Active Beauty
Život s domácím mazlíčkem

Život s domácím mazlíčkem

Jak to naši čtyřnozí přátelé dělají, že v nás vzbuzují pocity štěstí, pohody a nabíjí nás energií?

Každý člověk, který do svého života přijme nějakého domácího mazlíčka, poznal pozitivní efekty tohoto přátelství. Dokonce i vědecké studie potvrzují to, co majitelé zvířat vědí již dávno: Domácí zvířata nás dělají šťastnějšími. Ale čím to je a jak nám mohou zlepšit život?

Uznáváme, že papoušek, leguán nebo rybičky nejsou úplně tím pravým zvířetem pro mazlení. Avšak přesto nám toho mohou předat hodně, stejně jako pes nebo kočka. Zvířata mají často svou hlavu a odmítají s námi spolupracovat. Ale na rozdíl od dvounožců se u nich nesetkáme s cynickou nebo falešnou tváří.

Bezelstnému psovi nebo kočce často stačí ke štěstí jen málo, většinou jde o kvalitní krmení, teplý pelíšek a hodného páníčka. Naopak za hlad, nudu, zanedbání, či dokonce násilí se nám přívětivostí neodvděčí. A tento zcela jednoduchý systém lze přenést i na lidi. Za každý dobrosrdečný úsměv nebo skutek se nám zvířecí parťák, stejně jako ten lidský, odvděčí dobrosrdečností. Avšak tuto zpětnou vazbu ocení jen ti, kteří umí porozumět řeči zvířat. Zvířata stojí v roli našich spolubydlících, kamarádů na hraní i utěšovatelů duše. Lidské partnery nám sice nenahradí, ale i tak dokáží náš život nesmírně obohatit.

Život se psem je radost

Spřízněná duše

Už více než 10.000 let žijí člověk a pes bok po boku. Stejně tak dlouho tyto čtyřnožce cíleně chováme. Toto soužití zanechalo postupem času svou stopu na chování i biologii psů. Pes se ochotně přizpůsobí naší výchově a po odpovídajícím tréninku často stačí pouhý přísný pohled, aby věděl, jak se věci mají. I díky tomu je velmi jednoduché cítit se po boku psa šťastně. Psi se umí naladit na stejnou notu, vycítí naše potřeby a velmi rychle rozpoznají, když nejsme ve své kůži a potřebujeme bezelstnou spřízněnou duši.

Na druhou stranu od nás nežádají mnoho a bývají velmi vděční i jen za malou pozornost. Ta se může převtělit například do malé větve nebo míčku, který svému pejskovi opakovaně házíme. V tu chvíli můžeme pochopit, jak nekomplikovaný život vlastně může být a že mnohé problémy jsou zcela malicherné.

Domácí pomocník proti stresu

U lidí, kteří tráví čas se zvířaty, prokazatelně klesá srdeční tep, krevní tlak a hladina hormonu kortizolu. Zvířata mají dokonce prokazatelně pozitivní vliv na problémy související s depresí, úzkostmi nebo oběhovým systémem.

Především kočky toho však umí mnohem více. Když předou, dávávají nám tím najevo nejen svou spokojenost, ale také aktivují vlastní léčivé síly. Zatímco psi a lidé při zlomeninách kostí slyšitelné trpí, kočky aktivují svou vlastní tělesnou regeneraci pomocí ultrazvukových vln. Vrní ve frekvenci mezi 25 až 44 Hz a vibrace přenášejí do celého svého těla. Během výzkumu probíhajícím v Severní Karolíně vědci zjistili, že vrnění podněcuje svalovou činnost v těle koček. Toto jemné a sotva znatelné napětí ve svalech zase zpětně stimuluje růst kostí. Porózní kosti získají na hustotě a stabilitě a zlomené kosti se zahojí rychleji. Takže pro kočky nepředstavuje předení pouze způsob sociální interakce, ale také biologickou výhodu. Německý lékař Fritz Florian využívá těchto pozitivních účinků pro své pacienty. Vynalezl ultrazvukový přístroj, který napodobuje kočičí uklidňující a léčivé kmitání.

Léčivé účinky mohou mít kočky na člověka ale i ve chvíli, kdy není zraněný. Mnohačetné dlouhodobé studie prokázaly, že už pouhých osm minut láskyplného mazlení s kočkou stačí, aby se člověk
zklidnil, klesl mu krevní tlak a stoupla mu dobrá nálada. A to i ve chvíli, kdy kočka zrovna nepřede.

Jednoduché antistresové cvičení: Zkuste po dobu pěti minut pozorovat nějaké zvíře, ať už jde o ptáka na obloze nebo mravence na lavičce v parku. Důležité je, abyste celou svou koncentraci soustředili právě na zvíře. Náhle se vám uklidní myšlenky a stres odpluje.

Posílení sociálních kompetencí

Svou nezastupitelnou roli nehrají zvířata pouze ve světě dospělých, ale i v tom dětském. Pro děti mohou být přáteli, spřízněnou duší, kamarádem na hraní i společníkem při učení. Zvířecí kamarádi mají vždycky čas a málokdy je opouští dobrá nálada. Už i ti nejmenší z nás profitují ze soužití s některým ze čtyřnohých mazlíčků. Protože ačkoliv se nám to na první pohled tak nemusí zdát, posilují zvířata u dětí sebedůvěru, zvyšují jejich zodpovědnost a zlepšují komunikační schopnosti. Podporují emocionální, sociální a motorický rozvoj dítěte a pozitivně působí také na jejich koncentraci a trpělivost.

Kromě toho si naši potomci osvojují díky zvířatům nejrůznější sociální kompetence, jako je ohleduplnost, nápomocnost nebo vědomí vlastní zodpovědnosti. A během interakce se zvířaty se učí umět polevit ze svých přání a respektovat potřeby ostatních. V neposlední řadě, díky trávení času se zvířetem pocítí děti bezpodmínečné porozumění a náklonost.

V některých mateřských školkách mají děti k dispozici například zakrslého králíčka nebo jiného drobného domácího mazlíčka, který jim pomáhá zlepšovat atmosféru v kolektivu. Děti si díky němu zlepšují sociální kompetence, zatímco zvíře ovlivňuje jejich rámec učení se.

Společná pohoda

Vztah mezi člověkem a zvířetem je zkrátka napínavý a mnohovrstevnatý, dosahuje od užitečného vztahu až k vroucímu přátelství. Toto soužití má dlouhou historii a nemuselo vždy jít jen o domácí zvířata. Například zemědělcům se vyplatí, když budou se svými kravami mluvit, pojmenují je a občas je pohladí. Studie z veterinární univerzity totiž dokázala, že tento přístup ke kravám zvýšil jejich mléčnou produkci. Tudíž další důkaz toho, jak mohou být lidé a zvířata vzájemně propojení.