Zasejte společně nové rostlinky

Pěstování rostlin v interiéru i exteriéru je pro děti velkou zábavou. Děti můžete zapojit do setí jedlých rostlinek, jako je řeřicha nebo ředkvičky. K těm navíc nepotřebujete ani půdu. Řeřicha skvěle klíčí i na navlhčené vatě. Venku na zahradě zase mohou děti rozsypat semínka květin a pravidelně je zalévat. Pokud se chcete pustit do dlouhodobějšího projektu, vybudujte společně malý záhon, o který se děti budou pravidelně starat.


7. Kempujte na zahradě nebo v obýváku

Stanování na zahradě nebo v obývacím pokoji můžete navrhnout v každém ročním období. Na tuto aktivitu budou děti vzpomínat ještě dlouho. Tím spíš, pokud si pozvou kamarády a společně ve stanu přenocují. Uvnitř ani nemusíte stavět celý stan, stačí napnout vnitřní plachtu. Pro děti to bude skvělé dobrodružství a večer můžete strávit vyprávěním příběhů při světle svíček nebo pochodní.


8. Vyrábějte z modelíny

Modelínu děti milují. Aby jejich umělecká díla vydržela opravdu dlouho, kupte speciální modelovací hmotu, kterou lze vytvrdit v troubě. Zvláště roztomilé a pro děti snadné jsou malé figurky a přívěsky, jako jsou například barevné korálky nebo zvířátka. Navíc můžete nechat děti vyrobit nějaký dáreček ke Dni matek nebo otců a potom ho společně darovat babičce nebo tatínkovi.


9. Připravte překážkovou dráhu

Překážková dráha je zaručeným způsobem, jak vypustit páru. V závislosti na počasí a ročním období ji můžete připravit doma v interiéru nebo venku. Nejlepší je vymyslet ke každému stanovišti také nějaký příběh. Děti mohou například balancovat na kládě nad propastí plnou krokodýlů. Tunel ze židlí a deky, kterým se musí proplazit, zase může představovat pirátskou jeskyni. Polštáře, po nichž musí skákat, představte jako kameny v rozdivočelé řece nebo kmeny v džungli.


10. Kreslete křídou na asfalt

Během dlouhých, teplých dní není pro děti hezčí zábava než pokreslit ulici kolem vašeho domu barevnými křídami. Mohou tak vzniknout hotová umělecká díla. A když vaše děti omrzí, jednoduše si nakreslí překážkovou dráhu, závodní trať pro kola a tříkolky nebo skákacího panáka.


11. Vypusťte balonky

K této jednoduché, ale velmi zábavné hře potřebujete jen balonky a trochu místa. Každé z dětí nafoukne svůj balonek ve stejnou chvíli, potom odpočívátá od deseti, a když dojde k nule, vypustí balonek do vzduchu. Jak z balonku uniká vzduch, poletuje balonek jako zblázněná raketa sem a tam. Každé z dětí se v tu chvíli snaží svou raketu chytit. Vítězem je ten, kdo se jako první vrátí na start.