Active Beauty
Pět nejlepších tipů pro cvičení venku

Stay cool

Pět nejlepších tipů pro cvičení venku

Každý sportovec reaguje na fyzický výkon v horku jinak, někteří snášejí cvičení v horku lépe, jiní hůře. Všichni by si však měli vzít tato doporučení k srdci.

Pět pravidel pro cvičení v horku

1. Místo a čas jsou důležité

Uprostřed léta by se z nadšených amatérských sportovců měla stát ranní ptáčata. V ranních hodinách jsou totiž teploty obvykle ještě mírné a také hladina ozonu je nejnižší. Hladina ozonu je nejvyšší mezi jedenáctou a sedmou hodinou večerní. Při dosažení mezních hodnot (od 180 mg na metr krychlový) byste měli přizpůsobit intenzitu venkovního tréninku daným teplotám nebo trénink přerušit.

2. Nezapomeňte na opalovací krém

Používejte opalovací krém, outdoorové sportovkyně by se měly před sportem vždy natřít vrstvou opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem. To platí zejména pro vodní sporty a sporty v horách. Nejlepší je používat opalovací krém, který není příliš mastný, ale přesto je voděodolný. Mastnota ucpává póry a brání pocení, krémy rozpustné ve vodě se potem příliš rychle smývají.

3. Pocení se zmírňuje: Noste funkční oblečení

Funkční oblečení umožňuje pokožce dýchat a odpařovat pot. Díky tomu se tělo při sportu v horku ochlazuje. Měli byste také nosit čepici, a pokud je slunce silné, sportovní sluneční brýle. A konečně, hlava, oči a krk jsou citlivé části těla, které by měly být dodatečně chráněné.

4. Dostatečný pitný režim

V horkých dnech a při fyzické námaze byste měli pít třikrát až čtyřikrát více než obvykle, abyste vyrovnali ztrátu tekutin během cvičení (0,5 až 1,5 litru za hodinu). Dehydratace nejen snižuje výkonnost, ale také ohrožuje zdraví.

5. Přizpůsobení trasy

Je vaše obvyklá běžecká trasa na prudkém slunci? Přizpůsobte svá místa pro běhání nebo venkovní trénink a v létě je změňte za místa ve stínu – vaše pokožka a krevní oběh vám poděkují.

Cvičení v horku: Dělejte si přestávky navzdory počasí

Za pěkného počasí nejenže stoupá nálada, ale s teplotami na teploměru exponenciálně roste i motivace k tréninku. Přesto byste měli signálům svého těla věnovat pozornost. Pokud máte příznaky, jako jsou bolesti hlavy, závratě nebo nevolnost, měli byste s cvičením v horku přestat. Co byste měli dělat, když je horko příliš velké? Vyhledejte stín, pijte vodu a používejte chladivé obklady.