Active Beauty
Hraní bez hraček: Méně je často více
Text: Eva Pohn

It’s playtime!

Hraní bez hraček: Méně je často více

Když se doma rozhlédnete po dětském pokoji, zjistíte, že o hračky není nouze. Naopak, často je jich nadbytek, který ty nejmenší mnohdy zahltí. Odborníci se shodují, že radost dělá dětem jen pár hraček. Někteří rodiče si dokonce kladou otázku: Může fungovat hraní bez hraček úplně?
Dítě poletuje od jedné hračky ke druhé, něco začne, nic nedokončí. Ztrácí přehled o tom, co všechno vlastní. Situace, která může být mnoha rodičům povědomá. Důvodem je často přehršel hraček. Příliš mnoho věcí děti zahlcuje a připravuje je o kreativitu. To potvrzuje i studie zveřejněná v časopise „Infant Behaviour and Development“, která uvádí, že děti potřebují mnohem méně hraček, než kolik jich mají. Pokud má totiž dítě k dispozici pouze vybraný počet hraček, přičemž klíčovým slovem je kvalita, nikoliv kvantita, může se lépe ponořit do hry a dát volný průchod své kreativitě.

Funguje hra bez hraček?

Mnoho lidí, kteří jsou unavení nadbytkem v naší společnosti, tvrdí, že hra bez hraček je měřítkem všech věcí v životě. Je však tato „extrémní varianta“ bez hraček skutečně prospěšná? A prokazuje tím člověk svému dítěti laskavost?

Dětský pokoj bez hraček?

Hra bez hraček znamená, že se dítě obejde bez komerčních věciček. V takovém dětském pokoji se nacházejí herní materiály, jako jsou dřevěné latě a bloky, korek, ruličky od toaletního papíru, papír, provazy, látky, dřevěné korálky, dřevěné kroužky, košíky atd. Nejlépe v kombinaci s přírodními materiály z lesa, jako jsou kameny, kaštany, kůra, mech atd.

Jaký vliv má hra bez hraček?

Pokud dítě nemá k dispozici klasické hračky, musí se spolehnout na svou kreativitu a samostatnost. Hra bez hraček stimuluje a podporuje dětskou představivost a iniciativu. Kromě toho získává určitou sebedůvěru a jistotu, když vidí své výtvory a nápady.

Zlatá střední cesta

Dětský pokoj zcela bez hraček je však pro mnoho rodin nemyslitelný. Pedagogové proto trvají na dětství s omezeným počtem hraček. Jinými slovy se doporučuje mít jen několik vybraných hraček, které se v pravidelných intervalech obměňují. A to v kombinaci s chvilkami bez nich, které trávíte například v přírodě. Další pozitivní vedlejší efekt je úklid dětského pokoje, jenž se stává snazším a rychlejším.